• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak podróżować z psem komunikacją miejską?

Joanna Skutkiewicz
8 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Większość pasażerów jest bardzo przychylna w stosunku do podróżującego psa, choć zdarzają się wyjątki. Większość pasażerów jest bardzo przychylna w stosunku do podróżującego psa, choć zdarzają się wyjątki.

Podróże z psem komunikacją miejską czasem odbywamy z konieczności, a czasem z wyboru. Nie wszystkie psy lubią jeździć zatłoczonymi autobusami, ale każdego z nich można nauczyć spokojnego zachowania nawet w trudniejszych warunkach. Aby wszystko odbywało się sprawnie, warto przyuczać do tego psa małymi krokami. Kolejną ważną kwestią jest dbanie o komfort współpasażerów.



Jak reagujesz na psa w komunikacji miejskiej?

Praca nad psimi manierami rozpoczyna się już w momencie przyjęcia czworonożnego domownika. Nie trzeba koniecznie uczyć szczeniaka skomplikowanych sztuczek - na to jeszcze przyjdzie czas. Warto jednak jak najszybciej rozpocząć jego socjalizację z ludźmi i sytuacjami, z którymi będzie spotykał się w przyszłości.

Jedną ze szczególnie ważnych umiejętności może być spokojne zachowanie w środkach komunikacji miejskiej. Warto zabierać szczeniaka na krótkie socjalizacyjne przejażdżki, nawet jeśli nie planujemy regularnie jeździć z nim w przyszłości.

- Moje dwa dorosłe psy są członkami drużyny flyball, a 10-tygodniowy szczeniak intensywnie poznaje świat, więc w nasze codzienne życie wplecione jest podróżowanie po szerszym rejonie niż osiedle. Aby jeździć z psem w jak największym komforcie, staram się w środkach komunikacji miejskiej wybierać miejsca, w których zwierzaki nie będą nikomu przeszkadzać. Najłatwiej jest o to w kolei metropolitalnej i w tramwajach, trudniej z kolei w SKM-kach. Bezstresowe przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej z psem jest możliwe, gdy zwierzak zachowuje się spokojnie niezależnie od liczby osób w pojeździe. Najważniejsze jest to, aby podczas przyuczania psa samemu być opanowanym i nie wrzucać psa od razu na głęboką wodę - mówi Agnieszka Tandecka z Gdańska. I dodaje:

- Najlepiej zacząć od krótkich przejazdów po kilka przystanków, aby nie doprowadzać do sytuacji, że pies z nudów i zniecierpliwienia zaczyna piszczeć i wiercić się. Każde prawidłowe zachowanie nagradzamy słowem i smakołykiem albo zabawą. Niedawno do naszego stada dołączył szczeniak, a urocze psie dziecko wywołuje błogi uśmiech na twarzach znużonych podróżnych. Maluch od początku jest uczony, że na rękach należy spać, więc podczas jazdy jest uosobieniem spokoju. Takie pozytywne doświadczenia dobrze wróżą na przyszłość.

Zobacz także: Z psem i kotem samolotem - o czym trzeba pamiętać?

Przyzwyczajanie szczeniaka do podróży komunikacją miejską to inwestycja na przyszłe podróże z nim. Przyzwyczajanie szczeniaka do podróży komunikacją miejską to inwestycja na przyszłe podróże z nim.
- Moje trzy psy pochodzą z adopcji - dwa z nich są wzięte z gdyńskiego Ciapkowa, kolejny spod Warszawy, a ostatni ze Śląska - opowiada Agata Wojdyła z Gdyni. - Każdy z nich jest po jakichś przejściach, jeden z nich był całkowicie pozbawiony manier. Pierwsze podróże komunikacją miejską w jego towarzystwie były bardzo trudne - skomlał, szarpał się, do tego ekscytował się tłumem ludzi. Kaganiec utrudniał mi nagradzanie go smakołykami za dobre zachowania, a komentarze współpasażerów nie ułatwiały sprawy. Postanowiłam więc przyzwyczajać go do jazdy wsiadając z nim do autobusu na jeden przystanek, stopniowo wydłużając podróż w miarę jego komfortu.
Zobacz także: Przewóz psa w aucie - nie taka prosta sprawa

Niektóre psy wręcz cieszą się na widok tramwajów czy autobusów - wiedzą, że jadą w atrakcyjne miejsca. Niektóre psy wręcz cieszą się na widok tramwajów czy autobusów - wiedzą, że jadą w atrakcyjne miejsca.

