Zwierzaki

17 lutego Dzień Kota. Puchatym królom wolno wszystko

Karton. Według kotów to najwykwintniejsze z istniejących rodzajów posłań.
Karton. Według kotów to najwykwintniejsze z istniejących rodzajów posłań. Konstantin Aksenov/123rf.com

Światowy Dzień Kota, obchodzony 17 lutego, został ustanowiony po to, aby podkreślić znaczenie obecności kotów w życiu człowieka i zwrócić uwagę na los porzuconych, bezdomnych i wolno żyjących osobników. To także okazja do wzięcia udziału w charytatywnych wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję. I tylko szczęście, że nasze domowe czworonogi nie wiedzą, że solenizantom wybacza się więcej niż zwykle...Jak świętujesz Dzień Kota?

szykuję dla swojego kota prezenty i niespodzianki 13%
tak jak każdy inny dzień - posłusznie mu usługuję 53%
robię wszystko, żeby mój kot się o tym nie dowiedział 10%
nie mam kota (jeszcze) 8%
nie mam kota (więc świętuję jego brak) 16%
zakończona Łącznie głosów: 777
Światowy Dzień Kota obchodzony jest we Włoszech już od 1990 roku, zaś w Polsce od 2006. Pomysłodawcą usankcjonowania tego święta w naszym kraju był Wojciech Albert Kurkowski, inicjator akcji "Rasowce - dachowcom". W ramach przedsięwzięcia kluby felinologiczne, zrzeszające hodowców i właścicieli rasowych kotów, zbierały dary dla bezdomnych zwierząt.

Dzień Kota to także okazja wyczekiwana przez opiekunów tych sympatycznych zwierzaków. Możemy się jedynie cieszyć, że koty - i tak sprawiające wrażenie królów świata - nie wiedzą, że w dniu ich święta wybaczy się im jeszcze więcej niż zwykle.

100 punktów za stłuczoną doniczkęJednym z typowych kocich zachowań, cierpliwie znoszonym przez ich właścicieli, jest niszczenie rzeczy - i to takich, których niszczenie może wpaść do głowy tylko kotu. Co więcej, te urocze zwierzęta chętnie z tej destrukcji robią przedstawienie. Wieszanie się na firanach i zasłonach, przewracanie sprzętów elektronicznych oraz - koncertowy numer każdego szanującego się kota - zrzucanie łapą przedmiotów. Im większa wysokość i większy rozbryzg zrzuconej rzeczy, tym bardziej dumny jest z siebie kot.

Cykl "Kocie porady" - wszystko o kotach


Kocie zniszczenia wpisane są w mieszkanie z kotem. No nic, jakoś trzeba to przetrwać.
Kocie zniszczenia wpisane są w mieszkanie z kotem. No nic, jakoś trzeba to przetrwać. źródło: Tom Fonder

Kot późnego reagowaniaMożna by pomyśleć, że kot ma "opóźniony zapłon" - po zaproszeniu do zabawy po południu "odpala się" o drugiej w nocy. Tę tendencję znają wszyscy koci opiekunowie. Koty to nie psy, które są gotowe do działania o każdej porze. Koty starannie wybierają sobie tę porę. I zwykle wybór pada na noc. Jeśli kot raczy pobawić się z nami za dnia, możemy czuć się prawdziwie wyróżnieni.

I tak co noc...
I tak co noc... źródło: Cat Versus Human

Przyczajony tygrys, ukryty kotSklepy zoologiczne prześcigają się w ofertach kocich posłań, które mają sprawić, że nasze zwierzęta będą chętnie przesiadywać właśnie tam. Drzewka, stojaki i różnego rodzaju wymyślne budowle nigdy jednak nie są tak atrakcyjne, jak... karton, w którym przychodzi przesyłka z wyżej wspomnianymi. Czy jest to ekscytujący szelest kartonu, czy to jego wysokie krawędzie, umożliwiające łatwe skrycie się i niespodziewany atak na stopy przechodzącego człowieka, czy może po prostu odzew rebelianckiej kociej natury ("Kocie, to nie jest do spania" - czy mogłaby być lepsza zachęta?)? Nie wiadomo, do tej pory każdy pytany kot odmówił udzielenia odpowiedzi.

Karton, moja miłość!
Karton, moja miłość! źródło: lingvistov.com

Dzień wolny na sprzątanie kłakówWszyscy właściciele kotów - i psów zresztą też - byliby niezwykle zadowoleni, gdyby na wzór urlopu wychowawczego można było wziąć dzień wolny na wysprzątanie mieszkania z sierści. Fakt (wszech)obecności kocich kłaków bywa zaskakujący nawet dla doświadczonych opiekunów tych zwierząt. Jakim cudem znajdują koci włos w kawie lub w - przed sekundą hermetycznie zamkniętym - kubku z jogurtem? Choć klejąca rolka na "odkłaczanie" ubrań i obić mebli jest nieodłącznym towarzyszem właściciela kota, w tych wypadkach niestety nic nie pomoże.

Fundacje dla zwierząt w Trójmieście


Kociarze mają rolki do czyszczenia ubrań w każdym pokoju, w aucie, w torebce, w pracy.
Kociarze mają rolki do czyszczenia ubrań w każdym pokoju, w aucie, w torebce, w pracy. źródło: Vernessa Himmler Illustration

Idę albo nie idęO co chodzi kotom, które miauczą wniebogłosy na zamknięte drzwi? Nie do końca wiadomo, bo raczej nie o to, aby przez nie przejść. Jeśli wydaje nam się, że kot krzyczy, bo chce wejść do pokoju lub z niego wyjść, niemal na pewno jesteśmy w błędzie. Kot chętnie nam to przekaże, odchodząc zadowolony na bok, gdy tylko upragnione wrota się przed nim rozstąpią. Najwyraźniej koty po prostu nie lubią zamkniętych drzwi, chcą mieć kontrolę nad sytuacją lub... właściciela w jak najlepszej kondycji fizycznej.

Kot i drzwi. Otworzyły się? Dziękuję, to już pójdę.
Kot i drzwi. Otworzyły się? Dziękuję, to już pójdę. Vernessa Himmler Illustration

Dzień Kota w Trójmieście: 22 lutego22 lutego odbędzie się Trójmiejski Dzień Kota. Specjalnie na tę okazję zostanie przygotowana konferencja dla miłośników i opiekunów kotów domowych zainteresowanych zdobyciem praktycznej wiedzy na temat opieki nad ich zwierzętami oraz poznaniem naukowego stanowiska wobec pewnych aspektów życia kotów domowych. Równolegle z prezentacjami i panelami prowadzone będą warsztaty.

Miejsce: Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Prezentacje, panele i dyskusje - udział bezpłatny, ale wymagane są zapisy (tutaj)
Szkolenia: udział płatny.

Szczegółowy program wkrótce.