- 1 Znalazł się pyton zgubiony w SKM. Gdzie był? (138 opinii)
- 2 Lisy atakują yorki. Straż prowadzi kontrole (366 opinii)
- 3 Wąż poszukiwany. Pyton królewski uciekł z pudełka (39 opinii)
- 4 Odpowie za znęcanie się nad psami (99 opinii)
- 5 Lisy zamieszkały w mieście? "Porwał naszego yorka" (213 opinii)
- 6 Sarna wpadła do wody i szczekała ze strachu (33 opinie)
Dokąd tuptał jeż z ul. Brylantowej? Pomogli mu strażacy
3 czerwca 2025, godz. 15:30
Dokąd tuptał jeż, który utknął w ogrodzeniu przy ul. Brylantowej w Gdańsku? Tego zapewne się nie dowiemy - najważniejsze jednak, że życie zwierzaka udało się uratować dzięki sprawnej interwencji gdańskich strażaków.
- Czerwiec - czas godów i rozmnażania u jeży
- Młode jeże - opieka w czerwcu
- Jak chronić jeże w czerwcu?
- Zagrożenia dla jeży i rola człowieka
Czerwiec - czas godów i rozmnażania u jeży
Czerwiec to końcówka okresu godowego jeży, który zazwyczaj rozpoczyna się w kwietniu lub maju. W tym czasie samce jeży intensywnie poszukują partnerek, co sprawia, że przemierzają nawet kilka kilometrów w ciągu jednej nocy. Z tego powodu łatwiej je dostrzec, zwłaszcza wieczorem i nocą. Po zakończonym okresie godowym samice zaczynają przygotowywać się do narodzin młodych jeży, co zazwyczaj ma miejsce w czerwcu lub na początku lipca.
Schroniska dla zwierząt
Młode jeże - opieka w czerwcu
Samica jeża rodzi zwykle od dwóch do siedmiu młodych. W momencie narodzin młode jeże są całkowicie ślepe, a ich ciała pokrywają miękkie, białe kolce. W ciągu kilku tygodni kolce ciemnieją i stają się twardsze. Dla matki czerwiec to czas wzmożonej aktywności - poszukuje pokarmu, którym są przede wszystkim owady, dżdżownice i drobne kręgowce, aby wyżywić zarówno siebie, jak i swoje młode.
Dom jeży na wystrzyżonej łące.
Jak chronić jeże w czerwcu?
Jeże to gatunek chroniony, dlatego ważne jest, aby pozwolić im żyć w naturalnym środowisku. W przypadku znalezienia samotnych młodych najlepiej nie ingerować, ponieważ matka często oddala się na krótką chwilę w poszukiwaniu jedzenia. W sytuacjach gdy młode jeże mogą być zagrożone, warto skontaktować się z ośrodkiem rehabilitacji zwierząt.
Zagrożenia dla jeży i rola człowieka
Wraz z aktywnością jeży w czerwcu wzrasta ryzyko wypadków z ich udziałem. Jeże często giną pod kołami samochodów lub w wyniku używania kosiarek czy pułapek ogrodowych. Dlatego ważne jest, by kierowcy zachowali szczególną ostrożność na drogach w pobliżu parków i terenów zielonych.
Właściciele ogrodów mogą również pomóc, tworząc warunki sprzyjające życiu jeży. Pozostawienie otworów w płotach, unikanie chemicznych środków ochrony roślin i pozostawienie niewielkich stosów liści czy gałęzi jako schronień może znacząco poprawić komfort życia tych zwierząt.
15:46
3 CZERWCA
Uratowany jeż... (5 opinii)
Na środku ulicy,przeniosłem w krzaki.Starowiejska.Gdynia.
Na środku ulicy,przeniosłem w krzaki.Starowiejska.Gdynia.
Adam Malinowski
Opinie wybrane
-
2025-06-03 16:24
Dziękuję wszystkim, którym się chciało ratować jeża.
- 54 1
-
2025-06-03 15:45
Dla jeża dużo zdrowia.
- 37 0
-
2025-06-03 17:35
Trzeba ratować jeże , sama 2 przeniosłam z drogi. Proszę o uwagę.
- 32 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.