• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie w Trójmieście wyszkolić psa?

JG
20 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Posłuszny pies to podobno skarb. Zdjęcie z sopockich zawodów Rally-O, czyli posłuszeństwa na luzie. Posłuszny pies to podobno skarb. Zdjęcie z sopockich zawodów Rally-O, czyli posłuszeństwa na luzie.

Nie wraca do mnie, kiedy go wołam. Gryzie co popadnie. Boi się innych psów. To tylko jedne z wielu problemów, z jakimi mierzą się niektórzy właściciele czworonogów. Część osób stawia więc na edukację i zapisuje się ze swoimi pupilami na szkolenia. W Trójmieście prowadzi je co najmniej kilkadziesiąt firm.



Czy twój pies reaguje na komendy?

- To czas, kiedy wzmacnia się więź między człowiekiem a psem. Szkolenie ułatwia wzajemne zrozumienie się, pies zaczyna poznawać, jakie są nasze oczekiwania - tłumaczy Anna Zarzecka-Guzińska, właścicielka szkoły Wibrys.
Pierwszym etapem w edukacji czworonogów są tak zwane psie przedszkola. To kursy, gdzie szczeniaki poznają otaczający je świat i uczą się odpowiednio reagować. Czyli z jednej strony jak nie być lękliwymi, a z drugiej agresywnymi.

- Głównym zadaniem psiego przedszkola jest tak naprawdę socjalizacja szczeniaka. W tym wieku pies powinien zapoznać się z jak największą ilością różnych bodźców, z jak największą liczbą zapachów, żeby w dorosłym już życiu nie być zagubionym czy wystraszonym - wyjaśnia Eliza Barczewska instruktor szkolenia psów użytkowych ze szkoły Łajka.
- Chodzi przede wszystkim o kontakt z innymi psami, innymi ludźmi. A pomiędzy tym odbywa się nauka podstawowych komend takich jak siad, stój czy nauka chodzenia na smyczy. Wszystko po to, żeby później szczeniakowi było łatwiej - dodaje Barczewska.
Niektóre szkoły preferują natomiast szkolenia indywidualne.

- Taki system zdecydowanie bardziej się sprawdza, a raz w miesiącu moi uczniowie spotykają się na socjalizacji w grupie - opowiada Liliana Madejska, trener psów i właścicielka Przystani Liliany.
Natomiast w przypadku zajęć w grupie - jak dodaje Madejska - ważne jest, aby uczestniczyły w nich psy w bardzo zbliżonym wieku, czyli od trzech do dziesięciu miesięcy.

- Ponadto duże znaczenie ma też brak osobników z tendencjami do dominacji i agresji, im powinno się poświęcać czas osobno. Zwłaszcza w pierwszym roku życia pies nie powinien mieć złych doświadczeń. Dlatego szczeniaki i młode psy powinny spotykać się i bawić z osobnikami, które nie wprowadzają chaosu w ich życiu - przekonuje Liliana Madejska, trener psów i właścicielka Przystani Liliany.
Do psich przedszkoli trafiają szczeniaki w wieku ośmiu tygodni. Jednak z uwagi na kalendarz szczepień, psy z reguły rozpoczynają naukę mając miesiąc więcej. Następnie, podobnie jak w przypadku ludzi, czeka je podstawówka. Czworonogi idą do niej w wieku pięciu, sześciu miesięcy.

Nauka psa, właściciela i rodziny

Chodzenie i bieganie psa przy nodze przewodnika to przydatna umiejętność. Na zdjęciu zawody Rally-O. Chodzenie i bieganie psa przy nodze przewodnika to przydatna umiejętność. Na zdjęciu zawody Rally-O.
Fe, nie rusz. Waruj. Do mnie. Zostań. Komend do opanowania psy mają niemało. Dzięki temu czworonogi w przyszłości mają lepiej rozumieć się z właścicielami. Ale w podstawówce nie tylko o komendy chodzi. Jest też nauka chodzenia na luźnej smyczy, a niekiedy i kulturalnego wchodzenia po schodach. Poza tym pies uczony jest panowania nad sobą.

