Fajerwerki w sylwestra czy bezpieczeństwo zwierząt?

Weronika Adamska
31 grudnia 2024, godz. 13:00
Opinie (178)
W czasie wystrzałów fajerwerków w trudnej sytuacji są nie tylko zwierzęta domowe jak psy i koty, ale hałas może mieć poważne konsekwencje także dla dzikich zwierząt.

Sylwester to czas zabawy, która dla wielu wciąż nieodłącznie kojarzy się z wystrzałami fajerwerków. I choć to zjawiskowe widowisko, nie wszyscy podzielają entuzjastyczne podejście do fajerwerków. Jak co roku weterynarze, behawioryści i opiekunowie apelują o niestrzelanie ze względu na to, że zwierzęta - zarówno te domowe, jak i dzikie - często są ofiarami tego hałaśliwego spektaklu.




Strzelasz z fajerwerków w okresie sylwestrowo-noworocznym?

Co roku z okazji sylwestra tysiące osób wystrzeliwują fajerwerki - dla jednych to symbol radości i zabawy, dla innych stres i zagrożenie.

- Co roku zastanawiam się, po co ludzie strzelają z fajerwerków, narzekają, że wszystko jest drogie, a wydają nawet kilkaset złotych na coś, co w kilka minut puszczą z dymem. Dla moich zwierzaków to zawsze wielki stres, dla mnie to coś, czego nie rozumiem, szczególnie że są osoby, które taką zabawę kończą poparzone. Już nieraz słyszałam komentarze, że "mój pies czy kot się nie boją, a nawet lubią fajerwerki", co pokazuje tylko, że niestety wciąż najczęściej widzimy tylko własny czubek nosa, a nie to, że wokół jest mnóstwo zwierząt, które cierpią, chociażby dzikich - pisze nasza czytelniczka Marta z prośbą, by przypomnieć mieszkańcom Trójmiasta o czworonożnych przyjaciołach, którzy przez wystrzały w popłochu uciekają lub giną w nieszczęśliwych wypadkach.

Strach, który nie zna granic



Zwierzęta, szczególnie psy i koty, mają znacznie bardziej wrażliwy słuch niż ludzie. Dźwięki wybuchów fajerwerków są dla nich nie tylko głośne, ale wręcz przerażające. Według badań psy słyszą częstotliwości dźwięków nawet do czterech razy wyższe niż ludzie. Z tego powodu wystrzały z fajerwerków mogą dla nich stanowić nie do zniesienia traumę.

Psy mogą wpadać w panikę, szukać schronienia, a nawet próbować uciekać, co w skrajnych przypadkach prowadzi do wypadków. Koty często ukrywają się w najbardziej odosobnionych miejscach. Nawet małe zwierzęta, takie jak gryzonie czy króliki, mogą przeżywać ogromny stres, który niejednokrotnie skutkuje problemami zdrowotnymi, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Malela zostanie partnerką Sapo. Nowa mieszkanka w zoo Malela zostanie partnerką Sapo. Nowa mieszkanka w zoo

Dzikie zwierzęta również cierpią



Pamiętajmy, że w trudnej sytuacji są nie tylko zwierzęta domowe, jak psy i koty, ale hałas może mieć poważne konsekwencje także dla dzikich zwierząt, które żyją w lasach, parkach czy na terenach miejskich. W momencie wystrzałów wiele z nich ucieka w panice, co może prowadzić np. do rozbijania rodzinnych grup. Dla niektórych gatunków, takich jak ptaki czy sarny, hałas może stanowić poważne zagrożenie, powodując dezorientację, a nawet wywołując wypadki komunikacyjne, jeśli zwierzęta uciekną na drogi. Ogromny wysiłek powoduje wyczerpanie organizmu, co w konsekwencji często prowadzi do śmierci. W okresie świąteczno-noworocznym ginie średnio kilka tysięcy ptaków.


Pokazy zamiast fajerwerków



W obliczu tych problemów coraz więcej miast decyduje się na organizowanie alternatywnych obchodów sylwestrowych. Zamiast strzelania z tradycyjnych fajerwerków wprowadzają one pokazy świetlne.

Schroniska dla zwierząt


Zamiast kupować fajerwerki, wesprzyj zwierzęta w schronisku



Po raz czwarty Schronisko "Ciapkowo" zachęca mieszkańców, aby środki, które planowali przeznaczyć na zakup petard, przekazali na zbiórkę "Weź nie strzelaj! Weź mnie przytul!". Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zabiegi i leczenie najbardziej potrzebujących podopiecznych schroniska. Zbiórkę można wesprzeć za pośrednictwem strony ratujemyzwierzaki.pl.


Jak zachować się w sylwestra, żeby być wsparciem dla czworonoga?



Jak rozpoznać objawy strachu u naszego pupila, nawet te najbardziej dyskretne? Kiedy lęk jest problemem wymagającym interwencji lekarskiej?

Trójmiejska Klinika Weterynaryjna podpowiada, jak rozpoznać objawy stresu u psa i kota i jak wspierać zwierzaka w trudnym momencie.

Jak pomóc psu i kotu w trakcie fajerwerków?
  • Pozwól kotu samodzielnie decydować, gdzie chce być - nie wyciągaj go z kryjówki.
  • Jeśli kot zbliży się do ciebie, bądź spokojny i pozwól mu się przytulić, jeśli tego potrzebuje.
  • Pozwól psu schować się tam, gdzie czuje się najbezpieczniej.
  • Jeśli pies chce być blisko ciebie - przytul go, ale staraj się zachować naturalność.
  • Odwracaj uwagę psa zabawą, smakołykami lub grą w węchowe poszukiwanie przysmaków.


- Objawy strachu u psa to m.in.: szczekanie, skomlenie, wycie, chowanie się: ucieczka do łazienki, pod stół lub w inne "bezpieczne miejsce". Zachowania kompulsywne: kręcenie się w kółko, próby wykopywania dziur lub obsesyjne drapanie podłogi. Nadmierne ślinienie się lub ziajanie, nawet gdy pies nie jest aktywny. Czy nawet utrata kontroli nad potrzebami fizjologicznymi: oddawanie moczu, kału lub wymioty pod wpływem strachu - wyliczają eksperci Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej.
Z kolei strach u kota objawia się m.in. w zmianie w postawie ciała, to np. nastroszona sierść czy podwinięty ogon, ale też uszy skierowane do tyłu lub na boki. Koty chowają się i unikają kontaktu, warczą lub prychają, nagłe miauczenie to oznaka intensywnego strachu.
Weronika Adamska

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (178)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Doggy Day 2025

wykład, targi

Mistrzostwa Polski Północnej we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.

zawody / wyścigi

Zwierzęta – Forum

Najczęściej czytane w serwisie