Pies kontra pasażerowie



Podczas gdy przejazdy z czworonogiem w mało obleganych godzinach mogą być zupełnie bezstresowe, tak w godzinach szczytu sprawy czasem się komplikują. Środki komunikacji miejskiej bywają wtedy zapakowane po brzegi. Poczekanie na kolejny tramwaj czy autobus to zwykle kwestia kilku minut, gorzej jest z pociągami PKM, jeżdżącymi co kilkanaście minut lub rzadziej. Właściciel z psem, mimo najszczerszych chęci, czasem nie ma wyjścia i musi wsiąść z psem do zatłoczonego przedziału.

O atmosferze podróży decydują wtedy reakcje współpasażerów. Dyskomfort powodują nie tylko ci, którzy oburzają się na towarzystwo czworonoga, lecz także tacy, którzy bardzo ofensywnie próbują nawiązać z nim kontakt. Stąd apel do pasażerów bez psów: pamiętajmy, że dla zwierzaka podróż komunikacją miejską jest sytuacją dość stresującą. Ograniczona przestrzeń i mnogość zapachów i dźwięków to wystarczająco dużo bodźców dla zwierzaka.

- Przeważnie inni pasażerowie starają się zrobić miejsce, gdy widzą, że wsiadam z psem, ale nie zawsze mają taką możliwość - mówi Adrianna Andersohn, właścicielka Oshee, suczki rasy kelpie. - Większość osób reaguje bardzo przyjaźnie, kiedy pies się o nich otrze, ale zdarzają się też tacy, którzy od razu się burzą i kłócą. Zdarzają się niekiedy nieprzyjemne sytuacje. Niedawno bardzo spieszyłam się z Oshee do weterynarza, a w pociągu matka z kilkuletnim synem zaczepili nas i nalegali na głaskanie mojego psa. Nie zgodziłam się na to, zwłaszcza że moja suczka była już wystarczająco przytłoczona faktem, że jedzie pociągiem. Tak nas osaczyli, że nie udało mi się wysiąść na odpowiednim przystanku...
Zobacz także: Żółta wstążka u psa znaczy "nie dotykaj"

Na szczególne względy - zarówno pozytywne, jak i negatywne - mogą liczyć opiekunowie szczeniaków, które zwykle "kruszą serca" współpasażerów oraz... właściciele psów typu bull, mierzący się z wieloma stereotypami.

Właściciele psów w typie bullowatych często muszą mierzyć się ze stereotypowymi opiniami przechodniów. Właściciele psów w typie bullowatych często muszą mierzyć się ze stereotypowymi opiniami przechodniów.
- Bardzo często korzystam z komunikacji miejskiej z psami - opowiada Agata Wojdyła, która ma cztery psy w typie bullteriera. - Moje czworonogi wywołują skrajne reakcje wśród pasażerów: niektórzy są zaciekawieni lub wręcz zafascynowani rasą, inni z kolei sprawiają wrażenie przestraszonych lub niechętnych. W środkach komunikacji miejskiej, czy tego chcemy, czy nie chcemy, dzieli nas bardzo mała przestrzeń, więc sytuacja jest mniej komfortowa niż w miejscach takich jak deptak lub park. Nie wszyscy życzą sobie bliskości psa, a ja to szanuję, więc zawsze staram się stanąć z psami tak, aby się nie narzucać. Nie zawsze jest to możliwe, bo w godzinach szczytu autobus jest załadowany po brzegi. Znacznie częściej spotykam się jednak z przychylnymi reakcjami - ludzie zagadują na temat rasy albo ogólnie psów albo figlarnie pytają, czy moje zwierzaki koniecznie muszą mieć założone te kagańce.
Zobacz także: Agresywne rasy psów - ile w tym prawdy?

Przepisy trójmiejskich przewoźników



Bardzo ważne jest, aby podróżując z psem komunikacją miejską być w stanie dostosować się do regulaminu danego przewoźnika. Przepisy dotyczące przewozu zwierząt w obrębie Trójmiasta są niejednorodne - dotyczy to także biletowania psów.

Przewóz zwierząt środkami komunikacji miejskiej w Gdańsku i Gdyni nie podlega opłacie. Pies przewożony autobusami, tramwajami i trolejbusami musi być trzymany na smyczy, mieć założony kaganiec, a właściciel winien posiadać zaświadczenie o aktualnym szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.

W załączniku do Uchwały Nr XVI/500/99 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 listopada 1999 r. przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu ręcznego pojazdami gminnego transportu zbiorowego na terenie obsługiwanym przez komunikację miejską organizowaną przez miasto Gdańsk znajdują się następujące przepisy dotyczące zwierząt:

- małe zwierzęta pokojowe można przewozić, jeżeli nie są uciążliwe dla podróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu). Przewożone zwierzęta powinny być umieszczone w odpowiednim opakowaniu (w koszach, skrzynkach, klatkach), zabezpieczającym przed wyrządzeniem szkody; - przewóz psów, w liczbie nie większej niż jeden pies pod opieką dorosłego podróżnego, jest dozwolony (z wyłączeniem miejsc do siedzenia) pod warunkiem, że podróżny posiada aktualne świadectwo szczepienia psa, a pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec;
- pasażer odpowiada za szkody powstałe w związku z przewozem bagażu ręcznego lub zwierząt;
- bagażu i zwierząt nie wolno umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.

Oddzielne przepisy mają zastosowanie do przewozu zwierząt w SKM. Małe zwierzęta przewożone w transporterach nie podlegają dodatkowej opłacie, natomiast dla pozostałych psów należy wykupić bilet. Podczas gdy cena biletu na przejazd osoby jest uzależniona od odległości przystanków, bilet dla psa kosztuje zawsze złotówkę.

Taryfa przewozowa SKM zawierająca postanowienia taryfowe o przewozie osób, rzeczy i zwierząt w pociągach PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.:

- przewożone zwierzęta domowe (w tym psy) nie mogą utrudniać podróży (przejazdu) innym pasażerom, uszkadzać wyposażenia wagonów, narażać pasażerów na zranienie lub uszkodzenie mienia. Nie mogą być uciążliwe z powodu hałasu, zapachu lub innych właściwości. Takie zwierzęta nie mogą być zabierane do przewozu. W przypadku ujawnienia ich w pociągu od przewożącego je podróżnego pobiera się opłatę dodatkową ustaloną na podstawie Rozporządzenia MI z dnia 20.01.2005 r.;
- za ujawnione w pociągu psy, przewożone:
1) bez ważnego biletu albo
2) w liczbie większej niż jeden pies przez jednego podróżnego, pobiera się oprócz odpowiednich opłat przewozowych również opłatę dodatkową, ustaloną na podstawie Rozporządzenia MI z dnia 20 stycznia 2005 r.

Zobacz także: Rowerowy spacer z psem

Pasażer z psem to nie pasażer gorszej kategorii



Przepisy warto znać także po to, aby w razie potrzeby móc zawalczyć o swoje prawa. Nie każdy musi lubić zwierzęta i nie powinniśmy próbować tego forsować, jednocześnie jednak, jako pasażerowie z psami, nie powinniśmy być traktowani jak podróżni gorszej kategorii.

- Zdarzyła mi się jedna nieciekawa historia z kierowcą autobusu - opowiada Adrianna Andersohn. - W dziesięć osób i osiem psów jechaliśmy na zawody frisbee. Każdy pies miał kaganiec i książeczkę szczepień, a mimo to kierowca postanowił, że nas nie wpuści. Zaczął grozić, że zadzwoni do zarządu, na co oczywiście wyraziłam zgodę, bo znam regulamin na pamięć i wiedziałam, że nie złamiemy go. Po długiej kłótni kierowca wpuścił nas do pojazdu. Na tym nieporozumieniu najbardziej ucierpieli pozostali pasażerowie, bo autobus miał już spore opóźnienie.
Zobacz także: Psy ze schroniska jeździły zabytkowym tramwajem

Pies w środkach komunikacji miejskiej musi mieć założony kaganiec oraz być trzymany na smyczy. Pies w środkach komunikacji miejskiej musi mieć założony kaganiec oraz być trzymany na smyczy.
- Na problemy przy przejazdach napotkaliśmy już kilkakrotnie - w autobusach, w godzinach wieczornych, w prawie pustych pojazdach - mówi Agnieszka Tandecka. - Kiedyś kierowca oznajmił stanowczo, że nie wpuści nas do środka, bo zgodnie z regulaminem w pojeździe może znajdować się tylko jeden pies. Poproszony o rozwinięcie kwestii i wskazanie wspomnianego zapisu wymówił się, że nie zna uchwały na pamięć. Absurd sytuacji polegał na tym, że psy miały smycze, kagańce, zaświadczenia o szczepieniu, dorosłych opiekunów i masę stoickiego spokoju. Pomimo wstawienia się za nami kilku pasażerów, kierowca nie odpuszczał i zaczął grozić nam wezwaniem policji. Nie mieliśmy wtedy czasu, żeby czekać na funkcjonariuszy, więc ustąpiliśmy - bagaż i jeden pies wraz z opiekunem pojechali autobusem, a ja z drugim psem udałam się pieszo na miejsce, skąd mieliśmy kontynuować podróż.
Zobacz także: Pięć hoteli za miastem, do których zabierzesz psa