- Pracuje się nad jego samokontrolą. Musi nauczyć się spokojnego wyczekiwania, w chwilach kiedy czegoś bardzo pożąda - opowiada Zarzecka-Guzińska.
Później przychodzi czas na naukę kolejnych komend. W zależności od szkoły, psy uczone są najpierw tych głosowych, a później optycznych lub też odwrotnie.

Do tego pies przyzwyczaja się do bycia skoncentrowanym i posłusznym w otoczeniu, które może go rozpraszać. A to tylko część umiejętności, jakie ma opanować pupil.

Podstawowe szkolenia bywają podzielone na kolejne kursy. Jednak w czasie zajęć nie tylko psy mają się uczyć. Pracę do wykonania mają również właściciele (przewodnicy) czworonogów.

- Bo prawidłowo skonstruowane szkolenie to przede wszystkim nauka właściciela i jego rodziny. Nie tylko podstawowych poleceń dla psa, ale przede wszystkim rozmowa o tym, jakie zasady należy zachować na co dzień w domu czy na spacerze, żeby pies nie sprawiał problemów. Sama nauka poleceń nie pomoże - uczula Barczewska.
- Ważna jest między innymi komunikacja. Chodzi o to, aby każdy z domowników używał tych samych komend. Jeśli na przykład jedna osoba mówi do psa "chodź", druga "do mnie", trzecia "wróć", a czwarta jeszcze coś innego, to nie jest dobrze. Dlatego na zajęcia zapraszam tych wszystkich domowników, którzy chcą uczestniczyć w szkoleniu psa. W skryptach, które ode mnie otrzymują mogą znaleźć słowa do wyboru albo dopisać swoje. Ważne, aby trzymać się jednej wersji i nie tworzyć chaosu w psiej głowie - dodaje Madejska.
Poza tym niezwykle ważne jest podobno odrabianie zadań domowych. Nauka podczas zajęć powinna iść w parze z ćwiczeniami na spacerach i w domu.

- Powtarzam to moim kursantom i zadaję zadania domowe do przerobienia. Aby był efekt, trzeba też ćwiczyć w domu - przekonuje Alicja Kuźniewska, właścicielka szkoły Dogsford.
Zawodnik, węszyciel i pomocnik

W zawodach Rally-O mogą brać udział zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Z kolei przewodnikiem może być praktycznie każdy - dorośli, młodzież, dzieci, osoby niepełnosprawne. W zawodach Rally-O mogą brać udział zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Z kolei przewodnikiem może być praktycznie każdy - dorośli, młodzież, dzieci, osoby niepełnosprawne.
Po szkoleniu z posłuszeństwa część psów kontynuuje edukację. Wśród zajęć są choćby lekcje Rally Obedience, w skrócie Rally-O. Celem tej dyscypliny jest pokonywanie przez przewodnika i psa torów, które składają się z różnych ćwiczeń i stacji.

- W zasadzie każdy pies, który ma podstawowe umiejętności takie jak siad, waruj, zostań, może wziąć udział w zawodach Rally-O. A najsympatyczniejsze jest chyba to, że pies nie musi być rasowy. Do tego są kategorie zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych - zachwala Kuźniewska.
Poza tym psy mogą wyspecjalizować się w poszukiwaniu. Węszyć lubią z natury, a w czasie kursów mają szansę, aby nauczyć się jeszcze lepiej wykorzystywać swoje zdolności.

- Pracuje się nad tym, żeby pies nauczył się rozpoznawać zapach swojego właściciela i przesiąknięte jego zapachem przedmioty. Aby umiał odnajdywać zgubione przez swojego pana rzeczy - portfel, parasolkę, klucze do domu. Jest to wygodne dla osób, które często coś gubią, a psom sprawia bardzo dużą frajdę - opowiada Barczewska.
Ponadto psy - bez względu na rasę, wiek, czy kondycję - mogą spróbować swoich sił w nosework. To dyscyplina oparta na metodach pracy psów ze służb mundurowych, które poszukują materiałów wybuchowych i narkotyków. W przypadku psów cywilnych, w grę wchodzą poszukiwania nieco innych zapachów - na przykład tych, które mają zapach pomarańczy czy goździków.

Poza odnajdywaniem przedmiotów, psy mają szansę na zdobycie kwalifikacji jako pomocnicy osób niepełnosprawnych. Wśród szkoleń są m.in. zajęcia prowadzone metodą Do as I do, która opiera się na naśladowaniu.

- Metodę wymyśliła Włoszka Claudia Fugazzie w ramach swoich studiów doktoranckich na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Metoda Do as I do, czyli rób to, co ja robię, opiera się na społecznych zdolnościach poznawczych psów - między innymi na umiejętności naśladowania. Dzięki tej metodzie psy uczą się nowych zachowań obserwując i naśladując swoich właścicieli. Najnowsze badania potwierdziły zdolności poznawcze psów i wykazały, że zadziwiająco szybko uczą się one naśladowania od ludzi - tłumaczy Izabela Buksińska, właścicielka szkoły dla psów Piąty pazur.
Łup i szkolenie obrońcy

Z kolei czworonogi, które od urodzenia mają odpowiednie predyspozycje, mogą uczestniczyć w szkoleniach psa-obrońcy. Wymagania wiekowe: co najmniej półtora roku.

- Preferuje się obronę sportową. Czyli w zasadzie bazujemy na instynktach łupu i zdobycia go przez psa. Ma być to przede wszystkim zabawa, a nie tak zwane zaostrzanie, czyli powodowanie, że pies jest agresywny w stosunku do ludzi - wyjaśnia Barczewska.
Szkolenie psa-obrońcy trwa od dwóch miesięcy do nawet roku. To, ile czasu ostatecznie zajmie, zależy od czworonoga i jego postępów. Kurs tego typu nie jest jednak przeznaczony dla wszystkich pupili. Za to szkolenie z podstaw posłuszeństwa podobno tak.

- Są rasy psów, którym nauka przychodzi z łatwością, a są i takie, z którymi trudniej się pracuje - ocenia Anna Zarzecka-Guzińska i dodaje: prawda jest jednak taka, że każdy pies nadaje się do szkolenia.


Zobacz też, jak radziły sobie psy podczas treningu Flyball

JG

Miejsca

Opinie (234) ponad 10 zablokowanych

  • W wielu polskich domach psy pozostawione same w domu szczekają ,wyją , (2)

    niszczą przedmioty i za to są bite , że robią to na złość , to jest nie prawda ,czworonogi to robią ,bo boją się porzucenia ,a nie znają uczucia złości ,nie przypisujmy cech ludzkich zwierzętom .i tu właśnie potrzebna jest pomoc psiego specjalisty. A tak przy okazji ,gdy teraz szybko jest ciemno nie pozostawiajcie swoich piesków w ciemnościach ,zostawcie im chociaż małe światełko i włączone cicho radio ,bo cisza w domu z dzwiękami od zewnątrz jest smutna. Gdy jest większy problem korzystajcie z pomocy specjalistów ,niebijcie swoich zwierząt , nie zamykajcie w klatkach ,bo krzywdzicie jeszcze bardziej.

    • 19 1

    • Propozycja klatek to proszę się nie wypowiadac (1)

      ... bo nie masz pojęcia klatka często służy do wyciszenia się i uspokojenia , pies czuję się w niej bezpiecznie nie jest to złe pod warunkiem że w sposób umiejętny pies zostanie do niej wprowadzony i przyzwyczajony

      • 3 1

      • Pisze w mojej wypowiedzi bardzo logicznie zdanie ( Gdy jest większy problem

        korzystajcie z pomocy specjalistów itd. do końca zdania. ) bo ludzie samodzielnie to robią więc nieumiejętnie ,czy ja mam pisać kupę treści bez sensu ,tłumaczyć gdy długich tresći się tu nie pisze ,bo nikt takich nie czyta. Proszę grzecznie komentować ,bo ja działam na rzecz psów bardzo intensywnie za swoje pieniądze ,a tresura psów jest za pieniądze i to niemałe. Nic przykrego w stronę treserów nie napisałam ,a więc i tego od nich oczekuję.,zwykłej grzeczności.nic więcej.

