• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obserwujmy zwierzęta podczas wiosennych spacerów

Joanna Skutkiewicz
7 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Wiosną na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego można spotkać wyjątkowo dużo zwierząt. Wiosną na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego można spotkać wyjątkowo dużo zwierząt.

Jako mieszkańcy Trójmiasta mamy nadzwyczajne szczęście - żyjemy w pobliżu obszaru o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Każdego dnia mamy okazję obserwować dzikie zwierzęta, które wiosną pokazują nam się szczególnie chętnie. Podpowiadamy, jakie okazy możemy wypatrzyć podczas leśnego spaceru oraz jak postępować, gdy staniemy oko w oko z dzikim zwierzęciem.


Czy często odwiedzasz trójmiejskie lasy?


Wśród małych ssaków, najczęściej spotykanymi na terenie trójmiejskich lasów są lisy, jeże, zające, borsuki i kuny. Większe gatunki zamieszkujące nasze obszary to zwłaszcza dziki, jelenie i sarny. Warto wiedzieć, że dwa ostatnie wymienione zwierzęta to nie "mąż i żona", jak się powszechnie uważa, ale dwa różne gatunki.

Jeleń jest zwierzęciem znacznie większym, osiągającym wagę od 70 aż do 250 kilogramów, podczas gdy dorosła sarna waży zaledwie 12-21 kg. Samiec jelenia nazywany jest bykiem, a samica łanią. Samiec i samica sarny to kozioł i koza.

Prawdziwe szczęście będzie miał ten, komu uda się zobaczyć jelenia szlachetnego lub imponujących rozmiarów łosia. Pod koniec 2017 roku na Wyspie Sobieszewskiej dało się spotkać klępę z łoszakiem, czyli łosią matkę z dzieckiem. Spacerowały one po gdańskich lasach, gdzie... przypłynęły z Elbląga. Choć trudno w to uwierzyć, te duże kopytne zwierzęta, sprawiające wrażenie nieporadnych, fantastycznie pływają. Co więcej, potrafią nawet zanurkować na kilkadziesiąt sekund.

Przeczytaj także:



Wyjątkowa Oliwa



Szczególnymi względami kopytnych cieszą się Lasy Oliwskie. Pomimo dużej gęstości zaludnienia okolicznych obszarów i wykorzystywania terenów do celów rekreacyjnych, w Oliwie wyjątkowo często można spotkać jelenie i sarny. Jesienią można nawet usłyszeć rykowisko, czyli jelenie gody, a wiosną... znaleźć w lesie piękne, okazałe poroże.

Na drzewach i w trawie



Według dostępnych danych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego żyje 150 gatunków ptaków - w tym bielik, jastrzębie oraz sowy. Z kolei pośród występujących na terenie TPK płazów i gadów, wiele to gatunki zagrożone: traszka grzebieniasta, zaskroniec zwyczajny, grzebiuszka ziemna i żmija zygzakowata. Najwięcej emocji dostarcza spotkanie z ostatnim z wymienionych gatunków.

Nie musimy obawiać się, że żmija znienacka nas zaatakuje. Choć za wszelką cenę unika ona konfrontacji z człowiekiem, w sytuacji bez wyjścia - na nasze nieszczęście! - będzie się bronić.

Jeżeli przez nieuwagę nastąpimy na nią lub spacerujący z nami pies postanowi ją złapać, wówczas można spodziewać się z jej strony ataku. Co robić, jeżeli zostaniemy ugryzieni? Przede wszystkim nie panikujmy, bo to tylko pogorszy sprawę. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza po surowicę w zastrzyku. Analogicznie ma się sprawa z czworonogiem, który w przypadku ugryzienia przez żmiję powinien zostać pilnie dostarczony do weterynarza.

Co ważne, do czasu przybycia do kliniki weterynaryjnej, pies powinien mieć jak najbardziej ograniczony ruch - zapobiegnie to szybkiemu rozprzestrzenianiu się trucizny w krwiobiegu. Im mniejszy pies, tym większe ryzyko, że dawka jadu okaże się dla niego tragiczna w skutkach.

Z psem - odpowiedzialnie



Spacerując z czworonogiem po trójmiejskich lasach, powinniśmy trzymać go na smyczy. Puszczenie psa luzem w lesie grozi nie tylko mandatem, lecz także poważnymi konsekwencjami dla niego samego. Nawet niewielki, miło wyglądający pies jest śmiertelnym zagrożeniem dla młodych leśnych zwierząt. Dla niego pogoń za zwierzęciem będzie świetną zabawą, dla nich - walką o przeżycie. Pamiętajmy także, że spotkanie z dzikiem może zakończyć się poważnym poturbowaniem naszego czworonoga, a pościg za sarną - wybiegnięciem na ruchliwą ulicę lub zgubieniem się.

Ranne lub martwe zwierzęta



Może się zdarzyć, że podczas spaceru po lesie natkniemy się na martwe lub ranne zwierzę. Zwłok zwierzęcia nie wolno dotykać, nie należy też przechodzić obok nich obojętnie. Postarajmy się jak najszybciej powiadomić o sytuacji urząd gminy oraz nadleśnictwo. Podobnie postępujmy w przypadku napotkania zwierzęcia, które wygląda na ranne lub chore. Możemy także skontaktować się z leśnikami, którzy pokierują nas dalej.


  • Wiosną na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego można spotkać wyjątkowo dużo zwierząt.
  • Wiosną na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego można spotkać wyjątkowo dużo zwierząt.
  • Wiosną na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego można spotkać wyjątkowo dużo zwierząt.
  • Wiosną na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego można spotkać wyjątkowo dużo zwierząt.

"Porzucone" młode



Wiosna to również czas, gdy podczas spaceru w lesie możemy spotkać młode zwierzęta - pisklęta lub oseski ssaków. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na porzucone, nie rzucajmy się im bezmyślnie na ratunek. W zdecydowanej większości przypadków to fałszywy alarm - zwierzątko ma się dobrze, a rodzice doglądają go z bezpiecznej odległości. Zabierając je, choć działamy w dobrej wierze, robimy mu ogromną krzywdę.

Jeżeli będąc nad morzem, napotkamy na brzegu młodą fokę, zostawmy ją w spokoju. Nie płoszmy jej, nie przeganiajmy do wody, nie polewajmy wodą - ona wyszła po prostu odpocząć! Możemy powiadomić służby, które przyjadą sprawdzić, czy ze zwierzęciem wszystko jest w porządku.

Gdy spotkamy na brzegu morza fokę, wyglądającą na porzuconą lub ranną, dzwońmy:
Błękitny Patrol WWF - 795 536 009
Stacja Morska w Helu - 58 675 08 36

Przeczytaj także:


Z dystansem do dzików



Jak informuje Łukasz Plonus, w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Gdańsk pojawia się dziennie aż 25 tys. -50 tys. osób. Ze względu na tak liczne odwiedziny, zwierzęta przyzwyczajają się do ludzi i migrują coraz bliżej osiedli mieszkalnych. Wiele dzielnic Trójmiasta zlokalizowanych jest w bezpośredniej bliskości lasu, a kolejne budynki stawiane przy ścianie lasu nie ułatwiają odseparowania ludzi od leśnej fauny. Z tego względu coraz częściej możemy zauważyć dzikie zwierzęta podchodzące do budynków mieszkalnych, zwłaszcza do altanek śmietnikowych. Szukają tam jedzenia i coraz mniej boją się ludzi.


Niestety, jest to sytuacja niekorzystna, a wręcz niebezpieczna. Watahy dzików są zagrożeniem dla ludzi i naszych domowych psów - są silne, nieprzewidywalne i bywają agresywne, a gdy mają młode, atakują wyjątkowo zaciekle. Nigdy nie powinniśmy traktować ich wizyt pod blokiem jako coś normalnego, do czego można się przyzwyczaić. Podobnie ma się sprawa z innymi leśnymi zwierzętami, które choć fizycznie są nam coraz bliższe, zawsze pozostaną dzikimi zwierzętami, z którymi nie należy igrać. Każdorazowo, gdy napotkamy dzikie zwierzę, powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa powoli się wycofać.

Miejsca

Opinie (143) ponad 10 zablokowanych

  • Takiego borsuka jak z tytułowej fotki (2)

    Widuje w 4 miejscach (1)na świętojanskiej,(2)k.redlowa SKM, (3) oksywie górne, (4)droga na babie doły. Oczywiście wieczorami lub noca. Sarenki to standard Gdynia Karwiny i Pustki. Szaraki dziki i lisy to nawet wzgórze św Maksymiliana. Więc po co iść do lasu skoro on przychodzi do mojego miasta?

    • 3 0

    • na świętojańskiej?

      • 1 0

    • Co ty p*erdolisz to jest centrum miasta ile zyje nie widzialem lisa ani zajaca na swietojanskiej

      • 0 0

  • jak pogryzie pisowiec

    To trzeba wybić pisowcowi zęby młotkiem

    • 1 1

  • PiS = Przeproście i Spadajcie

    • 1 1

  • AAA PiS = Przeproście, Spadajcie

    • 1 1

  • Szkoda drzew

    Mam wrazenie ze po kazdej zimie lasu jest coraz mniej..Trzeba tyle wycinac ? Piekne mamy lasy ale w takim tempie szybko znikna..

    • 6 0

  • tak na marginesie - nie śmiećcie w lesie (ktoś to robi)

    uczcie dzieci, by tego nie robiły

    no i nie palcie papierosów - nigdy ale zwłaszcza teraz, znowu jest sucho i pożary już wybuchają (pomijam i**otów którzy wypalają trawy)

    • 4 0

  • Niestety wczoraj uciekły z lasów Oliwskich wszystkie zwierzaki

    a nawet żyrafa w ZOO poroniła, słonie uciekły do klatek z lwami
    a wszystko przez nagłośnienie zawodów w triatlonie zorganizowanych tuż obok zoo, instytutu hydrologicznego i kuźni wodnej
    Prowadzący ryczał jak łoś na rykowisku a wszystko to dla garstki zawodników

    • 6 0

  • Przystosowanie

    Do zmieniającego się świata, polega na betonowaniu, asfaltowaniu najbliższego otoczenia. Jak trafi się skwer, odpowiednie służby wygrabia, podkaszarkami drzewa podetna, aby za zdrowe nie były. Zamiast rodzimych drzew tuje . Niedługo nie będzie świadomości, co to jest naturalny krajobraz. Wszyscy robią tak, aby otaczała nas tujoza, szyldoza .

    • 3 0

  • nie demonizujcie dzików

    "dziki są nieprzewidywalne i bywają agresywne" - co za bzdura. niesprowokowane zwierzę nie zaatakuje.
    oczywiście, że nie wchodzi się w sam środek grupy z młodymi, bo to się może skończyć nieprzyjemnie, ale demonizujmy. często spotykam dwóch młodych samców na spacerach z psem - wczoraj podszedł do nas na odległość dwóch metrów - z ciekawości! dziki są niesamowicie inteligentne, one naprawdę wiedzą, kiedy są zagrożone a kiedy nie. niesamowite przeżycie.
    nie bać się dzików! wystarczy zachowywać się spokojnie i nie wykonywać gwałtownych ruchów gdy są blisko, a możemy doświadczyć bezpiecznego, bliskiego spotkania :)

    • 3 0

  • Zwierzyna migruje do miasta nie dlatego, że w lesie są turyści, ale z głodu.

    Masowo wycinane są buki i dęby dostarczające zwierzynie pożywienia.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

Otwarcie nowej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego Morza Zimne

36 zł
widowisko / show, spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane