• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czym karmić psa? Karma sucha, mokra i inne opcje

Joanna Skutkiewicz
28 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Sucha karma zapewnia największą wygodę użytkowania, ale czy to na pewno najzdrowszy wybór? Sucha karma zapewnia największą wygodę użytkowania, ale czy to na pewno najzdrowszy wybór?

Każdy opiekun psa powinien dobrze zastanowić się, czym najlepiej karmić pupila. Rynek zoologiczny oferuje coraz więcej możliwości, a środowisko prześciga się w dyskusjach na temat tego, jak należy odżywiać zwierzęta domowe. Gotową karmą suchą czy mokrą, surowym mięsem, a może gotować samodzielnie?



Czym karmisz swojego psa?

Wydaje się, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i u naszych czworonogów "najlepszy" wariant zależy od zwierzęcia, jego zdrowia i stylu życia. Aby zdecydować się na opcję, która jest dobra zarówno dla pupila, jak i dla nas samych pod względem wygody użytkowania i finansów, dobrze jest sprawdzić więcej niż jeden sposób karmienia.

Sucha i mokra karma dla psa



Karmienie psa suchą karmą jest bodaj najpopularniejszą spośród dostępnych opcji. Zapewnia największą wygodę użytkowania, można łatwo ją przechowywać oraz dozować. W przypadku osób, które dużo podróżują z psami, jest opcją zdecydowanie najbardziej komfortową. W stosunku do mokrej karmy suche granulki zajmują niewiele miejsca i są wygodne do zabrania w drogę.

- Ogólne zasady żywienia psa zawsze sprowadzają się do tego samego, niezależnie od tego, czy karmimy psa karmą mokrą, czy suchą - informuje lek. wet. Małgorzata Jaworska-Grondeckacałodobowej kliniki weterynaryjnej przy ulicy Stryjskiej w Gdyni. - Komercyjna, gotowa karma pełnoporcjowa powinna mieć prawidłowo zbilansowany skład pokarmowy, czyli całkowita dzienna dawka powinna pokryć 100 proc. zapotrzebowania naszego pupila na wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Karma sucha przyczynia się do redukcji płytki nazębnej i poprawia ukrwienie dziąseł, w rezultacie ogranicza powstawanie kamienia nazębnego, a to pozwala psu dłużej cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami. Podczas żywienia karmą suchą pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody.

Mokra karma ze względu na jej wilgotność i aromat jest rozwiązaniem preferowanym przez psy i w większości uznawanym przez nie za atrakcyjniejsze. Jest też stosunkowo droższa. W przypadku psów o "francuskim podniebieniu", wyjątkowo wybrednych w tej kwestii, może być niezbędnym kołem ratunkowym.

Jeśli decydujemy się na zmianę karmy suchej na mokrą lub odwrotnie, lub na zmianę rodzaju karmy - nawet w obrębie karm jednego producenta - pamiętajmy, aby robić to stopniowo. Gwałtowne przejście na inny rodzaj pożywienia może spowodować u psa niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego.

- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakiego rodzaju karma jest najlepsza dla naszego pupila pod względem zdrowotnym, niezależnie od tego, jaką formę wybierzemy: suchą, półmokrą czy mokrą - mówi lek.wet. Jaworska-Grondecka. - Ważne, żeby była odpowiednio dobrana do wieku (szczenię, junior, pies dorosły, senior), wielkości psa (rasa), aktywności fizycznej, istniejących problemów zdrowotnych. Ważne jest czytanie etykiet gotowych karm. W karmie dobrej jakości przede wszystkim znajdziemy:

- mięso, a nie mączkę mięsną - im wyżej na liście składników, tym większy jest jego udział procentowy;
- podroby (wątroba, serca, płuca);
- dodatkowo źródła kwasów omega 3 i 6, np. olej z ryb łososiowych, olej lniany;
- dodatkowo owoce i warzywa, które są źródłem witamin i włókna pokarmowego.
Coraz częściej można spotkać w karmach prebiotyki, takie jak inulina, które wspomagają funkcjonowanie bakteryjnej flory jelitowej, czy też zioła poprawiające zapach i smakowitość.

Zarówno w przypadku karmy suchej, jak i mokrej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość kupowanego produktu. Skład wielu karm dostępnych w hipermarketach nie jest niestety odpowiedni pod względem zdrowia naszych czworonogów. Wystarczy przyjrzeć się etykietom: niektóre z nich mają poniżej 4 proc. mięsa (!), a reszta to niepotrzebne, a nawet szkodliwe wypełniacze.

- Unikać należy karm, których głównym źródłem białka są zboża, a mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią niewielki procent - przestrzega lek. wet. Jaworska-Grondecka. - Unikać należy również soi w składzie, która jest źródłem estrogenów roślinnych, które w nadmiarze mogą powodować zaburzenia ze strony układu rozrodczego. Wystrzegajmy się konserwantów, sztucznych aromatów i barwników. Głównym kryterium podczas wyboru karmy zawsze powinien być jej skład i aktualne potrzeby żywieniowe naszego pupila. Pamiętajmy: im więcej szczegółowych informacji na opakowaniu, tym mamy większą wiedzę i kontrolę nad żywieniem własnego psa, a świadomy właściciel to zdrowszy pies.
Alternatywnym sposobem żywienia psa jest dieta BARF, oparta na surowym mięsie i rybach, kościach, podrobach, nienasyconych kwasach tłuszczowych, jarzynach i witaminach. Alternatywnym sposobem żywienia psa jest dieta BARF, oparta na surowym mięsie i rybach, kościach, podrobach, nienasyconych kwasach tłuszczowych, jarzynach i witaminach.

BARF i mieszanki mięsne



Alternatywnym sposobem żywienia psa jest dieta BARF, oparta na surowym mięsie i rybach, kościach, podrobach, nienasyconych kwasach tłuszczowych, jarzynach i witaminach. Jest to opcja, która ma wielu zwolenników, lecz także budząca wiele wątpliwości i kontrowersji. Z pewnością nie sprawdzi się u osób, które nie mają pojęcia o prawidłowym żywieniu psa i nie chcą dokształcać się w tej kwestii.

Dieta BARF dla psa i kota. Zdrowa czy szkodliwa?


Sposobem pośrednim pomiędzy BARF-em a gotową karmą są mieszanki mięsne, które można kupić chociażby przez internet z dostawą do domu.

- Po wielu próbach odnalezienia dobrej karmy dla moich aktywnych psów, z czego jeden z bardzo wrażliwym brzuchem, trafiłam na gotowe mieszanki mięsne - mówi Kasia, właścicielka siedmiu psów. - Generalnie z gotowych do kupienia diet to jest najlepsza opcja, na jaką trafiłam. Psy najlepiej wyglądają i super trawią. Same plusy.

Gotowane jedzenie dla psa



Czworonoga można również karmić jedzeniem gotowanym specjalnie dla niego. Ten sposób na początku może jawić się jako bardzo czasochłonny, jednak jeśli jesteśmy w stanie zaangażować się w ten proces, nasz pies z pewnością będzie zadowolony. W przypadku dużego psa albo całego stada czworonogów gotowanie jedzenia może okazać się najdroższą spośród opcji, jednak przy małym psie nie jest to specjalnie obciążające finansowo.

