- 1 Oblegany weekendowy festiwal w stoczni (10 opinii)
- 2 Ciekawe zawody: opiekunka fok (15 opinii)
- 3 Leosia będzie szukać materiałów wybuchowych (6 opinii)
Dajmy trzmielom żyć. Jak ochronić je w swoim ogrodzie?
W minioną sobotę mogliśmy się cieszyć pierwszym prawdziwie wiosennym dniem, w którym temperatura skoczyła do 19 stopni. Wiedziałam, że to będzie wyjątkowy dzień, gdyż wiele królowych trzmieli będzie opuszczało swoje zimowle, czyli miejsca, gdzie bezpieczne czekały na rozpoczęcie nowego sezonu. Pod ziemią skryły się jeszcze zeszłego lata, gdy po opuszczeniu gniazda i krótkim, acz intensywnym spotkaniu z samcem, musiały szybko skryć się przed oczami, szczękami i dziobami drapieżników.
Co można zrobić w tym bardzo ważnym dla trzmieli momencie? Najważniejsze to dbać o ich siedliska. Pod żadnym pozorem nie wypalać traw. Jest to zbrodnia na naturze. Giną nie tylko trzmiele, ale również mnóstwo innych owadów, ssaków czy gadów.
Wybory ogrodowe pomogą trzmielom
Trzmielom, by założyć gniazdo, nie potrzeba luksusowych warunków. Większość gatunków trzmieli gniazduje w ziemi. Potrzebują przydroży, rowów, nasypów, miedz, zadrzewień. Nie są wybredne. W naszym ogrodzie może to być parę metrów dzikości, gdzie wyrośnie wyższa trawa i będzie trochę gatunków roślin spoza ozdobnej puli roślin.
Rośliny to kolejna istotna sprawa w pomocy trzmielom. U początków wiosny trzmiele będą korzystać z kwitnących wierzb, jasnoty purpurowej, miodunki, lepiężnika różowego, cebulicy syberyjskiej, podbiału pospolitego, śnieżyczki przebiśnieg czy szafranu wiosennego zwanego krokusem. Z bardziej ogrodowych roślin można pomyśleć o hiacyncie, szafirkach, tulipanach, ale koniecznie o gatunkach botanicznych. Można pozwolić też zakwitnąć na naszym trawniku mniszkowi lekarskiemu czy bluszczykowi kurdybankowi.
Miejskie pasieki: tak, ale dobre chęci nie wystarczą
Ochrońmy trzmiele
Trzmiele to pod wieloma względami wyjątkowe owady. Zasługują na naszą uwagę nie tylko dlatego, że są "słodkimi puchatymi kulkami". Pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie. Kiedy pszczoła miodna jeszcze siedzi w ulu i ani myśli wychylić nosa, bo jej zimno, trzmiel już przy temperaturze 6-8 stopni będzie odwiedzał rośliny, zapylając je. Niektórych roślin pszczoła miodna, najbardziej znany z zapylaczy, nie jest w stanie zapylić. Mowa tutaj np. o pomidorach czy borówce amerykańskiej. Tę umiejętność posiadają tylko trzmiele. Dlatego chcąc wspierać trzmiele, warto przemyśleć, co sadzimy w naszych ogrodach i czy warto tak często kosić trawnik. Nie wszystkie rośliny będą przyjazne zapylaczom - zwłaszcza te o kwiatach pełnych nie stanowią dla pszczół źródła pokarmu. Można też stosować nieinwazyjne środki ochrony roślin, nie wypalać traw, ale też koniecznie starać się edukować innych.
Kończąc chciałam wspomnieć o zdjęciu, które mną wstrząsnęło, a które znalazłam na jednej z grup interesującej się owadami. Fotografia przedstawia pułapkę na ćmę buszkapnową. Jest to tzw. pułapka feromonowa, czyli wabiąca owady określonym doborem związków chemicznych. Niestety, ciem nie zabiła, ale aż 11 królowych trzmieli. Oznacza to, że te matki trzmiele nie założą 11 gniazd, w których miałyby szansę pojawić się kolejne trzmiele. Zabijając królowe, zabijamy potencjalnie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt trzmieli, które mogłyby zapylać nasze drzewka owocowe, warzywa czy krzewy owocowe.
Poznaj tajemnice trzmieli
Trzmiele to wspaniałe zwierzęta, do niedawna bardzo tajemnicze. Wiele trzmielich tajemnic zostało już odkrytych, a zwiększająca się wiedza pozwala coraz bardziej doceniać ich niezastąpioną rolę w przyrodzie.
Po więcej wskazówek dotyczących roślin pożytecznych dla pszczół zapraszam na kanał Dzikie Pszczoły, który prowadzę z tatą, którego można już było poznać na łamach Trojmiasto.pl.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.
Opinie wybrane
-
2021-04-17 12:56
Trzmiel (4)
Chciałbym ale jak, nie mam ogródka . Balkonu też nie mam. Ale nie palę ognisk gryla nie smiecę w lasach łakach nad jeziorami, to co wnoszę pełne zabieram puste a Ci obrońcy owadów też tak robią jak ja w co bardzo wątpię bo śmieci jest coraz więcej niby są akcje sprzątania ale 2 dni po tem jest jeszcze gorzej wic pozdrawiam wszystkich co głosowali na tak (70 %)
- 26 6
-
2021-04-18 17:30
To kup działkę lub ogródek (1)
Przestań być biedny, zacznij być bogaty
- 1 3
-
2021-04-19 16:53
Ciekawe nielogiczne skojarzenie, że bogaty ma działkę he he
- 0 0
-
2021-04-17 13:17
Można zacząć od siebie i próbować edukować innych. Nawet przeznaczyć jakaś kwotę np. na fundacje kwietne łąki albo ratujmy Kwiecewo. Obie inicjatywy sprawdzone, pożyteczne wspierające mądrze nature. Nie polecam wielkich proekologicznych firm. Więcej idzie pieniędzy na obsługę ich istnienia niz dla przyrody.
- 9 0
-
2021-04-17 13:07
Może doniczki na parapet? Niekoniecznie pomożesz trzmielom, ale być może uda Ci się pszczołom ;)
- 10 0
-
2021-04-21 13:29
(1)
Fajny artykuł.
W zeszłym roku miałam na balkonie szałwię, do której bardzo chętnie przylatywał trzmiel.- 6 0
-
2022-06-07 20:34
Trzmiele
Jeśli lubicie trzmiele to polecam berberysy. Mam ich sporo, trzmiele je uwielbiają...
- 0 0
-
2021-04-18 19:28
W zeszłym roku na balkonie posiałam facelię dla pszczół .Pszczółek nie było, ale były trzmiele. W tym roku też posieję. Na Łostowickiej pomiędzy jezdniami w zeszłym roku posiana była łąka kwietna, lub nie koszono tych miejsc. Na kwiatach widać było dużo owadów i trzmieli także. Oby w tym roku takich miejsc było w mieście więcej.
- 25 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.