Gołębie ucierpią podczas Święta Niepodległości? Urząd: ptaki są wyszkolone

Wioleta Stolarska
8 listopada 2025, godz. 20:00
Opinie (73)
Tak wyglądało wypuszczenie gołębi w 2024 r.

Piękny gest czy okrucieństwo? Aktywiści apelują. Planowana na najbliższe obchody Święta Niepodległości, 11.11, uroczystość wypuszczenia gołębi pokoju wzbudza gorące emocje i sprzeciw organizacji prozwierzęcych. Mimo zapewnień urzędu miasta o bezpieczeństwie ptaków Fundacja Chatka Gołębia przekonuje, że to działanie na szkodę zwierząt.




Bezradne ptaki ozdobne czy zaprawieni lotnicy?



Uważasz, że decyzja o wypuszczeniu gołębi pocztowych podczas obchodów Święta Niepodległości to dobry pomysł?

Wydarzenie zaplanowane na wtorek, 11.11, ok. godz. 12:00 pod Zieloną Bramą w Gdańsku, gdzie w ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości planowane jest wypuszczenie setek białych gołębi na znak pokoju, spotkało się z ostrą reakcją Fundacji Chatka Gołębia. Ich zdaniem, chociaż wypuszczane ptaki wyglądają ładnie i urokliwie, dla większości z nich jest to wyrok śmierci.

W związku z planami miasta Fundacja Chatka Gołębia wystosowała oficjalne pismo do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz:

- Nie chcąc nikomu przypisywać złej woli, wierzymy, że organizatorzy nie zdają sobie sprawy, iż tym symbolicznym gestem skazują te ptaki na szybką i bolesną śmierć. Gołębie hodowlane niezwykle rzadko odnajdują się w środowisku miejskim. Nie są nauczone samodzielnego zdobywania pożywienia ani poszukiwania bezpiecznych miejsc do odpoczynku. Wypuszczone z gołębników, które były ich domem i ostoją bezpieczeństwa, z przerażeniem będą spoglądać z dachów na miejski zgiełk. Nieprzyzwyczajone do chłodu, głodu i stresu szybko zaczną cierpieć. Większość z nich umrze już pierwszej nocy - z wyczerpania, głodu lub ataków drapieżników. Te nieliczne, którym uda się przeżyć kilka dni, będą doświadczały ogromnego bólu i lęku - pisze Fundacja Chatka Gołębia.
Święto Niepodległości w Trójmieście. Parady i inne atrakcje Święto Niepodległości w Trójmieście. Parady i inne atrakcje

Tak wyglądało wypuszczenie gołębi w czasie Święta Niepodległości w 2024 r.

  • Lubię to Lubię to
  • Super Super 6
  • Trzymaj się Trzymaj się 1
  • Ha ha Ha ha
  • Wow Wow
  • Przykro mi Przykro mi 1
  • Wrr Wrr 12
  • Wszystkie 20

"Setki ptaków zginą w imię źle rozumianego symbolu pokoju"



Jak podkreślają aktywiści, od lat walczą oni z praktyką wypuszczania na uroczystościach tzw. białych gołębi hodowlanych. Fundacja apeluje o zablokowanie tej szkodliwej inicjatywy.

- Gdańsk nie powinien stać się miejscem, w którym setki ptaków zginą w imię źle rozumianego symbolu pokoju. Wierzymy, że można uczcić Święto Niepodległości w sposób równie symboliczny i piękny - ale bez cierpienia niewinnych istot - piszą aktywiści.

Święto Niepodległości w Trójmieście - zobacz, co będzie się działo IMPREZY I WYDARZENIA

Rockowizna
sie 7-8
Rockowizna
Kup bilet
lip 15
Maryla Rodowicz
Kup bilet
Inside Seaside
lis 13-14
Inside Seaside
Kup bilet

Stanowisko Urzędu Miasta: To gołębie pocztowe, a nie ozdobne



W odpowiedzi na te zarzuty gdański magistrat zapewnia, że podchodzi z "troską i uwagą do wszystkich głosów dotyczących dobrostanu zwierząt" i przypomina o rezygnacji z fajerwerków podczas miejskich imprez.

W kwestii samych gołębi stanowisko miasta jest jednoznaczne: podczas uroczystości wypuszczone zostaną wyłącznie gołębie pocztowe.

- Ptaki te należą do osoby zrzeszonej w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Są odpowiednio wyszkolone i przystosowane do lotów na otwartej przestrzeni, a po zakończeniu wydarzenia bezpiecznie wracają do swoich gołębników - informuje Marcin Szeląg z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Urząd powołuje się również na opinie hodowców i obowiązujące przepisy, twierdząc, że "nie zachodzi ryzyko narażenia zwierząt na cierpienie ani naruszenia ustawy o ochronie zwierząt".

Raport: Gołębie hodowlane

08:29 11 LISTOPADA 2025
Mam nadzieję że nie będą wypuszczać ich na pewną śmierć te gołębie nie wrócą do hodowli i nie poradzą sobie na wolności
Mam nadzieję że nie będą wypuszczać ich na pewną śmierć te gołębie nie wrócą do hodowli i nie poradzą sobie na wolności

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.