- 1 Oblegany weekendowy festiwal w stoczni (10 opinii)
- 2 Ciekawe zawody: opiekunka fok (15 opinii)
- 3 Leosia będzie szukać materiałów wybuchowych (6 opinii)
Chcesz karmić ptaki? Tu dostaniesz karmę
Zima niestety nie sprzyja ptakom, w tym czasie zdobywanie pożywienia staje się dla nich często wyzwaniem, szczególnie dla mniejszych gatunków. Jak pomagać ptakom w trudnym okresie? Dokarmianie ptaków może okazać się bardzo pomocne, warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo to robić, by nikomu nie zaszkodzić. W środę, 26 lutego, w centrali Animal Helper w Gdańsku będzie można odebrać specjalną mieszankę ziarna, by samodzielnie pomagać ptakom w okolicy. Pracownicy centrali rozdadzą ok. 150 kg ptasiego pożywienia.
- Dlaczego warto dokarmiać ptaki zimą?
- Blisko 150 kg ziarna dla ptaków
- Co jedzą ptaki?
- Czym nie wolno karmić ptaków?
- Jak dokarmiać ptaki?
- Porozmawiajmy o ptakach
- Widzisz potrzebujące zwierzę, zawiadom Animal Helper
Dlaczego warto dokarmiać ptaki zimą?
Dokarmianie ptaków to sposób na wspieranie ich w tym trudnym okresie. Regularne dostarczanie pożywienia pozwala im zaoszczędzić energię, co może zwiększyć ich szanse na przetrwanie zimy. Pomaga to także utrzymać populację dzikich ptaków w naszych ogrodach, parkach i lasach.

Blisko 150 kg ziarna dla ptaków
W najbliższą środę, 26 lutego, w centrali Animal Helper, przy ul. Wita Stwosza 23/12
- Kruszona kukurydza, płatki pszenne, pszenica, sorgo, proso, łuskany owies, ziarna słonecznika, ziarna rzepaku i orzechy ziemne - wymienia Alicja Śmierzchalska z Animal Helper. - To właśnie to, a nie - jak powszechnie wciąż się uważa - chleb i resztki jedzenia, stanowi pożywienie ptaków - mówi.
Co jedzą ptaki?
Właściwe karmienie jest kluczowe, aby nie zaszkodzić ptakom. Oto kilka najczęściej stosowanych rodzajów karmy:
- Nasiona - ptaki, zwłaszcza te mniejsze, takie jak wróble, sikory czy mazurki, uwielbiają nasiona słonecznika, konopi, a także mieszanki nasion dostępne w sklepach ornitologicznych. Dobrze sprawdzają się także nasiona traw i zbóż.
- Tłuszcze - w zimie ptakom szczególnie przydadzą się produkty bogate w tłuszcze, które dostarczają im energii. Można podać im smalec, zwłaszcza w formie bloków tłuszczowych z dodatkiem nasion, które można zawiesić na gałęziach. Ptasie kulki tłuszczowe dostępne w sklepach to popularna forma karmy.
- Orzechy i nasiona drzew - orzechy laskowe, włoskie czy migdały, a także nasiona drzew owocowych to przysmak, który można podać ptakom. Pamiętajmy jednak, aby orzechy były w naturalnej postaci, a nie solone czy przyprawione.
- Owoce i jagody - zimą ptaki chętnie spożywają owoce, takie jak jabłka, gruszki, winogrona, a także jagody. Ważne, aby owoce były świeże i dobrze umyte.
- Nabiał - niektóre ptaki, zwłaszcza sikory, mogą także skorzystać z kawałków twarogu, jogurtu czy sera białego. Należy jednak unikać produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, soli i przypraw.
Czym nie wolno karmić ptaków?
Nie wszystkie produkty spożywcze, które oferujemy ptakom, są dla nich odpowiednie. Należy unikać:
- Chleba - choć może się wydawać, że to dobry wybór, chleb nie dostarcza ptakom odpowiednich składników odżywczych i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Ponadto spleśniały chleb może zawierać toksyczne substancje.
- Słodkiego i solonego jedzenia - słodycze, chipsy, solone orzeszki czy jedzenie typu fast food są szkodliwe dla ptaków, mogą prowadzić do odwodnienia lub zatrucia.
- Awokado - zawiera substancję toksyczną dla ptaków, która może im zaszkodzić.
Jak dokarmiać ptaki?
Przede wszystkim należy robić to z głową, czyli wtedy, kiedy trzeba, i tym, co rzeczywiście stanowi ptasie pożywienie. Nie wszystkie produkty, które spożywamy, są odpowiednie dla ptaków. Właściwe karmienie jest kluczowe, aby im nie zaszkodzić.
I właśnie o tym z mieszkańcami Trójmiasta będą rozmawiać pracownicy Animal Helper, czyli pierwszego w Polsce 112 dla zwierząt.
- Niemal codziennie otrzymujemy zgłoszenia dotyczące ptaków w potrzebie. Rannych, osłabionych, chorych, także z powodu niewłaściwego pokarmu. Stąd pomysł na akcję rozdawania ziaren - dodaje Magdalena Kowalik, jedna z operatorek aplikacji alarmowej.
Porozmawiajmy o ptakach
Kruki są uważane za najinteligentniejsze z ptaków. Łatwo się uczą, nadają sobie imiona i potrafią się po nich nawoływać, a także opowiadają sobie o wydarzeniach z przeszłości. Gołębie znają za to położenie słońca i gwiazd, kierują się polem magnetycznym i wypuszczone daleko od domu potrafią do niego wrócić. Jak tu nie pomagać tym fascynującym zwierzętom?
- Porozmawiajmy o ptakach, o tym, jak możemy im pomagać i jak im przy okazji nie zaszkodzić. Apelujemy też, by przychodzić z własnymi pojemnikami na karmę, byśmy w efekcie nie mnożyli plastikowych odpadków, które już i tak są śmiertelnym zagrożeniem dla ptaków - dodaje Alicja Śmierzchalska z Animal Helper.

Widzisz potrzebujące zwierzę, zawiadom Animal Helper
Animal Helper to aplikacja i obsługująca ją centrala, dzięki której można zgłaszać każdy przypadek, gdy zwierzęciu dzieje się krzywda. Rolą operatorów jest przekazywanie zgłoszeń do właściwych służb i jednostek reakcyjnych, które mogą zainterweniować w danym przypadku. To projekt prowadzony przez gdańską Fundację Psia Krew. Operatorzy często współpracują także z innymi organizacjami.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie wybrane
-
2025-02-26 11:13
powiedzcie lepiej madkom z bombelkami żeby nie karmily łabędzi chlebem, bo juz uczą złego od małego
- 13 5
-
2025-02-26 13:52
Kasza
Surowa kasza się nadaje?
- 1 2
-
2025-02-26 11:22
Najlepiej na spacerek nadaje się łuskany słonecznik.
Można zabrać kilka garści do kieszeni i sobie podjadać a przy okazji rzucać ptakom. Mniejsze go uwielbiają ale łabędzie raczej mają go gdzieś. Chyba, że głodne to jedzą go nawet z ręki. :)
- 6 2
-
2025-02-25 15:41
Sama kupuję specjalną karmę, nasiona słonecznika, orzechy i różne mieszanki z tłuszczami
One odwdzieczają mi się towarzystwem i pięknym śpiewem- 36 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.