• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

10 sierpnia Dzień Lwa w zoo. Atrakcje dla najmłodszych

Joanna Karjalainen
5 sierpnia 2022, godz. 17:00 
Opinie (20)
W gdańskim zoo mieszka obecnie stado lwów angolskich złożone z 4 osobników. W gdańskim zoo mieszka obecnie stado lwów angolskich złożone z 4 osobników.

W środę, 10 sierpnia, w gdańskim ogrodzie zoologicznym obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Lwa. Z tej okazji będzie można bliżej przyjrzeć się królom zwierząt zamieszkującym gdańskie zoo i porozmawiać z ich opiekunami.Czy lubisz oglądać dzikie zwierzęta, takie jak lwy?

W gdańskim ogrodzie zoologicznym mieszkają obecnie 4 lwy angolskie. To 12-letni Arco, który przybył do Gdańska z Portugalii, 11-letnia Tshibinda z Francji, 9-letnia Berghia - również Francuzka oraz 7-letnia Tola, córka Berghi i Arco, urodzona w gdańskim zoo.

To właśnie gdańskie stado, lecz także wszystkie inne lwy na świecie, będą tego dnia obchodzić swoje międzynarodowe święto. Z tej okazji Gdański Ogród Zoologiczny przygotował szereg atrakcji, które z pewnością spodobają się zwłaszcza najmłodszym odwiedzającym. To wyjątkowa okazja, aby poznać bliżej te niezwykłe zwierzęta, porozmawiać z ich opiekunami i dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Plan wydarzenia:

w godzinach 9.30-10.30 w pawilonie lwiarni oraz tunelu widokowym za lwiarnią, zobaczymy jak lwy rozpakowują prezenty i spożywają posiłek. Będzie też okazja, by porozmawiać z ich opiekunami, posłuchać o historii i charakterach poszczególnych osobników.

od godziny 9 do 19 na stronie internetowej ZOO dostępny będzie quiz z wiedzy o lwach. Każdy chętny może wziąć w nim udział na swoim telefonie lub tablecie. Podpowiedzi na pytania znaleźć będzie można na specjalnych tabliczkach powieszonych wzdłuż wybiegu lwów. Na uczestników, którzy odpowiedzą prawidłowo na wszystkie pytania, czekać będą specjalne zniżki na lody w Cafe ZOO i Eskimo!


Oko w oko z lwem. To oni opiekują się drapieżnikami w zooKról zwierząt mieszka (również) w GdańskuLwy angolskie zamieszkują południowo-zachodnią Afrykę. Polują głównie na duże zwierzęta (zebry, gnu, antylopy, guźce). Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek.

Choć lwy nie kąpią się chętnie, potrafią pływać. Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni samica rodzi od 2 do 6 młodych. Potomstwo często jest karmione mlekiem, na przemian przez inne samice ze stada. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy. Długość życia: do 12 lat w naturze, do 25 lat w ogrodach zoologicznych.

Opiekunowie z zoo: "Każda chwila z drapieżnikami daje niezapomniane wrażenia"Majestatyczne i niebezpieczne- Lwy to jedne z najbardziej podziwianych i niebezpiecznych zwierząt - mówi Malwina Spandowska z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Są symbolem odwagi, siły i szlachetności. Niestety są gatunkiem narażonym na wyginięcie (Vulnerable wg IUCN). Szacuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat, populacja lwów zmniejszyła się o 43%, do około 23000 osobników. Żyją na coraz mniejszych, odizolowanych od siebie terenach, przez co dochodzi do chowu wsobnego osłabiającego potomstwo. Mają coraz mniej pożywienia, są podatne na choroby roznoszone przez inne zwierzęta, są ofiarami kłusowników.

- Stąd tak ważna jest ochrona jaką zapewniają lwom ogrody zoologiczne. Tutaj zwierzętom nie brakuje pożywienia, nie zagrażają kłusownicy, ani choroby. Lwy objęte są międzynarodowym programem hodowlanym, na czele którego stoi koordynator, który zna historię każdego lwa z danego ogrodu, jego drzewo genealogiczne. Koordynator decyduje o tym, które osobniki mogą mieć potomstwo (by nie dochodziło do chowu wsobnego), a także do którego ZOO wyjechać mają młode, by zakładać nowe stada. Nadrzędnym celem jest oczywiście nadzieja na przywracanie zwierząt do natury, gdy tylko znajdzie się tam szansa na ich przetrwanie. Gdańskie lwy doczekały się już 3 miotów, w których narodziło się 10 osobników. Wszystkie młode wyjechały do europejskich ogrodów, zasilać tamtejsze populacje.

Udział w wydarzeniu możliwy po zakupieniu biletu wstępu do ZOO.

Miejsca

  • ZOO Gdańsk, Karwieńska 3 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konkurs psich piękności

pokaz

Eventing Sopot Horse Show 2022

zawody / wyścigi

Doggie Day

festyn, imprezy i akcje charytatywne

Doggy Day

warsztaty, spotkanie, pokaz