Zwierzaki

stat

Jak dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić

W Gdyni łabędzie mogą korzystać z ustawionych na plaży karmników.
W Gdyni łabędzie mogą korzystać z ustawionych na plaży karmników. fot. straż miejska w Gdyni

Jednym ze zwyczajów podczas zimowych spacerów jest dokarmianie ptaków. Strażnicy miejscy z Gdyni przypominają, że warto to robić odpowiedzialnie, nie narażając zdrowia zwierząt.Dokarmiasz zimą ptaki?

tak, regularnie

35%

zdarza się, np. podczas spacerów

28%

raczej nie, choć nie zabraniam tego dzieciom

10%

nie, wiem, że zwierzęta sobie poradzą bez mojej pomocy

27%
Dokarmianie wolno żyjących ptaków to popularne wśród mieszkańców zajęcie, które nie zawsze jest konieczne. Dopiero, kiedy mróz utrzymuje się przez kilka dni, powodując zamarzanie tafli wodnej i uniemożliwiając zdobywanie zwierzętom pokarmu, warto przystąpić do działania.

- Nie należy niepokoić się o kondycję kaczek, łabędzi i gołębi podczas przymrozków, wichur, opadów deszczu czy śniegu. Takie warunki po prostu panują podczas zimy, a ptaki są na nie przygotowane. Sytuacja zmienia się, gdy temperatury spadają mocno poniżej zera - mówią strażnicy miejscy.
Zasady karmienia ptaków:


  • Ptakom szkodzi mokry i stary chleb oraz resztki z domowego stołu.

  • Karmę dla ptaków należy wykładać w takiej ilości, jaką są one w stanie zjeść natychmiast.

  • Kaczki i łabędzie preferują ziarna zbóż i drobno pokrojone świeże warzywa surowe lub ugotowane - bez przyprawiania solą!

  • Chleba nie należy podawać wróblom, mazurkom, sikorom, kosom, kwiczołom, dzwońcom, trznadlom i ziębom.

  • Chleb nie zaszkodzi gołębiom miejskim, sierpówkom, kawkom lub gawronom, tolerującym suche białe pieczywo pokrojone w drobną kostkę.


Urzędnicy zachęcają, by zgłaszać się po specjalne ziarno bezpośrednio do nich.

- Można to robić w środy w godzinach 13-14, jeśli temperatury utrzymywać się będą poniżej zera. Ziarno jest wydawane nieodpłatnie w Urzędzie Miasta Gdyni i w dawnej siedzibie "PLO" przy ul. 10 Lutego 24 zobacz na mapie Gdyni - wskazują strażnicy miejscy.
Strażnicy miejscy przypominają, że dla ptaków lepsze od chleba są np gotowane warzywa.
Strażnicy miejscy przypominają, że dla ptaków lepsze od chleba są np gotowane warzywa. fot. straż miejska w Gdyni
Przypominają przy okazji, że nad morzem stoją dwa karmniki dla łabędzi. Bywają jednak nieodpowiednio wykorzystywane, co pokazuje przykład z ostatnich dni.

- Do jednego z nich po raz kolejny ktoś wrzucił chleb. Był on już przemoczony i lada chwila zacząłby porastać pleśnią. Funkcjonariusze SM usunęli zawartość i uzupełnili go zbożem. Na Bulwarze Nadmorskim przy Barracudzie było inaczej. Znajdowały tam się gotowane warzywa - relacjonuje Leonard Wawrzyniak, rzecznik straży miejskiej w Gdyni.

Opinie (148) 16 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (135 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

(2 dni temu)

Re: nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić?

Ja też cierpię nigdy nie zapomnę jego wzroku jak na mnie spojrzał jak wychodziłam z gabinetu nigdy więcej nie zrobię tego że dam uśpić zwierzaka

więcej tematów »