Zwierzaki

stat

Co robić, gdy żmija ukąsi psa?

Ugryzienie żmii zygzakowatej jest dla psa bardzo bolesne.
Ugryzienie żmii zygzakowatej jest dla psa bardzo bolesne. Coroiu Octavian/123rf.com

Spacery z psami po trójmiejskich lasach i łąkach dają dużo radości zarówno nam, jak i naszym czworonogom. Niestety, niekiedy beztroskie harce zostają przerwane. Podpowiadamy, jak postępować, gdy nasz pies zostanie ukąszony przez żmiję.


Czy kiedykolwiek widziałe(a)ś żmiję zygzakowatą na żywo?

tak, spotykam dość często 23%
tak, raz 32%
nie, nigdy 45%
zakończona Łącznie głosów: 1326

Żmija zygzakowata to wąż dość licznie występujący w okolicach Trójmiasta. Można ją spotkać zarówno na terenach leśnych, takich jak Trójmiejski Park Krajobrazowy, jak i na wszelkiego rodzaju łąkach oraz terenach podmokłych i porośniętych wysoką trawą.

Dorosły osobnik osiąga aż 90-120 cm długości i prowadzi dzienny tryb życia. Może się zdarzyć, że jego droga przetnie się z drogą naszego spaceru z czworonogiem.

Warto wiedzieć, że żmija zygzakowata atakuje tylko w ostateczności. Dopóki nie czuje się osaczona, zdecydowanie woli uciekać, niż kąsać. Możemy obawiać się bycia pokąsanym, jeśli przez przypadek nadepniemy na nią lub usiądziemy na pieńku, na którym akurat wypoczywa. W innym wypadku atak żmii jest bardzo mało prawdopodobny. Większe ryzyko pokąsania mają nasze psy, zwłaszcza te, które z ciekawością lub agresją będą zaczepiać gada. Niestety, jego jad może być bardzo niebezpieczny dla zwierzaka.


Pies ukąszony przez żmiję musi szybko trafić do weterynarza.
Pies ukąszony przez żmiję musi szybko trafić do weterynarza. damedeeso/123rf.com
Jad żmii zygzakowatej zawiera toksyny powodujące martwicę tkanek, arytmię, pogorszenie krzepliwości krwi i uszkadzające układ nerwowy. Nie każde ugryzienie powoduje wstrzyknięcie jadu, jednak pokąsany pies każdorazowo powinien zostać jak najszybciej przewieziony do lecznicy weterynaryjnej.

- Ugryzienie żmii jest dla psa bardzo bolesne - mówi lek. wet. Natalia MiotkTrójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej. - Jeśli zauważymy, że pies biegający luzem na spacerze nagle odskakuje i piszczy, trzeba wziąć pod uwagę, że mógł zostać ukąszony. Wówczas należy jak najdokładniej obejrzeć go pod kątem tkliwego, obrzmiałego miejsca. W ubiegłym tygodniu do naszej lecznicy przyjechały aż trzy psy pokąsane przez żmije.
Co ciekawe, reakcja zwierzaka na ukąszenie nie zależy od jego wielkości, a raczej od cech osobniczych i od rodzaju ugryzienia. Nie jesteśmy jednak w stanie samodzielnie ocenić, czy jad został wstrzyknięty, jednak nawet jeśli pies zachowuje się normalnie, nie należy bagatelizować zdarzenia. Objawy mogą pojawić się nawet po wielu godzinach, a wtedy szansa na skuteczne leczenie drastycznie się zmniejsza.

- Przyjmuje się, że od momentu ukąszenia przez żmiję mamy cztery do sześciu godzin, aby podać antytoksynę - tłumaczy lek. wet. Natalia Miotk. - Nie zawsze jest to konieczne, jednak musi to ocenić lekarz weterynarii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj