- 1 Uwaga! Żaba na jezdni! Rozpoczęły się migracje płazów. Możesz pomóc (42 opinie)
- 2 Porzucona Łapka: wrażliwa, ale spragniona miłości (17 opinii)
- 3 Thor: pies-wyzwanie dla osób, które kochają aktywność (28 opinii)
- 4 Rozbudują największe schronisko dla zwierząt (62 opinie)
- 5 Budki i karmniki do wzięcia za darmo (23 opinie)
- 6 Mors, który uratował psa, przekazał nagrodę (143 opinie)
Dożywotnia opieka dla zwierząt po służbie w "mundurówce". Projekt przyjęty
Psy służące m.in. w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej będą objęte dożywotnią opieką jednostek, w których służyły. Rząd przyjął w środę, 21 kwietnia, projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych.
- To wyczekiwana i niezwykle potrzebna regulacja. Zwierzęta w służbach mundurowych pełnią ważną rolę i po latach ciężkiej pracy, państwo musi im zagwarantować godną i bezpieczną "emeryturę" - podkreślił Mariusz Kamiński, szef MSWiA.
Aktualnie we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy łącznie około 1200 psów i ponad 60 koni, a rocznie około 10 proc. zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na "emeryturę". Ustawowe zmiany mają na celu m.in. uregulować sytuację tych zwierząt po wycofaniu z użycia w danej formacji.
Zobacz też: Iman, gdyński ekspert od tropienia
- Przyjęty przez Radę Ministrów projekt jednoznacznie określa sposób postępowania. Zwierzę w dalszym ciągu będzie pozostawać na stanie formacji, a pierwszeństwo w przejmowaniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę - poinformował minister Mariusz Kamiński.
W przypadku gdy żadna uprawniona osoba (tj. inny funkcjonariusz, pracownik cywilny formacji, emerytowany funkcjonariusz bądź funkcjonariusz rencista) nie wyrazi woli przejęcia opieki nad zwierzęciem, będzie ona sprawowana w ramach określonej jednostki lub komórki organizacyjnej danej formacji.
- Istnieje także możliwość powierzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej danej formacji opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt - zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.
W przypadku śmierci opiekuna psa lub konia wycofanego z użycia, pierwszeństwo w powierzeniu opieki nad tym zwierzęciem będzie miał członek rodziny zmarłego opiekuna, który prowadził z tym opiekunem wspólne gospodarstwo domowe, jeżeli złoży pisemną deklarację woli sprawowania opieki.
Zgodnie z projektem opiekun zwierzęcia używanego do celów służbowych będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Co istotne, ryczałt taki otrzyma również opiekun zwierzęcia wycofanego z użycia w danej formacji oraz organizacja społeczna, której powierzono zwierzę.
Czytaj też: Albert, czyli pies, który myśli, że jest człowiekiem
Zapewnione zostaną także środki na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt - nie tylko tych używanych w danej formacji, lecz również wycofanych z użycia. Do najważniejszych zmian, zawartych w projekcie ustawy, można zaliczyć również m.in. określenie w pełni obowiązków opiekunów psów i koni oraz wprowadzenie mechanizmów nadzoru ze strony poszczególnych formacji nad sposobem realizacji opieki nad powierzonym zwierzęciem.
Zmiany również w Siłach Zbrojnych RP oraz w Służbie Więziennej
- Pierwotna wersja projektu ustawy, przygotowana przez MSWiA, dotyczyła zwierząt używanych w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa. W trakcie prac legislacyjnych wzięto pod uwagę również zwierzęta używane w Siłach Zbrojnych RP oraz w Służbie Więziennej i uwzględniono wprowadzenie analogicznych rozwiązań także w tych formacjach - poinformował wiceminister Błażej Poboży.
Projekt ustawy, przyjęty dziś przez Radę Ministrów, będzie jeszcze procedowany przez Sejm RP. Proponowane zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, jednakże wprowadzono możliwość przyznawania przez komendantów służb nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Dyrektora Generalnego Służby Więziennej wsparcia dla opiekunów zwierząt wycofanych z użycia w poszczególnych formacjach jeszcze przed dniem wejścia w życie ustawy - w przypadkach uzasadnionych dobrem zwierząt.
Policyjny pies od narkotyków. Film archiwalny
Nowe przepisy cieszą przedstawicieli służb mundurowych z Trójmiasta.
- Nasi funkcjonariusze traktują psy służbowe jak członków rodziny, dlatego zawsze korzystali z możliwości zabrania psa do domu, kiedy pies kończył swoją służbę i przechodził na emeryturę - mówi asp. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Dotychczas robili to jednak na własny koszt.
Dzięki ustawie opiekunowie zostaną odciążeni z kosztów i będą mogli zapewnić zwierzętom dożywotnią opiekę na profesjonalnym poziomie.
Opinie wybrane
-
2021-04-22 09:25
A co z psami z SOK?
Czy tej formacji nie uwzględniono w ustawie? Przecież oni też mają psy "na stanie". Dlaczego mają być po służbie traktowane gorzej niż te z policji czy wojska?
- 2 1
-
2021-04-21 22:31
tylko kto będzie kim się opiekował, czy ten na nogach tym na łapach czy odwrotnie, a który w tym duecie jest mądrzejszy
- 8 6
-
2021-04-21 19:02
Bracia mniejsi !!!!! (4)
Bardzo dobra inicjatywa!!!!!! zwłaszcza że psy były usypiane.
Jeszcze końmi mogli by się zająć żeby nie szły na zabicie.- 24 3
-
2021-04-21 19:56
nikt tych psow nie usypiał (2)
co ty bredzisz ? po prostu opiekunowie brali te psy do domu tak jak teraz ma byc z tą róznicą że będą na te psy dostawac kase.
- 7 0
-
2021-04-21 23:30
A jak jeden opiekun już miał psa to myślisz, że brał następnego? (1)
- 1 3
-
2021-04-22 08:13
to oddawali do domów, mój znajomy były żołnierz zawsze ma psa z policji bo tam "chody" i opiekuje się nimi do śmierci, owczarki niestety żyją krótko około 10 lat
- 2 0
-
2021-04-21 22:11
Te konie od tratowania kiboli nie raz ratowały niejedna okolice stadionów. Ja tam dam im rzeźnie, po moim trupie.
- 5 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.