• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie w Trójmieście wyszkolić psa?

JG
20 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Posłuszny pies to podobno skarb. Zdjęcie z sopockich zawodów Rally-O, czyli posłuszeństwa na luzie. Posłuszny pies to podobno skarb. Zdjęcie z sopockich zawodów Rally-O, czyli posłuszeństwa na luzie.

Nie wraca do mnie, kiedy go wołam. Gryzie co popadnie. Boi się innych psów. To tylko jedne z wielu problemów, z jakimi mierzą się niektórzy właściciele czworonogów. Część osób stawia więc na edukację i zapisuje się ze swoimi pupilami na szkolenia. W Trójmieście prowadzi je co najmniej kilkadziesiąt firm.



Czy twój pies reaguje na komendy?

- To czas, kiedy wzmacnia się więź między człowiekiem a psem. Szkolenie ułatwia wzajemne zrozumienie się, pies zaczyna poznawać, jakie są nasze oczekiwania - tłumaczy Anna Zarzecka-Guzińska, właścicielka szkoły Wibrys.
Pierwszym etapem w edukacji czworonogów są tak zwane psie przedszkola. To kursy, gdzie szczeniaki poznają otaczający je świat i uczą się odpowiednio reagować. Czyli z jednej strony jak nie być lękliwymi, a z drugiej agresywnymi.

- Głównym zadaniem psiego przedszkola jest tak naprawdę socjalizacja szczeniaka. W tym wieku pies powinien zapoznać się z jak największą ilością różnych bodźców, z jak największą liczbą zapachów, żeby w dorosłym już życiu nie być zagubionym czy wystraszonym - wyjaśnia Eliza Barczewska instruktor szkolenia psów użytkowych ze szkoły Łajka.
- Chodzi przede wszystkim o kontakt z innymi psami, innymi ludźmi. A pomiędzy tym odbywa się nauka podstawowych komend takich jak siad, stój czy nauka chodzenia na smyczy. Wszystko po to, żeby później szczeniakowi było łatwiej - dodaje Barczewska.
Niektóre szkoły preferują natomiast szkolenia indywidualne.

- Taki system zdecydowanie bardziej się sprawdza, a raz w miesiącu moi uczniowie spotykają się na socjalizacji w grupie - opowiada Liliana Madejska, trener psów i właścicielka Przystani Liliany.
Natomiast w przypadku zajęć w grupie - jak dodaje Madejska - ważne jest, aby uczestniczyły w nich psy w bardzo zbliżonym wieku, czyli od trzech do dziesięciu miesięcy.

- Ponadto duże znaczenie ma też brak osobników z tendencjami do dominacji i agresji, im powinno się poświęcać czas osobno. Zwłaszcza w pierwszym roku życia pies nie powinien mieć złych doświadczeń. Dlatego szczeniaki i młode psy powinny spotykać się i bawić z osobnikami, które nie wprowadzają chaosu w ich życiu - przekonuje Liliana Madejska, trener psów i właścicielka Przystani Liliany.
Do psich przedszkoli trafiają szczeniaki w wieku ośmiu tygodni. Jednak z uwagi na kalendarz szczepień, psy z reguły rozpoczynają naukę mając miesiąc więcej. Następnie, podobnie jak w przypadku ludzi, czeka je podstawówka. Czworonogi idą do niej w wieku pięciu, sześciu miesięcy.

Nauka psa, właściciela i rodziny

Chodzenie i bieganie psa przy nodze przewodnika to przydatna umiejętność. Na zdjęciu zawody Rally-O. Chodzenie i bieganie psa przy nodze przewodnika to przydatna umiejętność. Na zdjęciu zawody Rally-O.
Fe, nie rusz. Waruj. Do mnie. Zostań. Komend do opanowania psy mają niemało. Dzięki temu czworonogi w przyszłości mają lepiej rozumieć się z właścicielami. Ale w podstawówce nie tylko o komendy chodzi. Jest też nauka chodzenia na luźnej smyczy, a niekiedy i kulturalnego wchodzenia po schodach. Poza tym pies uczony jest panowania nad sobą.

- Pracuje się nad jego samokontrolą. Musi nauczyć się spokojnego wyczekiwania, w chwilach kiedy czegoś bardzo pożąda - opowiada Zarzecka-Guzińska.
Później przychodzi czas na naukę kolejnych komend. W zależności od szkoły, psy uczone są najpierw tych głosowych, a później optycznych lub też odwrotnie.

Do tego pies przyzwyczaja się do bycia skoncentrowanym i posłusznym w otoczeniu, które może go rozpraszać. A to tylko część umiejętności, jakie ma opanować pupil.

Podstawowe szkolenia bywają podzielone na kolejne kursy. Jednak w czasie zajęć nie tylko psy mają się uczyć. Pracę do wykonania mają również właściciele (przewodnicy) czworonogów.

- Bo prawidłowo skonstruowane szkolenie to przede wszystkim nauka właściciela i jego rodziny. Nie tylko podstawowych poleceń dla psa, ale przede wszystkim rozmowa o tym, jakie zasady należy zachować na co dzień w domu czy na spacerze, żeby pies nie sprawiał problemów. Sama nauka poleceń nie pomoże - uczula Barczewska.
- Ważna jest między innymi komunikacja. Chodzi o to, aby każdy z domowników używał tych samych komend. Jeśli na przykład jedna osoba mówi do psa "chodź", druga "do mnie", trzecia "wróć", a czwarta jeszcze coś innego, to nie jest dobrze. Dlatego na zajęcia zapraszam tych wszystkich domowników, którzy chcą uczestniczyć w szkoleniu psa. W skryptach, które ode mnie otrzymują mogą znaleźć słowa do wyboru albo dopisać swoje. Ważne, aby trzymać się jednej wersji i nie tworzyć chaosu w psiej głowie - dodaje Madejska.
Poza tym niezwykle ważne jest podobno odrabianie zadań domowych. Nauka podczas zajęć powinna iść w parze z ćwiczeniami na spacerach i w domu.

- Powtarzam to moim kursantom i zadaję zadania domowe do przerobienia. Aby był efekt, trzeba też ćwiczyć w domu - przekonuje Alicja Kuźniewska, właścicielka szkoły Dogsford.
Zawodnik, węszyciel i pomocnik

W zawodach Rally-O mogą brać udział zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Z kolei przewodnikiem może być praktycznie każdy - dorośli, młodzież, dzieci, osoby niepełnosprawne. W zawodach Rally-O mogą brać udział zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Z kolei przewodnikiem może być praktycznie każdy - dorośli, młodzież, dzieci, osoby niepełnosprawne.
Po szkoleniu z posłuszeństwa część psów kontynuuje edukację. Wśród zajęć są choćby lekcje Rally Obedience, w skrócie Rally-O. Celem tej dyscypliny jest pokonywanie przez przewodnika i psa torów, które składają się z różnych ćwiczeń i stacji.

- W zasadzie każdy pies, który ma podstawowe umiejętności takie jak siad, waruj, zostań, może wziąć udział w zawodach Rally-O. A najsympatyczniejsze jest chyba to, że pies nie musi być rasowy. Do tego są kategorie zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych - zachwala Kuźniewska.
Poza tym psy mogą wyspecjalizować się w poszukiwaniu. Węszyć lubią z natury, a w czasie kursów mają szansę, aby nauczyć się jeszcze lepiej wykorzystywać swoje zdolności.

- Pracuje się nad tym, żeby pies nauczył się rozpoznawać zapach swojego właściciela i przesiąknięte jego zapachem przedmioty. Aby umiał odnajdywać zgubione przez swojego pana rzeczy - portfel, parasolkę, klucze do domu. Jest to wygodne dla osób, które często coś gubią, a psom sprawia bardzo dużą frajdę - opowiada Barczewska.
Ponadto psy - bez względu na rasę, wiek, czy kondycję - mogą spróbować swoich sił w nosework. To dyscyplina oparta na metodach pracy psów ze służb mundurowych, które poszukują materiałów wybuchowych i narkotyków. W przypadku psów cywilnych, w grę wchodzą poszukiwania nieco innych zapachów - na przykład tych, które mają zapach pomarańczy czy goździków.

Poza odnajdywaniem przedmiotów, psy mają szansę na zdobycie kwalifikacji jako pomocnicy osób niepełnosprawnych. Wśród szkoleń są m.in. zajęcia prowadzone metodą Do as I do, która opiera się na naśladowaniu.

- Metodę wymyśliła Włoszka Claudia Fugazzie w ramach swoich studiów doktoranckich na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Metoda Do as I do, czyli rób to, co ja robię, opiera się na społecznych zdolnościach poznawczych psów - między innymi na umiejętności naśladowania. Dzięki tej metodzie psy uczą się nowych zachowań obserwując i naśladując swoich właścicieli. Najnowsze badania potwierdziły zdolności poznawcze psów i wykazały, że zadziwiająco szybko uczą się one naśladowania od ludzi - tłumaczy Izabela Buksińska, właścicielka szkoły dla psów Piąty pazur.
Łup i szkolenie obrońcy

Z kolei czworonogi, które od urodzenia mają odpowiednie predyspozycje, mogą uczestniczyć w szkoleniach psa-obrońcy. Wymagania wiekowe: co najmniej półtora roku.

- Preferuje się obronę sportową. Czyli w zasadzie bazujemy na instynktach łupu i zdobycia go przez psa. Ma być to przede wszystkim zabawa, a nie tak zwane zaostrzanie, czyli powodowanie, że pies jest agresywny w stosunku do ludzi - wyjaśnia Barczewska.
Szkolenie psa-obrońcy trwa od dwóch miesięcy do nawet roku. To, ile czasu ostatecznie zajmie, zależy od czworonoga i jego postępów. Kurs tego typu nie jest jednak przeznaczony dla wszystkich pupili. Za to szkolenie z podstaw posłuszeństwa podobno tak.

- Są rasy psów, którym nauka przychodzi z łatwością, a są i takie, z którymi trudniej się pracuje - ocenia Anna Zarzecka-Guzińska i dodaje: prawda jest jednak taka, że każdy pies nadaje się do szkolenia.


Zobacz też, jak radziły sobie psy podczas treningu Flyball

JG

Miejsca

Opinie (234) ponad 10 zablokowanych

  • lajka

    Polecam Lajke i rewelacyjna panią Elize

    • 1 9

  • zdecydowanie lajka (6)

    Goraco polecam, cala rodzina szkolimy tam psy. Instruktorzy tlumacza jak powinno wygladac zycie z psem od podstaw, co znacznie ulatwilo nam codziennosc z naszym pupilkiem. Super atmosfera I frajda ze szkolenia. Jeszcze raz polecam:)

    • 2 7

    • lajka (4)

      Polecam lajke, nie wyobrazamy sobie tygodnia bez szkolenia. :)

      • 0 8

      • Skończ już.

        • 2 0

      • Dog and Roll Gdansk

        Mam bardzo pozytywna opinie,super podejscie,pelen profesjonalizm p. Sebastiana

        • 0 1

      • lajka

        w Łajce na psim przedszkolu pan szkolący powiedział, że pies musi od poczatku chodzić tylko przy jednej nodze właściciela, lewa lub prawa i tak do konca zycia. Po tym jak to usłyszałem wiecej sie tam nie pojawiałem.

        • 2 0

      • znowu reklama

        metody sprzed 20-stu lat szkolenie to kolczatka - a chodzenie wg.szkolących ,,przy jednej nodze,,pozostawiam bez komentarza

        • 0 0

    • Dajscie już spokój z tą reklamą....

      ileż można. Już poszło....ej jest artykuł na trójmieście! Wpiszcie komentarze!!! Wygląda na to, że jedna osoba pisze te wszystkie komentarze o łajce.... Żal

      • 3 0

  • Najlepsze szkoły to te, które się nie reklamuja

    Nie mają stron i kilkunastu rodzajów kursów żeby wyciągać kasę a właściciele mnóstwa certyfikatów i zaswiadczen .dobra opinia uzyskiwania jest od hodowców i pocztą narodową, im nie potrzebna jest reklama , a ceny też mają niższe i lepsze efekty. Byłam w jednej takiej szkole oceny super reklama też i pies nic z niej nie wyniósł ale takie znawcy kynologi dalej wciskają kity i kreują się na miłośniczki psow

    • 9 5

  • unikać (10)

    może warto napisać których szkoleniowców unikać, żeby inni nie popełnili błędu

    • 10 2

    • Popieram , zna ktoś jakieś słabe szkoły ? (8)

      • 2 1

      • w straszynie (4)

        masakra.Baba walnie w głowę z labradoRa chciała zrobić psa agresywnego a ten ani grama agresji i atakować nie chciał to go kretynka zamykała w ciemnej klatce albo cytuje"o glebę nim"
        Wariatka i ludzie jej płacą za takie traktowanie!

        • 2 0

        • a szkoła jak się zwie?

          • 0 1

        • czyżby (2)

          czyżby pani Kasia? też byłem świadkiem walenia psa miską metalową po głowie, ale to chyba nie Straszyn tylko za Żukowem

          • 0 1

          • to ta pani co w Radiu Gdańsk tak pięknie mów o swierzętach? (1)

            • 2 1

            • tak to ona

              • 2 1

      • Tresura psów Kama (2)

        A ja ze swojej strony odradzam szkolenia w tresurze dla psów Kama w Przyjaźni. Bardzo złe podejście do problematycznych psów. Notoryczne używanie siły i przymusu. Zero pomysłów na rozwiązanie problemów. Widać brak podstawowej wiedzy jak współpracować z psem. Stosowanie kolczatki i dławików, które sprawiają psu ból jest tam normą. Zdecydowanie nie polecam nikomu kochającemu swojego psa!

        • 3 1

        • i wszystko sie zgadza

          ja też miałem styczność z tą szkołą, wielkie grupy psów w różnym wieku i z różnymi potrzebami, szkolenie trwa 2h z czego połowę czasu pies siedzi w klatce bo ma się wyspokajać, szarpanie, kary cielesne to norma dlatego zabrałem swojego psa czym prędzej a pani treserka po zwróceniu jej uwagi tylko nakrzyczała i się obraziła, szkoda że wcześniej nie zasięgnąłem opinii bo po czasie dowiedziałem się że to nie tylko moje spostrzeżenia o tej szkole

          • 2 1

        • byliśmy kiedyś w Kamie na "szkoleniu".....

          Widzę, że nie tylko ja mam złe wspomnienia z tą pseudo szkoła dla psów. Najgorszym szokiem było dla mnie jak treserska uderzyła psa za nie wykonanie jakiejś komendy. Aż żal mi się zrobiło tego psa... Całe szczęści bardzo szybko zrezygnowaliśmy z tego szkolenia. Nie wiem co zrobiłabym jak tak uderzyła mojego psa.
          Do psów trzeba mieć podejście, a nie wszystko na siłę bo pies jest przyjacielem człowieka, a nie jakąś rzeczą....

          • 4 0

    • Hauward - fatalna szkoła...

      • 4 1

  • Gdzie wyszkolić właścieli psów (3)

    żeby sprzątali psie odchody?

    • 4 4

    • Ty jednak masz problem. Czy aby koleżanki z piaskownicy nie wysmarowali cię kiedyś psim łajnem? Są ludzie którzy ci pomogą.

      • 4 2

    • Zacznij chodzić jak cywilizowany człowiek po chodnikach to kupy tez znikną ;)

      • 3 1

    • kochają pieski a kup nie sprzątają juz łajzy.....

      • 1 0

  • Do osoby piszącej o "Lajce" (5)

    Skończ już. Widać, że wszystkie komentarze o "lajce" są napisane przez tę samą osobę, prawdopodobnie właściciel lub ktoś taki. Ten sam tytuł, brak polskich znaków, te same słowa. Skoro aż tak musicie kłamać i oszukiwać to aż strach pomyśleć, co się dzieje w tej szkółce.

    • 12 1

    • (1)

      skad tyle zlosliwosci i ja rowniez polecam Lajke super szkola ,ja tez nie uzywam polskich znakow i nie jestem ta sama osoba ,skonczylam z moim psem trzy kursy ,efekty bardzo dobre ,trzeba przyjsc i zobaczyc a nie obrazac .Sajmonkowa

      • 0 5

      • To twoj pies jest aż taki tępy ? Trzy szkolenia ? A łapę daje, czy to na 10 szkoleniu dopiero ?;)

        • 0 3

    • do osoby piszacej o Lajce

      jestes zalosny/a skonczylam tam 3 kursy przyjdz zobacz i dopiero komentuj

      • 2 2

    • (1)

      no wlasnie jakas osoba ciagle spamuje o tej lacje! o co chodzi??

      • 3 0

      • dobra dziękuje uczestnikom szkoleń już wystarczy, piszą o nas.

        • 0 1

  • (4)

    Czy wyscie wszyscy podurnieli, nie macie co z kasa robic placac za te szkolenia to dajcie na bezdomne zwierzeta, tyle ich potrzebuje pomocy. Jezeli ktos nie potrafi sam sobie z wlasnym psem poradzic to niech wezmie sobie pluszaka. Te wszystkie szkolenia to szpic na wode, nabijanie kasy wlascicielom szkolek tresury, bo taka moda nastala. Jak ktos nie ma miejsca w sercu dla swojego psa i poukladane w mozgu to zadna tresura nie pomoze.

    • 2 14

    • dobrze się czujesz? piszesz bzdury,,,,

      jak ktoś nie ma miejsca w sercu , co za durnoty o rany

      • 2 1

    • Ja swego wyszkoliłem sam ale nic złego w tego typu szkołach nie widzę. Masz problem to poproś odpowiednich ludzi o pomoc. Nie pasi ci temat to zjazd.

      • 6 0

    • O i jest kolejny/a. Albo masz kota, albo nie masz oleju w głowie. Potem taki/a idzie z kundlem swoim shitsu albo jakaś inna sarenka i rzuca sie na duże psy.

      A jak chcesz oddać na schronisko, to możesz przekazać z swojego podatku 1%.

      • 0 0

    • Ja mam psa ze schroniska z problemami behawioralnymi i niestety sama sobie nie mogłam z nimi poradzić. Dzięki szkoleniom dowiedziałam się co robiłam źle.

      • 2 0

  • A ja na trawniku przed domem umieściłem planszę z napisem: (1)

    "Z uwagi na zapychanie się kosiarki twardymi odchodami,
    na trawniku rozrzucono jedzenie ze środkiem wywołującym biegunkę.
    Prosimy o wyrozumiałość"
    I już mogłem kosić spokojnie.

    • 7 5

    • Przestać wkoncu podbierać mleko z lodówki w pracy, bo środek odpowiedni dodam

      • 2 0

  • Hauuu-Ward (1)

    Ale chyba nie zapłacili za znalezienie się w artykule, dlatego zostali pominięci :P

    Zresztą kto słucha Radia Gdańsk to wie, kim jest Agnieszka Kępka, i nie trzeba mu nic więcej mówić na ten temat :)

    • 2 5

    • ta stara baba wygaduje takie glupoty w radiu ze az moja mama mowi, ze ona jest chyba nienormlana

      • 4 1

  • W KWP

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Uroczysta gala z okazji 70-lecia Gdańskiego Zoo

gala, jubileusz

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane