Czego zimą potrzebują schroniska? Praktyczne pomysły i imprezy dla zwierzaków

Jeśli chcemy podarować psiakom ze schroniska karmę, kupmy mniej, ale lepszej jakości - ta najtańsza może im zaszkodzić.
Jeśli chcemy podarować psiakom ze schroniska karmę, kupmy mniej, ale lepszej jakości - ta najtańsza może im zaszkodzić. 123rf.com

Okres świąt to dla wielu wyjątkowy czas. Rodzinne spotkania, wzajemna serdeczność i prezenty nastrajają pozytywnie na kolejne tygodnie. Można przy okazji podzielić się tym dobrem i otworzyć serca przed bezpańskimi zwierzakami, dla których przetrwanie zimy jest wyjątkowo trudne. Z tej okazji trójmiejskie schroniska zapraszają do udziału w specjalnych imprezach. Podpowiadamy również, co naprawdę jest potrzebne bezdomnym zwierzakom, a czego się lepiej wystrzegać - poniżej lista darów, którą warto poznać. Pomagajmy psom i kotom, ale świadomie.Czy włączasz się w akcje mające na celu pomoc bezdomnym zwierzętom na święta?

tak, robię to regularnie 52%
w tym roku zamierzam zrobić to po raz pierwszy 30%
kiedyś tak, dziś już nie 6%
nie, nie angażuję się w akcje tego typu 12%
zakończona Łącznie głosów: 233
Pośród wielu imprez i akcji okolicznościowych związanych z charytatywnością, znajdują się także takie, dzięki którym możemy realnie pomóc bezdomnym psom i kotom. Miłośnicy zwierząt mogą wziąć udział w przedsięwzięciach, które odbywają się na miejscu lub pomóc schroniskom na odległość.

Świąteczne imprezy ze zwierzakami15 grudnia w gdyńskim Ciapkowie odbędzie się finał przedsięwzięcia Zwierzęta też chcą mieć święta. Coroczna akcja za każdym razem cieszy się większą popularnością, co niewątpliwie zawdzięcza ciekawej formule. Każdy może stać się na chwilę świętym Mikołajem - skompletować paczkę świąteczną dla wybranego przez siebie zwierzaka i przywieźć mu ją do schroniska. Więcej informacji o potrzebnych rzeczach tutaj.

Również zachęcamy do wzięcia udziału w przedsięwzięciu zorganizowanym na rzecz Ciapkowa w lokalu KolejNa Kolejka w Sopocie. 15 grudnia w ramach imprezy Zwierzak to nie kolejna zabawka będą zbierane dary dla psów i kotów, ponadto będzie można wziąć udział w specjalnej aukcji charytatywnej. Na gości czeka wiele atrakcji i przyjemności: poczęstunek od firm współpracujących, wspólne pieczenie i ozdabianie ciasteczek oraz warsztaty plastyczne dla najmłodszych, spotkanie z wolontariuszką schroniska i koncert kolęd.

Wydarzenia dla zwierzaków w Trójmieście


Z kolei w gdańskim Promyku już po raz siódmy będzie odbywać się akcja pod tytułem Wigilia Braci Mniejszych. 16 grudnia w schronisku zorganizowane zostanie wydarzenie, podczas którego zaplanowano m.in. wspólne ubieranie choinki własnoręcznie stworzonymi ozdobami, quizy i konkursy, a przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z podopiecznymi schroniska.

To nie wszystko - 4 stycznia 2019 roku w Protokulturze zagra cała grupa undergroundowych trójmiejskich artystów, a cały dochód z koncertu Protokultura dla Schroniska Promyk zostanie przeznaczony na potrzeby schroniska Promyk.


Dary dla schroniska - nie wszystko służy zwierzakomOsoby, które na te dni mają już inne plany, mogą wspomóc zwierzaki finansowo, wpłacając na konto schroniska dowolną kwotę, lub materialnie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących darów przywożonych do schroniska:

- Karmy. Gorąco zachęcamy, aby w tym wypadku nie stawiać na ilość, lecz na jakość. Pracownicy schronisk są tutaj zgodni: lepiej przywieźć kilogram specjalistycznej karmy niż dwa worki najtańszej. Niestety wiele psów po tanich karmach zakupionych w supermarkecie choruje. Rezultatem jest kiepskie samopoczucie zwierzaka, stres związany z wizytą u weterynarza i obciążenie schroniska kosztem lekarstw. Schroniska w większości przypadków mają zapewnioną karmę bytową dla swoich zwierzaków, są natomiast w potrzebie, jeśli chodzi o karmy specjalistyczne. Wysokiej jakości, markowe karmy wysokobiałkowe, dla seniorów, zwierząt z chorobami nerek lub stawów - tego typu jedzenie zawsze przyda się w schroniskach.

- Zabawki dla psów i kotów. Apelujemy, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo zabawek. Muszą to być artykuły wykonane z mocnego, pewnego materiału, atestowane. Choć psy w schroniskach nie dostają rzeczy do samodzielnej zabawy, gdy nie są pod okiem opiekuna, to w ich przypadku obowiązuje ta sama zasada jak przy kupowaniu zabawek dla swoich własnych zwierząt.

- Posłania. Nie każdy wie, że kołdry z pierzem są zupełnie nieprzydatne w schronisku. Po pierwsze, są niezwykle nietrwałe i łatwe do zniszczenia. Po drugie - zamiast ogrzewać, wręcz chłodzą zwierzaki. Obecnie jedynie schronisko w Gdyni potrzebuje tego typu darów.

- Obroże i smycze. Ważne jest, aby obroże i smycze były wykonane z mocnych materiałów. Odpadają tanie obroże z zapięciem na plastikową klamrę - zbyt często są one zawodne, a w przypadku psów schroniskowych gwałtowne oswobodzenie się z obroży może skończyć się tragedią. Często psy wychodzące na spacer z wolontariuszami nie są do nich tak przywiązane, jak pies w domu do swojego właściciela. Łatwo wówczas o to, aby pies uciekł, wpadł na ulicę lub wszedł w konflikt z innym psem. Zalecamy, aby obroże zawożone do schroniska były zapinane na klamrę, taką jak w pasku do spodni.

Zobacz także: Mięso z bizona i kangura. Nietypowe karmy dla zwierząt

Obroże tego typu dawno wyszły z mody, lecz dla schroniskowców będą jak najbardziej przydatne.
Obroże tego typu dawno wyszły z mody, lecz dla schroniskowców będą jak najbardziej przydatne. 123rf.com

Co przywieźć do schroniska?Zebraliśmy dla was listę najpilniejszych potrzeb materialnych trójmiejskich schronisk.

Schronisko Promyk w Gdańsku prosi o:

- karmy: mokra karma dla psich seniorów oraz sucha karma specjalistyczna: na stawy (Royal Canin Mobility) i hipoalergiczna dla psów i kotów;
- suplementy: tran, niemielone siemię lniane;
- obroże, smycze, szelki dla psów;
- zabawki dla psów (pełne piłki kauczukowe) i kotów (wędki, myszki, zabawki interaktywne).

Dary finansowe można zaś wysyłać na konto: Bank Pekao S.A 18124012681111001038597629 z dopiskiem: darowizna na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "PROMYK" w Gdańsku.

Schronisko Sopotkowo w Sopocie prosi o:

- karmy specjalistyczne: firm Royal Canin, Eukanuba, Hills: dla psów z chorymi stawami (karma Mobility), z problemami żołądkowymi (Gastro) i z chorobami nerek (Renal); karm suchych dla psów i kotów firm Animonda - Gran Carno dla psów i Carny dla kotów, Bosch, Brit, Josera; karmy dla seniorów Brit Care Senior;
- obroże różnych rozmiarów;
- kocie akcesoria: budki, kuwety, klatki, zabawki (wędki, piłeczki).

Dary pieniężne można wpłacać na konto: PKO BP/O Sopot: 80 1020 1853 0000 9102 00 10 14 85

Schronisko Ciapkowo w Gdyni prosi o:

- karmy wysokobiałkowe oraz dla seniorów;
- obroże i smycze;
- suplementy diety: na choroby stawów, skóry (Vetoskin) i wspomagające odporność (Immunodol);
- posłania: koce, ręczniki, kołdry (nie z pierzem).

Konto do wpłat darów pieniężnych to: PKO BP 50 1440 1026 0000 0000 0452 8344 z dopiskiem "Pomagam zwierzętom".

Zobacz także: By było ciepło - ubranka dla psów na zimę

Nie zapominajmy też o kotach ze schroniska - one też czekają na karmę, zabawki i koce.
Nie zapominajmy też o kotach ze schroniska - one też czekają na karmę, zabawki i koce. 123rf.com

Opinie (24) 3 zablokowane

 • kastracja i sterylizacja psow i kotow w schroniskach i obowiazkowe czipowanie. (6)

  kastracja i sterylizacja psow i kotow w schroniskach i obowiazkowe czipowanie.po 12 latach byllby praktycznie brak bezdomnych zwierzat.tylko z czego wowczas zyliby ludzie ktorzy prowadza schroniska i dostaja dofinansowania??:)

  • 19 48

  • bzdury wypisujesz, bo gdyby przyjac twoje zalozenie, (2)

   ze chodzi tylko o namierzenie wlascicieli, to nie byloby domow dziecka i bezdomnych (ogolne porownanie)

   • 20 3

   • tak, ale (1)

    oba typy instytucji powinny 80% wysiłku (i budżetu) poświęcać znalezieniu swym podopiecznym - trwałych, zdrowych, normalnych domów!

    ani dzieci w bidulu, ani zwierzaki domowe w azylu, nie mogą być tam przetrzymywane, czasem w warunkach gorszych niż więzienia za karę...

    w obu wypadkach polskie prawo jest niehumanitarne, nieludzkie, prymitywne, przesycone urzędoleniem, złe

    • 11 0

    • Schroniska poświęcają bardzo dużo czasu na poszukiwanie dobrych domów dla swoich podopiecznych

     • 11 2

  • (1)

   Akurat w schroniskach koty i psy są kastrowane. wszystkie i to od lat, więc to nie jest recepta na bezdomność zwierząt.
   Problemem jest brak kastracji psów, domowych i wiejskich, latających samopas i mnożących się bez kontroli...

   • 25 1

   • Nie we wszystkich, mam psa ze schroniska prowadzonego przez fundację "pies szuka domu" i nie był wykastrowany.

    • 1 0

  • zwierzęta w schroniskach są kastrowane

   problem braku kastracji dotyczy zwierząt "właścicielskich" - ludziom ciężko przemówić do rozsądku i żyją mitami (np. że suka musi chociaż raz urodzić albo, że szkoda bo ona by chciała mieć na pewno szczeniaczki, poza tym one są takie słodkie i na pewno znajda dobre domy)

   • 18 0

 • Zamiast się mădrzyć lepiej przelać troche kasy lub kupic dary.. Tym zwierzeta tez jest zimno I to ludzie zgotowali I'm taki los więc zrubmy coś aby choc troszke odmienic ich Los..

  • 53 2

 • (1)

  Co za d**ilne zdjęcie w artykjle

  • 3 27

  • Zdjęcie jest świetne

   • 12 0

 • Fajna fotka (2)

  Pocieszne te psy. 1000x uczciwsze od ludzi. Rzygam już fałszem ludzi. Moja cierpliwość się skończyła.

  • 40 6

  • (1)

   To wypitalaj do schroniska

   • 1 16

   • Się tak wzniosłeś że spadniesz poniżej mułu. Oleum chłopie by się przydało Tobie

    • 7 0

 • Może zaiwestujcie w pralkę (2)

  w tym schronisku. Co roku płacz o koce i ciepłe rzeczy. Ja się pytam na co idą pieniądze w Waszego budżetu?! Na karmę nie macie, na koce nie macie, na nic nie macie. Karmę co chwilę od kogoś dostajecie, koce też co roku zbiórka, w tych schroniskach chyba się w d*pach poprzewracało i się wszystko traktuje jednorazowo! Zamiast zadbać i na bieżąco prac i wymieniać to jak zasyfiałe to do śmieci. Przy moim psie bym na koce nie zarobiła idąc tym tokiem rozumowania... Zarządzanie w schroniskach to jakaś paranoja! Tylko zwierząt szkoda :/

  • 7 16

  • Koc który leży na dworze w budzie a w domu ma rożny okres żywotności, to co możemy zrobić dla zwierzaka w domu nie ma co porównywać do schronisk, w których są setki piesków a nie jeden. Gdybyście śledzili cała działalność schroniska to byście wiedzieli ile dobroci z takiej pracy idzie i ile zwierząt zostało wyleczonych i zadbanych po rożnych wypadkach i porzuceniach, bo ktoś sobie nie radzi już z chorym i dorosłym pieskiem. Parę groszy nikogo nie zbawi, a zwierzakom pomoże, po co wogole wypisywać takie bzdury, tylko pokazuje ile jeszcze osób na tym swiecie niewyrozumiałych. Wziąc chore zwierze i go wyleczyc to nie lada wyzwanie, a ktoś w tych schroniskach musi pracować i są to ludzi dobri i pomocni i wiedzą co jest potrzebne. Oby takich ludzi było więcej!

   • 2 1

  • Masz dozywotni zakaz pisania postow.

   • 0 0

 • Odstrzal

  Tak robi sie np. z dzikami i inna zwierzyna. Obrony psow nie maja z tym problemu. Ile to zwierzat hodowlanych cierpi zeby stac sie pokarmem dls psow i kotow... z tym tex nikt nie ma problemu.

  • 4 14

 • najlepsza pomoc (1)

  to danie domu dla chocby jednego zwierzaczka

  • 18 2

  • To daj i się ie odzywaj jak masz takie durne oomysly

   • 0 2

 • bzdurki i biznes (1)

  a czy ktoś ogarnia, ile schrony dostają co roku z budżetu gminy/miasta + ile kasy z 1% jeśli schron należy do TOZ'u, który regularnie zgarnia grube bańki?

  ta kasa nie wystarczy na funkcjonowanie? :)

  te wszystkie zbiórki i akcje to mydlenie oczu.

  poza tym zwierzęta są nagminnie sterylizowane/kastrowane, bo to ogrom hajsu dla schroniska, a nie przekłada się w ogóle na problem redukcji bezdomności, bo niby jak? w trójmieście od lat psy i koty były i są znakowane oraz rejestrowane, stąd większość ma właścicieli. problem w tym, że za realizację programu zapobiegania bezdomności, w tym reunifikacji zwierząt zaginionych z ich opiekunami odpowiadają same schroniska, a one się przecież nie pozbawią się zarobku.

  • 4 7

  • Do Hanki

   Znowu odstawiłaś leki to nie dobrze wypisywać takie glupoty Hanka leć do apteki .

   • 1 1

 • piszecie głupoty (1)

  potrzeby schronisk są ogromne i nieograniczone. piszecie, że dostają tyle kasy- a nie pomyślicie, że często schroniska są przepełnione? że pieniędzy dostają za mało? tzn., że trafia do nich dużo więcej zwierząt niż są w stanie utrzymać? i to wszystko przez głupich, nieodpowiedzialnych ludzi, którzy porzucają i mnożą swoje zwierzęta. często są to zwierzęta chore, po wypadkach, których leczenie pochłania ogromne koszty. oczywiście są schroniska, które są źle zarządzane i środki, które otrzymują od Państwa, nie są przeznaczane na zwierzęta (przykład-radysy), ale schroniska trójmiejskie do nich nie należą. proszą nas o przedmioty pierwszej potrzeby: karmy, koce, zabawki- pomóżmy jeśli możemy i nie komentujmy głupio.

  • 15 0

  • Ja też mam nieograniczone możliwości na przyjmowanie cudzej kasy

   • 0 0

 • Warto adoptować

  Ja zabrałem jednego psiaczka ze schroniska, przebadałem u znajomego weterynarza, zaszczepił jak należy, polecił mi karmę Bib Pet Food model Hundsport i widać gołym okiem jak moja psina nabrała energii do życia. Naprawdę warto pomagać i zabrać psinę ze schroniska!!!

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

CODE{sun}DAY 25
CODE{sun}DAY 25
warsztaty , imprezy i akcje charytatywne
gru 6
niedziela, g. 10:00
Online
Targi PupiLove
Targi PupiLove
targi
lut 21
niedziela, g. 11:00 - 17:00
Gdańsk, Galeria Morena

Najczęściej czytane