• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Akcja Karmnik. Ornitolodzy badają i obrączkują ptaki

Joanna Skutkiewicz
19 lutego 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

To kolejna edycja ogólnopolskiej Akcji Karmnik, mającej na celu badanie zimujących ptaków poprzez obrączkowanie ich przy karmnikach. W tym roku ze względu na obostrzenia epidemiczne akcja nie odbywa się w formule otwartej, ale najważniejsze jest to, że ornitolodzy mogą pracować bez przeszkód. Podpatrywaliśmy ich pracę w Leśnym Ogrodzie Botanicznym "Marszewo" w Gdyni.

Czy dokarmiasz ptaki zimą?


Akcja Karmnik odbywa się każdego roku w okresie od grudnia do końca lutego. Co dwa tygodnie zespół ornitologów bada ptaki, które przylatują posilić się w karmniku. W tym celu trzeba złapać je w specjalną siatkę, która - choć chwilowo krzyżuje ptakom plany - jest dla nich całkowicie bezpieczna.

Schwytany ptak poddawany jest badaniom: określa się jego gatunek, płeć, wiek i poziom otłuszczenia. Opisuje się również wielkość osobnika: mierzy się pióra w skrzydle, określa tzw. formułę skrzydła, czyli jego kształt, mierzy się długość skrzydła i ogona. Ważne jest również zważenie ptaka, a by to zrobić, umieszcza się go w specjalnej tutce i kładzie na precyzyjnej wadze kuchennej. Zebrane dane zapisywane są w zeszycie, a potem przenoszone do ogólnopolskiej bazy danych, służącej specjalistom prowadzącym badania ornitologiczne. Dzięki identyfikacji poszczególnych osobników można stwierdzić, jak w perspektywie czasu kształtuje się ich kondycja i na tej podstawie wyciągać wnioski na temat warunków bytowania ptaków w danym miejscu.

- W tym roku akcja jest nietypowa: ogród jest zamknięty dla odwiedzających, więc obrączkowanie nie odbywa się w weekendy i nie prowadzimy warsztatów, które zwykle odbywały się przy tej okazji - zaznacza dr Joanna Bloch-OrłowskaNadleśnictwa Gdańsk. - Bardzo żałujemy, ale jak wiadomo, warunki są szczególne.

Podpatrywaliśmy nietoperze w Twierdzy Wisłoujście  • Czubatka
  • Kos
  • Kowalik
  • Modraszka
  • Rudzik

Ptasie obrączki12 lutego w przedostatniej edycji tegorocznej Akcji Karmnik w ręce specjalistów trafiły 44 ptaki ośmiu gatunków. Co ciekawe, tylko sześć z nich zostało zaobrączkowanych - cała reszta miała już swoje obrączki, a to znaczy, że była już wcześniej badana przez ornitologów.

- Obrączki są aluminiowe, lekkie, nie stanowią dla ptaka dodatkowego obciążenia i nie uciskają mu nogi - zapewnia Krzysztof Stępniewski, ornitolog, współorganizator Akcji Bałtyckiej. - Na każdej obrączce jest niepowtarzalny numer, dzięki któremu za każdym razem, gdy ten ptak zostanie złapany, będzie wiadomo, że to on. Nie ma innego sposobu, aby oznaczać dzikie ptaki.
- Jeśli ktoś odłowi danego ptaka w innym miejscu, mamy dzięki temu informację zwrotną: dokąd ptak doleciał i w jakiej jest kondycji - dodaje dr Joanna Bloch-Orłowska. - Ostatnio miewamy tutaj jedną z sikor, która jest z Estonii. Spodobało jej się u nas i chętnie odwiedza nasz karmnik.

Ptaki lubią MarszewoCiekawostką jest, że u małych ptaków wiek osobnika może zostać opisany tylko jako "ptak w 1. roku życia" oraz starszy. Ptaki są pod tym względem szczęściarzami - nie widać po nich oznak starzenia. Z kolei poziom tłuszczu u ptaka określa się w skali od 0 do 8. Dzięki bardzo cienkiej skórze ptaków wyraźnie widać po nich, czy są najedzone, czy powinny czym prędzej zabierać się do słonecznika. Ptaki, które zimują w pobliżu regularnie zapełnianego karmnika, nie mają potrzeby zbierania zapasów, dlatego u większości ptaków zbadanych w Marszewie poziom tłuszczu nie był wyższy niż 2.

Nie ma mrozu? Nie karm ptaków - zwłaszcza chlebem!Po zbadaniu ptaki wypuszczane są na wolność, a gdy tylko wzlatują w powietrze z dłoni specjalisty, chętnie głośno wyrażają swoje zdanie na temat tego, co przed chwilą było ich udziałem. Na szczęście nasze ludzkie uszy słyszą to jako przepiękny szczebiot.

Fundacja Akcja Bałtycka jest organizacją pożytku publicznego powołaną w 2013 roku w Gdańsku. Zespół założycieli Fundacji wywodzi się bezpośrednio z Akcji Bałtyckiej - jednego z największych na świecie i najdłużej działających programów badawczych zajmujących się wędrówkami ptaków. Poza wspieraniem i rozwojem programu Akcji Fundacja zajmuje się szeroko pojętą edukacją przyrodniczą.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Halowy Puchar Polski w skokach

zawody / wyścigi

Food trucki kochają zwierzaki

street food, imprezy i akcje charytatywne

Selfie Project JumpOFF - Finał Cylku

zawody / wyścigi

Eventing Sopot Spring Tour

zawody / wyścigi

Najczęściej czytane