• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dajmy trzmielom żyć. Jak ochronić je w swoim ogrodzie?

Joanna Roczyńska
17 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Dzięki swoim wyborom ogrodowym możemy pomóc trzmielom przeżyć. Dzięki swoim wyborom ogrodowym możemy pomóc trzmielom przeżyć.

W minioną sobotę mogliśmy się cieszyć pierwszym prawdziwie wiosennym dniem, w którym temperatura skoczyła do 19 stopni. Wiedziałam, że to będzie wyjątkowy dzień, gdyż wiele królowych trzmieli będzie opuszczało swoje zimowle, czyli miejsca, gdzie bezpieczne czekały na rozpoczęcie nowego sezonu. Pod ziemią skryły się jeszcze zeszłego lata, gdy po opuszczeniu gniazda i krótkim, acz intensywnym spotkaniu z samcem, musiały szybko skryć się przed oczami, szczękami i dziobami drapieżników.Czy starasz się aktywnie chronić pożyteczne owady?

Nastał pierwszy ciepły wiosenny dzień - moment krytyczny w życiu królowych trzmieli. Po przebudzeniu muszą dość szybko posilić się nektarem, aby uzupełnić zapas energii. Dlatego ich wybudzenie jest związane nie tylko z cieplejszymi dniami, ale co się z tym wiąże, z kwitnieniem roślin wczesnowiosennych. To one zapewnią ten pierwszy, jakże ważny zastrzyk energii w postaci nektaru. Potrzebują go, aby starczyło im sił na założenie gniazda, a w konsekwencji, by pojawiło się kolejne pokolenie trzmieli. Jeżeli w tym jakże ważnym momencie królowa trzmieli nie znajdzie pokarmu, osłabnie i nie przeżyje. Wraz z nią przepadnie wiele trzmieli, które mogłaby wydać na świat. Pierwszymi trzmielami, które się pojawiają są trzmiel gajowy, trzmiel ziemny i trzmiel leśny.

Co można zrobić w tym bardzo ważnym dla trzmieli momencie? Najważniejsze to dbać o ich siedliska. Pod żadnym pozorem nie wypalać traw. Jest to zbrodnia na naturze. Giną nie tylko trzmiele, ale również mnóstwo innych owadów, ssaków czy gadów.

Dzięki swoim wyborom ogrodowym możemy pomóc trzmielom przeżyć. Dzięki swoim wyborom ogrodowym możemy pomóc trzmielom przeżyć.

Wybory ogrodowe pomogą trzmielomTrzmielom, by założyć gniazdo, nie potrzeba luksusowych warunków. Większość gatunków trzmieli gniazduje w ziemi. Potrzebują przydroży, rowów, nasypów, miedz, zadrzewień. Nie są wybredne. W naszym ogrodzie może to być parę metrów dzikości, gdzie wyrośnie wyższa trawa i będzie trochę gatunków roślin spoza ozdobnej puli roślin.
Rośliny to kolejna istotna sprawa w pomocy trzmielom. U początków wiosny trzmiele będą korzystać z kwitnących wierzb, jasnoty purpurowej, miodunki, lepiężnika różowego, cebulicy syberyjskiej, podbiału pospolitego, śnieżyczki przebiśnieg czy szafranu wiosennego zwanego krokusem. Z bardziej ogrodowych roślin można pomyśleć o hiacyncie, szafirkach, tulipanach, ale koniecznie o gatunkach botanicznych. Można pozwolić też zakwitnąć na naszym trawniku mniszkowi lekarskiemu czy bluszczykowi kurdybankowi.

Miejskie pasieki: tak, ale dobre chęci nie wystarcząOchrońmy trzmieleTrzmiele to pod wieloma względami wyjątkowe owady. Zasługują na naszą uwagę nie tylko dlatego, że są "słodkimi puchatymi kulkami". Pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie. Kiedy pszczoła miodna jeszcze siedzi w ulu i ani myśli wychylić nosa, bo jej zimno, trzmiel już przy temperaturze 6-8 stopni będzie odwiedzał rośliny, zapylając je. Niektórych roślin pszczoła miodna, najbardziej znany z zapylaczy, nie jest w stanie zapylić. Mowa tutaj np. o pomidorach czy borówce amerykańskiej. Tę umiejętność posiadają tylko trzmiele. Dlatego chcąc wspierać trzmiele, warto przemyśleć, co sadzimy w naszych ogrodach i czy warto tak często kosić trawnik. Nie wszystkie rośliny będą przyjazne zapylaczom - zwłaszcza te o kwiatach pełnych nie stanowią dla pszczół źródła pokarmu. Można też stosować nieinwazyjne środki ochrony roślin, nie wypalać traw, ale też koniecznie starać się edukować innych.

Kończąc chciałam wspomnieć o zdjęciu, które mną wstrząsnęło, a które znalazłam na jednej z grup interesującej się owadami. Fotografia przedstawia pułapkę na ćmę buszkapnową. Jest to tzw. pułapka feromonowa, czyli wabiąca owady określonym doborem związków chemicznych. Niestety, ciem nie zabiła, ale aż 11 królowych trzmieli. Oznacza to, że te matki trzmiele nie założą 11 gniazd, w których miałyby szansę pojawić się kolejne trzmiele. Zabijając królowe, zabijamy potencjalnie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt trzmieli, które mogłyby zapylać nasze drzewka owocowe, warzywa czy krzewy owocowe.

Pułapka na ćmę bukszpanową, w której zamiast ciem złapały się trzmiele. Pułapka na ćmę bukszpanową, w której zamiast ciem złapały się trzmiele.

Poznaj tajemnice trzmieliTrzmiele to wspaniałe zwierzęta, do niedawna bardzo tajemnicze. Wiele trzmielich tajemnic zostało już odkrytych, a zwiększająca się wiedza pozwala coraz bardziej doceniać ich niezastąpioną rolę w przyrodzie.

Po więcej wskazówek dotyczących roślin pożytecznych dla pszczół zapraszam na kanał Dzikie Pszczoły, który prowadzę z tatą, którego można już było poznać na łamach Trojmiasto.pl.
Joanna Roczyńska

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (61)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W te wakacje odwiedzam Strusią Farmę

20 zł
w plenerze

Debata "Pies-Bliski-Obcy-Wykluczony"

30 zł
debata

PupiLove Targi w Gdyni

targi

XXXVII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

pokaz

Najczęściej czytane