- W moim domu od zawsze były psy i od zawsze karmione były gotowanym jedzeniem - mówi Alicja, właścicielka pudla miniaturowego. - Mój obecny pies Timi także dostaje gotowane przeze mnie mięso z dodatkiem warzyw. Nie jest na nic uczulony, więc przy okazji robienia swoich zakupów kupuję mu różne rodzaje mięsa, w zależności od dostępności w sklepie. Nie ma on specjalnych potrzeb: raz dostanie chudy udziec z indyka, raz przerośniętą pręgę wołową, innym razem kurczaka czy wieprzowinę. Dla czterokilogramowego pieska koszt takiego żywienia nie jest wysoki, więc mogę sobie na to pozwolić. Na wyjazdach korzystamy z "gotowców", zazwyczaj z puszek z mokrą karmą, gdyż są łatwe w transporcie, jednakże na co dzień wolę dawać mu coś, co do czego mam pewność, jakiej jest jakości. Oczywiście dodatkowo podaję suplementy witaminowe i raz na jakiś czas robię kompleksowe badania krwi, by być pewną, że pies dostaje ode mnie wszystkie składniki, jakie są mu potrzebne. Ma gęstą, puszystą sierść, odpowiednią sylwetkę oraz znakomitą kondycję fizyczną, więc jestem spokojna, że wybrany przeze mnie sposób żywienia jest dla niego odpowiedni.

Miejsca

Opinie (89) ponad 10 zablokowanych

  • Gotowa mieszanka mięsna MANK (1)

    Mam dwa psy i dwa koty- wszystkie na karmie mank. To najlepsza opcja na jaką dotychczas trafiłam. Zarówno psy jak i koty są w świetnej kondycji, mają lśniącą sierść, piękną sylwetkę i pełno energii. Dodatkowym atutem w przypadku kotów jest profilaktyka przeciwko chorobom nerek, do których koty często mają skłonności ze względu na małą ilość pobieranej przez nie wody. Duża zawartość wody w surowym mięsie może zapobiec problemom w przyszłości.

    • 6 7

    • ta karma jest wyjątkowo droga

      Ja karmię mojego psa puszkami Dolina Noteci, albo surowym, wychodzi dużo taniej.

      • 0 0

  • Gotowiec z głową

    Od kilku lat moje dwa pieski jedzą surowe mięsko od Karmy MANK z Trojmiasta, oba psy zdrowe, bez żadnych rewolucji żoladkowych, a po suchych to różnie bywało.

    • 7 5

  • Barf to chyba niefortunny skrót. Z angielskiego "rz*gi"

    • 5 3

  • gotowane

    ryż, warzywa i mięsko. mój otyły od suchej karmy psiak zrzucił kilogramy i odmłodniał

    • 8 0

  • Znowu to samo. W kółko macieja o karmie dla psów. (1)

    Taki sam artykuł był dwa miesiące temu, z tkim samym kontekstem i takimi samymi komentarzami. Brakuje inwencji na inne tematy?

    • 4 6

    • Bo tematy związane ze zwierzętami muszą się cyklicznie powtarzać, temat jest żywy,

      nie jest ktoś zainteresowany ? jest kilkadziesiąt innych spraw poruszanych na tym portalu.

      • 2 1

  • Najlepiej go karmić

    Kotem

    • 9 7

  • Doberman

    Mój pies je tylko zwierzynę.
    Najlepiej smakują mu króliki i koty, a jaki szczęśliwy po polowaniu.

    • 4 6

  • Nie powinien mieć psa ten...

    Kto przypadkowo dowiaduje sie jak go karmic z portalu ogólno-informacyjnego.

    • 14 0

  • nie kupować suchej karmy (1)

    nakręcacie tylko biznes morderców koni, cielaków i innych zwierząt- w masakrycznych warunkach i w potwornym bólu i cierpieniu!!!!!!!!!!!!!!!!!! zacznijcie myśleć. a na koniec wasz pies czy kot i tak dostanie raka od tej karmy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i tez w końcu umrze w cierpieniu!!!!!!!!!!!

    • 7 8

    • pewnie nosisz na glowie stozkowy kapelutek z folii aluminiowej,

      zeby kosmici nie mieli dostepu do twoich "mysli"

      • 5 0

  • Mój pies zjada wszystko

    Zawsze zostają jakieś resztki ze stołu - mojemu psiakowi zawsze to starczy.

    • 2 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Uroczysta gala z okazji 70-lecia Gdańskiego Zoo

gala, jubileusz

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane