Zwierzaki

stat

Pies i stres: pięć błędów, które popełniamy

Pies to nie zabawka, ale czująca, żywa istota. Szanujmy jego granice i mądrze się nim opiekujmy.
Pies to nie zabawka, ale czująca, żywa istota. Szanujmy jego granice i mądrze się nim opiekujmy. 123rf.com/ Lindsay Helms

Sytuacja, która wydaje się człowiekowi zabawna lub nieistotna, może generować u psa stres. Konsekwencją mogą być problemy behawioralne, nadmierna lękliwość zwierzęcia lub nawet zachowania agresywne.Pozwólmy psu być psem. Nie traktujmy go jak dziecko czy - popadając w drugą skrajność - istotę, która chce przejąć władzę nad naszym życiem i rozumie "wszystko". Natomiast my jesteśmy ludźmi, a nie wilkami, nie musimy być alfą w naszym stadzie.

1. Pies nie jest interaktywną zabawką dla twojego dzieckaJak rozwiążesz problem behawioralny psa?

Intuicyjnie postaram się mu pomóc 46%
Poszukam porady w internecie 14%
Pójdę do weterynarza 7%
Skonsultuję się z behawiorystą 28%
Nic, poczekam, aż samo mu przejdzie 5%
zakończona Łącznie głosów: 678
Relacje dzieci z psami potrafią być cudowne. Uczą małego człowieka szacunku do drugiej istoty, odpowiedzialności za inne życie i bezwarunkowej miłości, jaką zwierzęta obdarzają swoich ludzkich kompanów. Niestety taka relacja może również obrócić się w koszmar dla zwierzęcia, gdzie ofiarą będzie zarówno dziecko, jak i zwierzę.

Do pogryzień dzieci przez psy dochodzi przez nieodpowiedzialność rodziców i opiekunów, a nie z winy psów czy dzieci. Zarówno jedne i drugie to istoty czujące, które uczą się życia i to naszą - dorosłych - rolą jest pokazać im świat i nauczyć granic. Wielu tragedii można by było uniknąć, gdyby tylko rodzice zachowali zdrowy rozsądek i reagowali, kiedy widzą, że granice zostają przekroczone.

Agresywne rasy psów - ile w tym prawdy?


W sieci możemy znaleźć masę filmików, gdzie dziecko skacze po psie, wchodzi na niego, szarpie, zagląda w zęby, natarczywie się przytula, a pies z całych sił pokazuje, że nie jest to dla niego komfortowe:

- odchodzi, jeśli ma taką możliwość;
- odwraca wzrok;
- przewraca się na bok;
- sztywnieje;
- oblizuje się;
- ziewa.

Jeżeli te sygnały nie są respektowane i zauważane, pies jest przytłoczony, nie ma drogi ucieczki i pokazuje zęby. Wtedy dorosły człowiek irytuje się i krzyczy na psa, dając mu do zrozumienia, że takie sygnały są niepożądane. W takiej sytuacji ostatecznym zachowaniem jest ugryzienie.

Kto w takiej sytuacji zawinił? Przytłoczone, przerażone zwierzę, które zostało potraktowane jak zabawka? A może nieświadome dziecko, dla którego wzorem są rodzice i które jeszcze nie wie, że skakanie po żywym zwierzęciu jest złe? Czy jednak dorosły, odpowiedzialny, inteligenty, doświadczony, empatyczny człowiek?

2. Brak reguł i zasadKonsekwentne egzekwowanie pewnych wyznaczonych zasad to klucz do sukcesu.

Pies nie jest świadomy, że w środę o godz. 16 jest na szkoleniu i nie może ciągnąć, będąc na smyczy, ale w piątek o 7 rano spieszysz się do pracy i nie zwracasz na to uwagi, więc może ciągnąć do woli, bo przecież nie masz czasu akurat teraz tego ćwiczyć.

Pies nie wie, że gdy masz gorszy humor, to może wskoczyć na kanapę, polizać cię po nosie i zasnąć na twoich kolanach, a przez 299 dni w roku nie może wchodzić na kanapę i spać z tobą w łóżku.

Pies nie wie, że po nakrapianej imprezie nie masz siły wyjść z nim na spacer, więc wypuszczasz go do ogródka ten raz, żeby się załatwił, a zwykle krzyczysz na niego, kiedy to zrobi.

Pies nie rozumie, że całe życie był jedynym oczkiem w głowie, a teraz nagle pojawiło się dziecko i nie może wchodzić do pokoju, nie może szczekać, nie może się głośno bawić. Do takiej sytuacji trzeba go stopniowo przygotować, wyznaczać granice, pokazywać, że nowe nie znaczy złe i że nadal ma oparcie w swoim przewodniku podczas trudnych i nowych sytuacji.

3. Niewłaściwe komendyPsy są bardzo mądre i potrafią przyswoić naprawdę wiele komend. Jednak każdej z nich musi nauczyć go człowiek.

Czy pies będzie siadał na słowo "siad" czy na słowo "banan" zależy tylko od nas. Nie używajmy wielu komend, oczekując konkretnego zachowania. Nie powtarzajmy tej samej komendy kilka razy, bo pies nauczy się reagować na nią za piątym, ósmym, a może piętnastym razem.

Szkolenia psów w Trójmieście


Jeżeli używamy zbyt wielu nieznajomych psu słów, zaczyna się irytować, szczekać, wykonywać inne komendy albo po prostu zdezorientowany odchodzi, bo nie ma pojęcia, czego od niego wymagamy. Nie możemy oczekiwać, że pies wykona jakąś komendę, jeśli wcześniej nie nauczyliśmy go, co ona oznacza. Upewnijmy się również, że domownicy używają tej samej komendy, być może każdy używa innego słowa na zwykłe "siad"?

4. Brak aktywności fizycznej i intelektualnejTwój pies niszczy? Wyje? Biega wzdłuż płotu i ujada? Wylizuje sobie łapki? To wszystko może być objawami stresu wynikającego z nudy. Psy potrzebują ruchu, stymulacji, zajęcia, zmęczenia fizycznego i psychicznego. Są osobniki zdecydowanie mniej aktywne, co nie znaczy, że nie muszą chodzić na spacery.

Natomiast zabronienie psu z natury aktywnemu i chcącemu pracować z człowiekiem jakiejkolwiek stymulacji może prowadzić do ogromnych problemów behawioralnych. Decydując się na psa, musimy znaleźć czas na spacery, nie tylko przed blok i z powrotem. Warto pouczyć psa sztuczek, popracować z nim, ale też pozwolić na wesołe hasanie po lesie, wąchanie krzaczków, interakcje z innymi psami i pływanie.

Częstą wymówką od spacerów jest posiadanie ogrodu. Pies w ogrodzie nie jest na spacerze, nie poznaje nowych zapachów, nie ma interakcji z innymi zwierzakami. W końcu dojdzie do tego, że zacznie z nudów przekopywać ogródek, szczekać na przechodniów, biegać wzdłuż płotu za samochodami czy też nauczy się robić podkopy pod bramą, żeby samemu zaspokoić swoje potrzeby eksploracji terenu.

5. Człowiek: pan i władcaTeoria dominacji została szczęśliwie obalona. Nie jesteśmy wilkami, nie tworzymy z naszymi psami stada wilków. Nie musimy na każdym kroku pokazywać naszemu psu, jak silni i wielcy jesteśmy. Bądźmy dla nich przewodnikami, kumplami, kimś, z kim mają niesamowitą zabawę, komu ufają i wiedzą, że w razie zagrożenia i trudnej sytuacji mogą na nas liczyć. Wcale nie musi się to sprowadzać do agresji i dominacji.

Jeśli przepuścimy naszego psa pierwszego przez drzwi, to nie spadniemy dwa piętra w hierarchii, a pies nie zacznie wydawać nam poleceń. Przepuszczam moje psy przez drzwi, bo tak mi wygodnie, ale jeśli sama chcę przez nie przejść pierwsza, to wystarczy im to zakomunikować.

Zobacz także: "Mój pies nie gryzie, on chce się tylko przywitać"

Jeśli chcemy, żeby pies spał z nami w łóżku, to nie musimy zamartwiać się, że w nocy opracuje plan zawładnięcia naszą sypialnią, a później całym światem. Jeśli nie chcemy, żeby wchodził na łóżko, to nigdy mu na to nie powalajmy i przestrzegajmy tej reguły zawsze, ale jeśli nam to nie przeszkadza, to co stoi na przeszkodzie?

Jeśli wchodzimy z naszym szczeniaczkiem do miejsca, gdzie bawi się kilka psów, weźmy pod uwagę, że może czuć się przytłoczony taką ich liczbą i energią. Pozwólmy mu poznać świat w taki sposób, żeby odnosił swoje małe sukcesy, nie wrzucajmy go od razu na głęboką wodę z myślą, że jakoś sobie poradzi i pieski go ustawią.

Socjalizacja jest bardzo dobra, ale tylko przeprowadzona w prawidłowy sposób. Jeśli wystawimy szczeniaka na zbyt wiele prób zakończonych porażką, musimy liczyć się z tym, że może mieć problemy z komunikacją z innymi psami. Jeśli przerażony wraca do nas i szuka u nas schronienia, pomóżmy mu, a nie wpychajmy na siłę w tłum innych, nie zawsze stabilnych i delikatnych obcych psów.

Bycie przewodnikiem psa to wspaniała sprawa. Dorastanie z psem u boku jest fantastycznym doświadczeniem. Respektujmy i zauważajmy sygnały, które wysyłają nasze psy, nauczmy się czytać ich zachowania. Sprawmy, żeby wspólne życie było wspaniałą przygodą dla obydwu stron, a nie walką o przetrwanie kolejnego szalonego dnia z niesfornym czworonogiem.

Opinie (38) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (150 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

Fundacja MAŁE i DUŻE (2 tygodnie temu)

!! Do wszystkich Seniorów, którzy chceli by jeszcze mieć psa !!
Jeśli osoba w tym wieku jest dostatecznie sprawna, by zapewnić psu opiekę i chciałaby dać psu dom, to jest
1) wiele psich seniorów, które potrzebują domu na stosunkowo krótko (zwykle do kilku lat), a przy tym Senior seniora łatwiej zrozumie i nie ma kłopotu z brojącym młokosem ;)
2) można skorzystać z opcji tzw. domu tymczasowego, gdzie psiak jest pod opieką schroniska, schronisko pomaga w jego utrzymaniu i opiece weterynaryjnej (albo i nie, zależnie od woli opiekuna) oraz zapewnia psu opiekę w razie, gdyby z jakiegokolwiek powodu został sam.
Myślę, że jest to dobre rozwiązanie. Dla psiaka lepszy jest dom tymczasowy, niż pobyt w schronisku! A Seniorzy już też są dziś inni, niż kiedyś, no i są przecież różni :D tak psy, jak i ludzie :D Polecam to rozwiązanie! Nie ma powodu, byście rezygnowali z pieskiego towarzystwa, a wręcz przeciwnie!! :D

więcej tematów »