Podróże z psem mogą być szczególnie problematyczne w godzinach komunikacyjnego szczytu. Podróże z psem mogą być szczególnie problematyczne w godzinach komunikacyjnego szczytu.
Bardzo często nasza postawa i zachowanie psa w komunikacji miejskiej to w oczach innych pasażerów wizytówka ogółu "psiarzy". Nie zaniedbujmy swoich obowiązków w tym zakresie. Zadbajmy o to, żeby nasz zwierzak zachowywał się przyzwoicie, miejmy dla niego kaganiec, a w zanadrzu trzymajmy zaświadczenie o szczepieniu do okazania kontrolerowi biletów. Zwierzaki świetnie wyczuwają nasze emocje - im mniej stresu podczas jazdy komunikacją, tym większa szansa, że przejazdy będą kojarzyć mu się wyłącznie pozytywnie.

Miejsca

Opinie (79) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Jak już ktoś zgrywa spada i udziela wywiadu, to może by popierał swoje wypowiedzi zdjęciami psów w odpowiednich kagańcach. Niestety pies na zdjęciu przy tytule ma tragiczny kaganiec. Warto w komunikacji, szczególnie latem stosować kaganca fizjologiczne umożliwiające swobodne oddychanie

    • 50 3

    • Oczywiście miało być speca

      • 4 0

  • Wszyscy (1)

    Kto jest dobry to pies go nie ruszy Gozej z gryzoniami już kolejna kadencję nie można ich wytepic z urzędu miasta w Gdyni

    • 15 19

    • Gożej..... hmmmmm

      Idź się poucz języka ojczystego - potem wypowiadaj się publicznie

      • 4 0

  • ukradkiem..

    • 1 0

  • Właściciele większych psów wzbraniają sie aby zakładać im kaganieć na 15 minutowy spacer. (10)

    Zdecydowanie czy to w komunikacji, czy to na ulicy kaganiec poprawia bezpieczeństwo i samopoczucie innych ludzi

    • 53 33

    • (2)

      Idąc tym tokiem rozumowania nie ma co wychodzić z domu, bo możesz spotkać wariata z nożem, albo pijanego kierowcę

      • 17 27

      • (1)

        Kolejny d**ilny argument psiarza psychopaty. Mam nadzieję, że będziesz też taki mądry przed sądem jak twój pies kogoś pogryzie.

        • 21 9

        • kto cie skrzywdzil, ze tak ulewasz?

          • 9 15

    • nie lekaj sie Rob, wyjdz do ludzi

      • 5 5

    • Dlaczego tylko większych psów- ja osobiście mam większe obawy co do małych, jazgotliwych i rozpieszczonych - po nich nigdy nie wiesz czego się spodziewać - dużych się nie boję bo z reguły są to spokojne psy

      • 28 4

    • Ty wiesz, że przy większym psie

      spacer nie trwa 15 minut? Dla poprawy samopoczucia innych ludzi pies na ulicy jest na smyczy. Zgodnie z przepisami (albo smycz albo kaganiec albo 100% panowanie nad psem). Może im jeszcze mamy zacząć zęby usuwać i ucinać łapy dla poprawy Twojego samopoczucia?

      • 16 7

    • (1)

      Mi by się samopoczucie poprawiło gdyby kagańce zakładali tacy roszczeniowi ludzie jak ty. Tylko wymagają, czepiają się narzekają i użalają, sami niewiele oferują. O wtedy to czułabym się bezpieczna i zadowolona

      • 10 7

      • Ja też domagam się smyczy i kaganca dla ludzi nielubiacych zwierząt. Stanowią zagrożenie dla siebie i innych

        • 3 1

    • Ale niektóre psy źle znoszą kaganiec. Mój psiak ma 13 lat i ma 37 cm w kłębie i kaganiec traktuje jako wroga. Przy każdej próbie mu założenia warczy. Ma tak kiedy skończył 4 lata, wtedy go przyzwyczajałam do kagańca. A ogólnie to jest bardzo towarzyski i lgnie do ludzi. Nawet do pijaków merda ogonem i się cieszy

      • 5 2

    • Siedź w domu.

      • 1 2

  • Jeśli pies ma kaganiec, jest na smyczy i grzecznie siedzi przy nodze właściciela to mi nie przeszkadza.

    • 53 6

  • (7)

    A co z rasami dla których nie ma kaganca? Np mops?

    • 30 11

    • pytanie retoryczne

      • 3 2

    • oglądałeś "Milczenie owiec" ... :-) (1)

      • 11 2

      • właściciel i pies powinni razem w kagańcach chodzić

        • 8 9

    • klatka jak dla kota

      albo worek.... weź wysil swoją szarą komórkę :)

      • 5 5

    • Na cała głowe założyć taką okrągłą drucianą siatkę .

      • 8 5

    • Jak mops. To klops.

      • 6 0

    • Na wszystkie rasy można dostać kaganiec. Na mopsy i inne rasy brachycefaliczne szyje się kagańce na wymiar :)

      • 1 0

  • Te smycze i kagańce w komunikacji miejskiej nie zabezpieczają ludzi przed psem, ale psa przed ludźmi (5)

    Ludzie ogarnijcie się. Mam amstaffa, jeżdżę z nim komunikacją, w kagańcu i na smyczy. Jest spokojny. Co nie znaczy, że może w pewnym momencie zareagować agresywnie. Rodzice, uczcie proszę dzieci, żeby nie bały się psów - ale nie wolno pozwolić, żeby głaskały każdego napotkanego psa. Bo ma kaganiec to już nie jest agresywny i wtedy amstaffa się nie boimy, a na spacerze w parku lub lesie jak ktoś go zobaczy to na drzewo ucieka ( a wtedy mój pies jest bardziej wyluzowany niż w komunikacji w kagańcu).. Po takiej podróży, jak jest więcej ludzi, jak wysiadamy pies jeszcze przez chwilę nie jest sobą. Proszę nie głaskajcie, cmokajcie, pstrykajcie do psów w komunikacji - na prawdę nie czują się komfortowo, jak z każdej strony ktoś je obmacuje i je woła.

    • 62 22

    • (4)

      Może jeszcze mają się wszyscy usunąć z autobusu, bo jaśnie pan jedzie z psem który może zaskoczyć agresją.Może w ogóle się nie uśmiechać nic nie gadać, nie patrzeć, bo przecież pies może zaskoczyć agresją? Co mi idioto da tłumaczenie dziecku, że psa nie ma się bać jak i tak będzie się bał? Oczywiście wszyscy muszą się podporządkować? Powiem Ci jedno, gdyby Twój pies zaatakował mnie bo krzywo się spojrzałem to przeciągnął bym Ciebie przez sąd, a nie wypłacił byś się do końca życia. To w Twoim za.ranym obowiązku takiego psa wytresować, żeby mu czasem nie odwaliło.

      • 14 23

      • naprawde masz juz dziecko czy tylko hejtujesz, bos glupi i (2)

        nie zrozumiales przekazu?

        • 12 9

        • (1)

          Powinien być zakaz posiadania takich psów w mieście, koniec kropka. Ilu to ja miałem znajomych z amstaffem, każdy bez wyjątku budował swoje EGO na takim psie, nic więcej i to samopas puszczanie takiego psa w parkach, żeby sobie pohasał, już za takie coś powinna być wysoka grzywna.

          • 8 8

          • No cóż widocznie w kiepskim środowisku się obrażasz, A tym nie ma się już co chwalić, bo to świadczy o Tobie

            • 5 6

      • A od kiedy my na ty jesteśmy?

        Zapraszam do sądu na Piekarniczej, przyjmuję od 9 do 14, czasem może mnie nie być ponieważ mam rozprawę, ale warto się umówić... porozmawiamy!

        • 1 5

  • Kaganiec obowiazek i klatka milo widziana (3)

    • 22 31

    • schodowa

      • 6 6

    • (1)

      niektórym ludziom powinno założyć się kaganiec

      • 12 6

      • Psiarzom

        • 5 5

  • O psie ktory jezdzil koleja.

    Samodzielnie

    • 13 1

  • skm nie dla psów (4)

    won!

    • 26 90

    • Nie dla ciebie parafianie i biedaku.

      • 15 6

    • Tylko sok skm!

      Psy won!

      • 0 13

    • dlaczego nie podpiszesz się Burak ,bo ci ze wsi nie cierpią psów ,te zwierzeta są tam na ciężkich łańcuchach

      w dziurawych budach

      • 11 2

    • Won stąd,nie dodawaj komentarza bo dodawanie komentarzy ci nie wychodzi,

      • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

Otwarcie nowej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego Morza Zimne (1 opinia)

(1 opinia)
36 zł
widowisko / show, spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane