Zwierzaki

stat

Czy koty są wredne i pamiętliwe?

Zachowania kotów, interpretowane przez niektórych opiekunów jako złośliwe, często są sygnałem problemów zdrowotnych zwierzęcia.
Zachowania kotów, interpretowane przez niektórych opiekunów jako złośliwe, często są sygnałem problemów zdrowotnych zwierzęcia. belchonock/123rf.com
Najnowszy artukuł na ten temat

Osłabiona gęś uratowana w Gdyni

"Koty są wredne". Większość z nas na pewno niejeden raz spotkała się z podobną opinią. Opowieści o kotach obrażalskich, mszczących się na swoich opiekunach za błahostki czy "z natury złośliwych" nie zachęcają do kontaktu z tymi czworonogami. Choć zwierzęta są mądre i sprytne, nie należy przypisywać im cech ludzkich, a "niewłaściwe" zachowania kota są zazwyczaj objawem jego problemów zdrowotnych.Czy uważasz, że koty bywają złośliwe?

tak, zdecydowanie 21%
trochę tak, jednak argumenty na nie również do mnie przemawiają 22%
nie, zwierzęta nie mają takich intencji 57%
zakończona Łącznie głosów: 1059
Mieszkając przez długie lata ze zwierzęciem, traktujemy go zazwyczaj jak członka rodziny. Często jesteśmy pod wrażeniem jego zachowań, będących przejawem nadspodziewanej inteligencji czy zaradności. Czasem jednak idziemy w tym za daleko i przypisujemy czworonogowi cechy właściwe jedynie gatunkowi ludzkiemu.

Kot to nie człowiekChoć może wydawać nam się to dziwne, psy i koty nie myślą abstrakcyjnie ani nie łączą dalekich od siebie faktów. Choćby z tych względów, obmyślanie zemsty czy chęć zrobienia komuś na złość są im kompletnie obce.

- Personifikowanie zwierząt jest zawsze błędem - mówi Mieszko Eichelberger, koci behawiorysta, autor popularnego w Trojmiasto.pl cyklu "Kocie porady". - Złośliwość czy mściwość to cechy wyłącznie ludzkie. Gdy człowiek nie potrafi ocenić kociego zachowania, przypisuje zwierzakowi cechę z ludzkiego repertuaru, która wydaje mu się najbliższa.

Sprawa z kuwetąGdy uświadomimy sobie fakt, że kot nie jest złośliwy, pozwoli nam to inaczej spojrzeć na zachowania uznawane przez nas za problematyczne. Stosunkowo częstym objawem kociej niedomogi jest załatwianie się poza kuwetą. Zwierzak nie potrafi powiedzieć nam, co mu dolega, więc próbuje poradzić sobie z tym po swojemu.


- Każda zmiana bólowa, powodująca dyskomfort, może wpływać na zmiany zachowania kota - mówi Mieszko Eichelberger. - "Nie trafianie do kuwety" może być spowodowane każdym rodzajem zaburzenia, nie tylko z obszaru układu moczowego. Oddawanie moczu na pościel to również nie przejaw mściwości - kot zachowuje się w ten sposób, gdy potrzebuje znaleźć miękkie podłoże do załatwienia potrzeb fizjologicznych.
- Załatwianie się przez kota poza kuwetą może sygnalizować problemy zdrowotne - mówi lek.wet. Jacek Słowikowski. - Zapalenie pęcherza moczowego, kamienie czy nawet osad powodujący zatkanie cewki moczowej to najczęstsze przyczyny takiego zachowania. Czasem kłopot ma podłoże behawioralne, jednak wciąż nie jest to złośliwość ze strony zwierzęcia. W przypadku niepokojących zmian w zachowaniu kota, należy skonsultować się ze specjalistą.

Agresja to też objawJeśli nasz kot nagle zaczął zachowywać się inaczej - załatwia się poza kuwetą, stał się niedotykalski, krnąbrny czy niespodziewanie wybredny przy jedzeniu - bacznie go obserwujmy. Ból czy dyskomfort u kota może powodować u niego nawet zachowania agresywne. To frustrujące, ale pamiętajmy, że to my, opiekunowie, powinniśmy być rozsądną i mądrą stroną tej relacji.

Niezrozumiałe, nieakceptowalne dla nas zachowania kotów, nie zawsze świadczą o problemach natury fizycznej. Niekiedy źródła należy poszukiwać w komforcie psychicznym zwierzaka. Koty bardzo wrażliwe mogą reagować na wszelkie zmiany w życiu, które uznają za potencjalnie niebezpieczne.

Wzajemne porozumieniePamiętajmy też, że specyfika kociej natury jest daleka od naszej, ludzkiej. Aby żyć ze zwierzęciem w zgodzie i przyjaźni przez długie lata, należy ciągle starać się o to, aby jak najlepiej go zrozumieć. Jednymi z punktów zapalnych w ludzko-kociej relacji mogą być godziny aktywności zwierzaka i jego destrukcyjne zapędy w kierunku obić mebli czy tego, co stoi na półkach. To również nie jest złośliwość, ale kocia natura.

Za co kochamy koty?


- Kot, który się nudzi, będzie poszukiwał zajęcia na własną rękę - mówi Mieszko Eichelberger. - Jeśli chcemy, aby zwierzak był szczęśliwy, powinniśmy zapewnić mu nie tylko drapaki, zabawki i kryjówki, lecz także codzienną uwagę i chęć zrozumienia go. Pamiętajmy także, że koty to zwierzęta zmierzchowe - mogą budzić się już o trzeciej czy czwartej nad ranem, pełne energii na rozpoczynający się dzień.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

Pseudohodowla (80 postów)

Przestrzegam przed zakupem psów z hodowli na Osowej. Psy mają nużyce, wady genetyczne. Właścicele produkuja psy, krzyżując psiaki jak popadnie....Nużyca, ciezkie alergie, wady wrodzone serdusza, psy dwupłciowe...mozna wymieniac dalej a psy potem sie tylko męczą, a my wlascieciele stajemy na glowie aby im pomoc....dla większosci z nas pies jest członkiem rodziny, ze zrobimy wszystko aby im pomoc. Specjalne karmy, drogie badania I leczenie...to cena jaka placimy ..

petnanny (3 dni temu)

Zgodnie z ustawą o Ochronie Zwierząt NIE wolno rozmnażać zwierząt niehodowlanych. Kto się jednak tym przejmuje?

więcej tematów »