Bobry zbudowały tamy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Najnowszy artukuł na ten temat Tona darów dla fundacji Koty spod Bloku
Bóbr to największy gryzoń występujący w Europie. Jego masa ciała dochodzi nawet do 30 kg.
Bóbr to największy gryzoń występujący w Europie. Jego masa ciała dochodzi nawet do 30 kg. Camilo Maranchón garcía/123rf.com

Bóbr to największy gryzoń występujący w Europie. Masa ciała dorosłego osobnika może dochodzić nawet do 30 kilogramów. Jak informuje Nadleśnictwo Gdańsk, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego pojawiły się bobrze budowle, zdradzające miejsce bytowania tych zwierząt. Możemy je podejrzeć, ale róbmy to spokojnie, by nie wystraszyć tych budowniczych zwierząt.Czy widziałe(a)ś bobra żyjącego na wolności?

tak 44%
nie mam pewności, czy to był bóbr 10%
nie 46%
zakończona Łącznie głosów: 922
Miejsca bytowania bobrów są stosunkowo łatwe do wskazania. To jedne z niewielu gatunków zwierząt, które wykazują zamiłowanie do swego rodzaju budownictwa. Zamieszkują własnoręcznie przygotowane nory i żeremia, czyli stożkowe domki z gałęzi i mułu, usytuowane nad ciekiem wodnym.

Ich cechą charakterystyczną jest także budowanie tam z mułu, kamieni i gałęzi. Potrafią wybrać miejsce na cieku wodnym w taki sposób, aby budowlą zapewnić ochronę swoich żeremi. Dwie tamy powstały właśnie na Potoku Swelina w Gdyni na końcu ulicy Bernadowskiej.

Zachowajmy ostrożnośćBobrze konstrukcje można łatwo oglądać, jednak apelujemy o to, aby nie niepokoić tych zwierząt. Spacerując w miejscu, w którym pojawiły się tamy, należy zachować spokój, a przede wszystkim nie puszczać tam psów bez smyczy. Spotkanie z bobrem może skończyć się tragicznie dla obydwu czworonogów. Bóbr to zwierzę silnie terytorialne i stosunkowo duże. Przypomnijmy, waga tego zwierzęcia dochodzi nawet do 30 kg. To tyle, ile waży owczarek niemiecki.

Nadleśnictwo Gdańsk przypomina we wpisie na Facebooku: "Każdy, kto widział post, będzie mógł teraz zachować szczególną uwagę podczas spaceru w tym miejscu (szczególnie chodzi o psy puszczone luzem - bez smyczy). (...) Pamiętajcie jednak, by zapewnić spokój zwierzętom".

Siedlisko bobrów znajduje się przy Stawie Mazowieckim. Na poniższym filmie z 2017 roku widać miejsce, w którym obecnie można podziwiać budowle tych gryzoni:

Niesforne bobryBobry potrafią ściąć drzewo o średnicy do metra. W ten sposób zdobywają gałęzie do budowania żeremi i tam. Niekiedy skutki uboczne ich działalności są przykre dla człowieka. Taka sytuacja miała miejsce między innymi w 2017 roku w Sobieszewie, gdy podcięte przez bobry drzewa zaczęły stanowić zagrożenie dla osób i pojazdów, a także dla linii energetycznej poprowadzonej przy ulicy Jachtowej. Pisaliśmy o tym tutaj.

Czyścioch bóbr pod molo w Orłowie:

Opinie (74) ponad 10 zablokowanych

 • Swelina...

  Właśnie zalewana betonem...
  Bobry wyrżną resztki łęgu i będzie można zlikwidować rezerwat...

  • 23 16

 • Piękne zwierzęta otaczają nas z każdej strony Trójmiasta.

  Szanujmy te okazy, szanujmy lasy. Nie śmiećmy. To wystarczy. Nie musimy zakładać organizacji naklejać naklejek " nie krzywdź '' na samochody, nie trzeba też plakatować miasta i robić happeningów. Im głośniej krzyczymy tym szybciej się męczymy... Wystarczy być w miarę umysłowo trzeźwym i normalnym a zwierzęta na tym skorzystają.

  • 108 1

 • Owczarek niemiecki wazy zazwyczaj wiecej niz 30 kg

  Dlugowlose suki nawet powyzej 40 kg. To tylko tytulem sprostowania.
  Nie puszczajcie psow luzem w lesie. W lesie jest pelno tropow i innych kuszacych zapachow. Pies latwo moze sie zgubic. Maly pies jest idealna przekaska dla lisa, a wiekszy (nawet owczarek kaukaski) nie poradzi sobie z wilkami.
  Kupcie sobie 10m lub dluzsze smycze.

  • 63 6

 • co do ankiety

  to latem, wczesnym rankiem widziałem bobra w Kanale Smolnym na Dolnym Mieście

  • 13 0

 • Pewnie nie jeden sadystyczny myśliwy już przebiera nogami by zastrzelić bobra.

  • 60 26

 • Cwaniaki

  Ten teren należy do pewnego starszego pana który nic z tym nie może zrobić więc bobry naturalna piła mechaniczna po cichu bez zgrzyta mają tyle drzew ocalonych że nie długo nic tam nie będzie jedynie atrakcyjna działka dla dewelopera mają głowe

  • 4 5

 • Co do ankiety- nie jestem pewna czy widziałam bobra ale jego skutki działalności i to we własnym domu już tak.nogi od stołu i komody właśnie tak wyglądają jak te drzewa.

  • 20 1

 • Szkoda, że Nadleśnictwo nie podjęło żadnych działań w sprawie otwartej strzelnicy na broń palną działającej na granicy tego rezerwatu. Codziennie huk wystrzałów w środku lasu płoszy wszystkie okoliczne zwierzęta, na bobry też nie wpływa kojąco. Niestety pomimo apeli w tym temacie żadnych działań nie ma. Przy huku wystrzałów i codziennym ruchu samochodów przez środek rezerwatu (dojazd do strzelnicy) to spacerowicze z psami to mały pikuś.

  • 51 15

 • przy wycince jaka teraz w lasach trojmiejskich to kilka drzew wyrzniertych przez bobry nic nie znaczy . bobr to teraz najopzyteczniejczy zwierzak na rzekach czy potokach bo za darmo tworzy zbiorniki retencyjne

  • 22 0

 • To jest skandal.

  Tak bez pozwolenia na budowę?

  • 44 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wiadomości

Wydarzenia

Urodzinowa Wystawa Kotów 2021/ Galeria Metropolia
Urodzinowa Wystawa Kotów 2021/...
pokaz
paź 24
niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Galeria Metropolia
Co robią pszczoły na dachu Urzędu Miasta Gdyni?
Co robią pszczoły na dachu Urzędu...
spotkanie
paź 29
piątek, g. 17:00
Gdynia, Urząd Miasta Gdyni
PupiLove Targi
PupiLove Targi
targi
lis 21
niedziela, g. 11:00 - 17:00
Gdańsk, Galeria Morena