• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czego nie mogą jeść koty - lista produktów

Michał Sielski
2 października 2024, godz. 12:15 
Opinie (27)
Jeśli chcemy, by nasz kot cieszył się dobrym zdrowiem, powinniśmy pamiętać czego nie wolno mu jeść, a czym warto karmić kota. Jeśli chcemy, by nasz kot cieszył się dobrym zdrowiem, powinniśmy pamiętać czego nie wolno mu jeść, a czym warto karmić kota.

Dla swoich pupili zawsze chcemy jak najlepiej i nic w tym dziwnego. Nie zawsze jednak to się udaje, bo zapominamy, że kot to nie człowiek i mimo że darzymy go podobną, a czasem nawet miłością niż ludzi, to podsuwanie mu smakołyków, którymi sami się zajadamy, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Czego nie powinny jeść koty, czego jeść im nie wolno, a co warto wdrożyć do diety, by cieszyły się długim i zdrowym życiem? Podajemy listę produktów zakazanych dla kotów, a także tych, które sprawią, że spędzimy z nimi długie i dobre życie.



Zacznijmy od tego, że koty to mięsożercy, ale nie można tego rozumieć w ludzki sposób. My też jemy mięso, ale przeżyjemy bez niego, a nawet jak je lubimy, to najczęściej nie stanowi ono przeważającej większości produktów, jakie spożywamy na co dzień. Tymczasem koty mają specyficzne potrzeby żywieniowe i wiele produktów powszechnie spożywanych przez ludzi może być dla nich szkodliwych, a nawet toksycznych.



Co ciekawe, wśród produktów, których nie powinny jeść koty, są również takie, które w powszechnej świadomości uważane są nie tylko za zdrowe, ale wręcz pożądane w dietach kota.

Czego nie powinny jeść koty:

  1. Czekolada i kofeina
    Zawierają teobrominę, która może prowadzić do problemów sercowych, drgawek, a nawet śmierci kota. Warto rozważyć, czy ryzyko podania kotu nawet jednej kosteczki jest tego warte.
  2. Cebula, czosnek, szczypiorek
    U ludzi są bardzo wskazane, uważane nawet przez niektórych za "naturalne antybiotyki". Nie oznacza to jednak, że tak samo pozytywnie działają na organizm kota. Związki siarkowe w tych warzywach niszczą czerwone krwinki kota, co może prowadzić do anemii. Cebula w szczególności jest bardzo toksyczna.
  3. Alkohol i surowe ciasto drożdżowe
    Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić wątrobę i mózg kota. Surowe ciasto, fermentując w żołądku, może natomiast produkować alkohol i powodować wzdęcia oraz zaburzenia trawienne.
  4. Mleko i produkty mleczne
    Przez lata utrwalany był stereotyp, że mleko to jedyny płyn, jaki pije i powinien pić kot. Nic bardziej mylnego. Wiele dorosłych kotów nie toleruje laktozy, co prowadzi do biegunki i zaburzeń trawienia. Należy wybierać specjalne mleko dla kotów lub zapewniać im wodę jako główny napój. Jedynie młodym, dorastającym kotom można podawać niewielkie ilości mleka, ale bez niego też przeżyją i dobrze się rozwiną, więc lepiej nie ryzykować.
  5. Awokado
    Zawiera persynę, toksyczny związek dla wielu zwierząt. Może powodować problemy żołądkowe, wymioty i biegunki.
  6. Winogrona i rodzynki
    Spożycie winogron i rodzynek może prowadzić do niewydolności nerek u kotów, nawet w małych ilościach. Koty nie przepadają za owocami, więc nie ma co próbować ich do tego przyzwyczajać.
  7. Surowe mięso, ryby i jaja
    Chociaż koty są mięsożercami, spożywanie surowego mięsa może prowadzić do zakażeń bakteryjnych, takich jak salmonella. Podawanie im resztek z przygotowywanego obiadu, to proszenie się o nieszczęście. Surowe jajka zawierają z kolei awidynę, która może zakłócać wchłanianie biotyny przez organizm kota.
  8. Kości i ości
    Podobnie jak z mlekiem - przez lata uważało się, że koty lubią ości. Tymczasem to nieporozumienie, wynikające z tego, że dostawały ości np. po pieczonych rybach, ale obgryzały je w poszukiwaniu mięsa. Same ości mogą prowadzić do zranień w jamie ustnej, przełyku, a także powodować blokady w układzie pokarmowym.
  9. Słodycze i cukier
    Niewskazane także u ludzi, ale nasz organizm potrafi sobie z nimi radzić. Koty nie są jednak w stanie prawidłowo metabolizować cukrów, co może prowadzić do otyłości, cukrzycy i problemów zdrowotnych.
  10. Nasiona owoców i pestki
    Zawierają cyjanogenne glikozydy, które mogą prowadzić do zatrucia cyjankami, objawiającego się dusznościami, osłabieniem i śpiączką. Pestka brzoskwini dawana czasem kotom do zabawy, to na pewno nie jest dobry pomysł.


Co koty mogą jeść?



Skoro wśród zakazanych pokarmów dla kotów jest tyle produktów zakazanych, to co powinni jeść nasi milusińscy? Spokojnie, zdrowych produktów dla kotów nie brakuje.

Zrównoważona dieta kota powinna opierać się na wysokiej jakości białku zwierzęcym. Koty potrzebują tauryny, której nie produkują w wystarczających ilościach, więc jest ona kluczowa w ich diecie. Dlatego trzeba wybierać produkty, które są w nią bogate.

To przede wszystkim gotowane mięso - drób, indyk, królik. Dobrze skompletowana pod względem składników odżywczych jest też oczywiście specjalistyczna karma mokra i sucha - zawierająca odpowiednie proporcje składników.

W diecie kota powinny być także niewielkie ilości gotowanych ryb - bogatych w kwasy omega-3. To np. łosoś, ale jak już wcześniej wspominaliśmy - najlepiej bez ości.

Dbanie o odpowiednią dietę kota pozwoli mu uniknąć problemów zdrowotnych i zapewni długie, zdrowe życie naszego pupila.

Jak zapewnić kotu zdrowie i długie życie?



Aby kot mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem, ważne jest, aby oprócz odpowiedniej diety, dbać o kilka innych aspektów jego życia:

  • Regularne wizyty u weterynarza - przynajmniej raz w roku warto udać się z kotem na kontrolę oraz szczepienia ochronne.
  • Odpowiednia aktywność fizyczna - codzienne zabawy i stymulacja umysłowa, np. interaktywne zabawki czy drapaki na pewno pomogą ktu być w lepszej formie fizycznej i psychicznej.
  • Pielęgnacja - regularne szczotkowanie sierści, czyszczenie zębów i uszu powinno być podstawą w dbaniu o kota, to mit, że potrafi on sam doskonale się umyć.
  • Kastracja/sterylizacja - pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym i przedłuża życie zwierzęcia, które np. nie wdaje się w niepotrzebne konflikty z innymi kotami.
  • Odpowiednie warunki w domu - kotu należy zapewnić stały dostęp do czystej wody, wygodnego legowiska i strefy, w której kot może się wyciszyć. Warto pamiętać, że kot potrzebuje kilkunastu godzin snu na dobę.

Dbanie o te aspekty życia kota, w połączeniu z odpowiednią dietą, pozwoli mu cieszyć się zdrowiem i witalnością na długie lata. A nam cieszyć się ze spędzonego razem z kotem czasu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Targi Terrarystyczne i Botaniczne Dragon Expo

20 zł
targi

Spotkanie z kotami Ragdoll dla dzieci

65 zł
spotkanie

Joga z Kotami Ragdoll

100 zł
joga

Halowe zawody w skokach JumpOFF

zawody / wyścigi

Najczęściej czytane