- 1 Spędził na drzewie 3 dni. Pomogli strażacy i Ekopatrol (156 opinii)
- 2 Policjanci z grupy Speed złapali psa (67 opinii)
- 3 Zygmunt jest przebiegły. I poszukiwany (210 opinii)
- 4 Zobacz żywą szopkę pod lasem (76 opinii)
- 5 Wystawa szczeniąt i psów rasowych (129 opinii)
- 6 Fajerwerki w sylwestra czy bezpieczeństwo zwierząt? (177 opinii)
600 tys. gości w zoo w 2024 r. Zmiany wśród mieszkańców
600 tys. gości, 300 lekcji dla ponad 8 tys. uczniów, nowe pawilony i kolejni egzotyczni mieszkańcy - Gdański Ogród Zoologiczny podsumowuje 2024 rok.
- Ptasi rok w gdańskim zoo
- Smutne pożegnania mieszkańców zoo
- Jedne zwierzęta wyjeżdżały, inne przyjeżdżały
- Inwestycje: nowe pawilony i obiekt dla manuli
- Setki lekcji dla tysięcy uczniów
Ptasi rok w gdańskim zoo
- Najbardziej dumni jesteśmy z wyklucia się ary zielonej, urubu oraz warzęch. Te gatunki po raz pierwszy w historii naszego zoo odniosły sukces lęgowy - mówi Monika Dmochowska, kierowniczka sekcji ptaków. - Po raz kolejny doczekaliśmy się młodych pingwinów, flamingów i koskorob - dodaje.
Sukcesy hodowlane odnotowano także w "dziale kopytnym", w którym powitano pekariowce obrożne, sitatungi sawannowe, alpaki i jaki. Młodego doczekała się również para łosi. Szczególny rozgłos zyskały czworaczki urodzone w stadzie kapibar.
- Kapibary w ostatnich latach stały się bardzo popularnym gatunkiem. Zyskały rozgłos w sieci, a nasi goście uwielbiają materiały filmowe z nimi związane - mówi Paweł Ciesielski, specjalista ds. mediów społecznościowych. - Cała czwórka otrzymała imiona, które wytypowaliśmy spośród licznych propozycji. Wybraliśmy najbardziej "kawowe", samiczki zyskały imiona Mokka i Latte, a samce Espresso i Doppio.
Ogłoszenia.trojmiasto.pl – Psy na sprzedaż od 1 tys. z
Ponadto urodził się ogierek zebry pręgonogiej, eland, a także wikunia. Ta ostatnia przyszła na świat jesienią i była ostatnim, kopytnym przychówkiem. Młode pojawiły się także w małpiarni. Prawdziwe przedszkole powstało w stadzie patasów, a rok zakończył pomarańczowy maluszek, czyli lutung jawajski.
W zoo urodziła się samiczka wikunii andyjskiej
Smutne pożegnania mieszkańców zoo
To był również rok, w którym ogród pożegnał swoich wieloletnich mieszkańców. W wieku 17 lat odszedł Zabi, który był jednym z najstarszych kotów pustynnych w Europie.
Pożegnano kondora Kacpra, którego wiek szacowano na ok. 70 lat, a wraz z końcem roku odszedł Kanut, lampart perski, który dożył 21 lat. Wszystkie te zwierzęta osiągnęły rekordowy jak na swój gatunek wiek. Gdański Ogród Zoologiczny to dom dla wielu zwierząt, w tym takich, które w międzynarodowych kartotekach są jednymi z najstarszych w Europie.
Jedne zwierzęta wyjeżdżały, inne przyjeżdżały
W 2024 r. Gdański Ogród Zoologiczny opuściły zeszłoroczne przychówki, a do zoo trafiły nowe zwierzęta. Urodzone w Gdańsku koty pustynne wyjechały do Lumigny Safari Park we Francji. Zoo opuściła piątka urodzonych u nas gepardów. Trafiły m.in. do Chorzowa, Rostocku w Niemczech, a także Dvur Kralove w Czechach.
Jakie gatunki przyjechały do zoo w 2024 r.?
Największy transfer to zdecydowanie samica żyrafy ugandyjskiej. Alia przyjechała z Budapesztu i w Gdańsku została zapoznana z Akim.
To pierwszy krok w kierunku hodowli żyraf w gdańskim zoo.
- Przywitaliśmy nowego samca wielbłąda dwugarbnego, ale także samicę wiewiórczaka trójbarwnego. Miejsce mikrusków myszatych zajęły mikruski kasztanowate, które w naturalnym środowisku są bardziej zagrożone. Wraz z końcem roku przybyła do nas Malela, czyli samiczka hipopotamka karłowatego. To również gatunek zagrożony wyginięciem. Koordynator gatunku postanowił przyznać nam kolejną samicę w celu zwiększenia szansy na rozmnożenie tego gatunku i przekazanie cennych genów. Do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przyjechały także puszczyki uralskie. Europejskie ogrody zoologiczne prowadzą projekt reintrodukcji tego gatunku na terenie Austrii - wyliczają pracownicy zoo.
Samica manula Ula jest nowym mieszkańcem gdańskiego zoo.
Dla ogrodu bardzo ważne było włączenie się w hodowle krytycznie zagrożonych żab. Mowa o żabie gigant, potocznie nazywanej kurczakiem górskim. Gatunek ten w naturze znalazł się na skraju wyginięcia, a Gdański Ogród Zoologiczny podjął się jego hodowli zachowawczej.
Inwestycje: nowe pawilony i obiekt dla manuli
W miejscu dawnej ekspozycji pum rozpoczęto budowę obiektu, w którym będzie możliwa hodowla manuli. Po przyjeździe do Gdańska koty zamieszkały obiekt przy budynku administracji, ale lada dzień będą przeprowadzały się do nowego obiektu. Oficjalnie otwarty został pawilon lemurów, a w ciągu roku wykonano wiele mniejszych prac remontowych, które miały na celu poprawę dobrostanu zwierząt, ale także kondycji obiektów.
Setki lekcji dla tysięcy uczniów
W 2024 r. w gdańskim zoo przeprowadzono także 337 lekcji dla blisko 8600 uczniów.
- Stale poszerzamy ofertę zajęć dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Edukacja przyrodnicza to świetny sposób na zaszczepianie w społeczeństwie, szczególnie w młodym pokoleniu, miłości do zwierząt i przyrody. Dzięki świadomości dzieci i młodzieży nasza planeta ma realne szanse na korzystne zmiany. Edukujemy również poprzez media społecznościowe, na których przybyło nam ponad 25 tys. nowych obserwujących. 2024 r. obfitował w wiele wydarzeń edukacyjnych oraz tych związanych z obchodami 70-lecia zoo - słyszymy.
Ogród odwiedziło blisko 600 tys. gości. Zoo Gdańsk zaangażowało się w dalsze działania BioBanku EAZA oraz ochronę rodzimych gatunków płazów.
Miejsca
-
ZOO Gdańsk, Karwieńska 3
Opinie wybrane
-
2025-01-02 18:16
(6)
Bardzo lubimy w lato chodzić z dziećmi do zoo
- 53 6
-
2025-01-03 17:40
No i jesienią też można
- 0 0
-
2025-01-03 16:17
Ale w zimą jest przepięknie można czuć się jak w górach :)
- 0 0
-
2025-01-03 16:14
W zimą to samo :)
- 0 0
-
2025-01-03 14:46
Ale w zimą tak samo :)
- 1 0
-
2025-01-03 14:40
I zimą też
- 1 0
-
2025-01-02 22:59
Latem
- 5 0
-
2025-01-02 18:31
Moje dzieci uwielbiają szczególnie (8)
lemury, pingwiny i drapieżne kapibary :)
- 23 9
-
2025-01-03 17:14
A to bardzo miło nam ;)
- 0 0
-
2025-01-03 17:02
Bardzo nam miło to słyszeć :D
- 0 0
-
2025-01-03 14:38
Cieszę się że tak
- 1 0
-
2025-01-03 14:32
No to cieszę się że z tego
- 1 0
-
2025-01-03 14:29
To cieszymy się
- 1 0
-
2025-01-03 11:31
To miło
- 2 0
-
2025-01-03 09:32
O ile wiem kapibara jest gryzoniem roślinożernym a nie drapieżnikiem . świetnie uczycie dzieci,
- 2 0
-
2025-01-02 19:17
A ja wolę ropuszki))
- 3 2
-
2025-01-03 06:46
(5)
Nie bardzo rozumiem jaki sens maja takie obiekty w których namnaza sie zwierzeta które żyja w niewoli dla uciechy gawiedzi.
- 6 58
-
2025-01-03 07:11
To może poczytaj, poszukaj informacji. (4)
Po co się jeszcze na forum przyznajesz, że nie rozumiesz?
- 14 1
-
2025-01-03 09:56
Chyba nie zrozumialeś sensu zdania.Ja doskonale wiem że wiekszosć tych palcówek nie spełnia zadnej sensownej roli.Od tak na przykład tutaj link pierwszy z brzegu https://dzikiezycie.pl/archiwum/1999/maj-1999/zoo
- 0 8
-
2025-01-03 07:40
No nie powiesz mi chyba, że właśnie będą się tam rehabilitować dzikie manule znalezione w lesie... (2)
- 2 4
-
2025-01-03 09:38
Twoja odpowiedź tylko potwierdza pewną prawdę:
"Nie podejmuj dyskusji z głupcem, bo najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem".
- 6 1
-
2025-01-03 09:33
Napisał Ci żebyć poszukła informacji. Nadal tego nie zrobiłeś.
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.