        • 2 1

  • Reklama (1)

    Ile trójmiasto.pl dostało za reklamę ??
    Nie macie o czym pisać ? Może jeszcze zaczniecie reklamować taxi lub prywatne szkoły ??

    • 6 13

    • Wisi mi ,czy to reklama czy nie ,od działaczki na rzecz psów dowiedziałam

      się fajnej informacji.

      • 3 1

  • Trochę mnie smiesza niektóre szkoły typu .... (3)

    Mnóstwo certyfikatów dziewczyna studiach albo po szkole średniej zastanawiasz się co robić i przychodzi jej do głowy nagle Przecież się zawsze kocham pieski tyle lat Wychowywałam się ze zwierzątkami co będę robiła Ano założył sobie szkołę dla piesków i będę je tam szkolić i panienki sobie zakładają efekt szkoleń mizerny przerost formy nad treścią na szkoleniu u takiej pani bywa kilka właścicieli ze swoimi psami ze swojej strony mogę polecić pana Macieja Szwencera z Gdyni. Facet ma wiedzę doświadczenie i widać że lubi to co robi zajęcia trwają półtora godziny A nie jak u niektórych ledwo godzinę i efekty są szkoliłem tam swojego stafforda Jestem bardzo zadowolony

    • 8 6

    • (1)

      A mnie śmieszy jakiś tam totalny noname gościu z Gdynii. Nie robił kursów a ma wiedzę. Ciekawe jak

      • 2 3

      • czy nie robił tego nie wiesz, szkolone przez niego psy są przygotowywane do IPO i PT i na wystawy

        a ty pewnie robisz kursy i wiedzy brak, jak chcesz to sam szkól albo zapisz się do tych co mają ścianę certyfikatów i dyplomów, a efekty słabe

        • 3 2

    • Niektóre owszem, za to Łajka i Hauward na pewno mają instruktorów z IPO i PT.

      Byłem w obu i jeszcze jednej na przedszkolu. Obie polecam, trzeciej nie, ale wolę nie robić antyreklamy.

      • 2 2

  • mozna inaczej

    Na kursie pokaza Wam jak wykonywac odpowiednie szkolenia- nauke musicie robic we wlasnym zakresie na spacerze. A na necie pelno filmikow jak zrobic dane cwiczenie.

    • 2 0

  • W chińskiej restauracji (3)

    • 4 1

    • Ty koleś masz wyraźnie jakiś problem (2)

      Ale wpadnij do mnie. Ja lub mój Pit z tobą pogada. Spróbujesz się? Ot taka głupia odpowiedź na jeszcze głupszy tekst.

      • 0 2

      • Przestań się mazać Dżesika

        • 0 1

      • Ale brat Pit, czy pit wyglądający jak jamnik ?

        • 0 1

  • A canac (3)

    Szkoli ktoś tam swojego psa?

    • 3 3

    • Ja szkole i polecam. Male grupy i Kasia prowadzaca jest super. Indywidualnie do kazdego pieska

      • 3 5

    • sa drodzy , znam teńsze szkoły

      • 2 1

    • Ja szkoliłam i nadal współpracuję z Kaśka, z czystym sumieniem polecam! :)

      • 1 5

  • A canac (3)

    Szkoli ktoś tam swojego psa?

    • 0 2

    • Canac (2)

      Kilka lat temu chodziłam tam na kurs podstawowy i byliśmy bardzo zadowoleni! Nie wiem tylko, czy nic się tam nie zmieniło, ale wówczas bardzo nam tam pomogli.

      • 2 5

      • może i atmosfera miła, ale efektów żadnych (1)

        • 5 0

        • to jest akurat prawda...

          • 5 0

  • (2)

    Gdzie isc z yorkiem na podstawowa tresure ?

    • 0 3

    • tam gdzie tresują chomiki

      • 7 1

    • najlepiej do

      nowego yorku

      • 3 0

  • Najlepszy szkolenia psów są w

    Szczytnie

    • 1 0

  • Jaffar Gdańsk i Wejherowo

    Pan Piotr z szkoły Jaffar to prawdziwy profesjonalista. Polecam wszystkim właścicielom psów.

    • 5 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Uroczysta gala z okazji 70-lecia Gdańskiego Zoo

gala, jubileusz

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane