• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jazda konna. Czy trzeba mieć własny sprzęt, aby zacząć?

Joanna Skutkiewicz
22 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jazda konna to połączenie aktywności fizycznej z obcowaniem z ciekawym, dostojnym zwierzęciem, jakim jest koń. Jazda konna to połączenie aktywności fizycznej z obcowaniem z ciekawym, dostojnym zwierzęciem, jakim jest koń.

Jazda konna wciąż zyskuje na popularności. Nic dziwnego, bo to nie tylko sposób na aktywność fizyczną na łonie natury, lecz także możliwość obcowania z dostojnymi, wspaniałymi zwierzętami, jakimi są konie. Naukę jazdy można rozpocząć w każdym wieku. Czy zanim wybierzemy się na pierwsze lekcje, musimy odwiedzić sklep jeździecki, by wyposażyć się od stóp do głów w odzież i akcesoria?Czy jeździsz konno?

Choć wielu z nas, myśląc o nauce jazdy konnej, ma przed oczami szkółkę jeździecką pełną dzieci lub - co najwyżej - nastolatków, to pierwsze lekcje można odbyć w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno na to, żeby rozpocząć przygodę z końmi. Co więcej, ta aktywność szybko może stać się naszym nowym hobby, a potem wielką pasją.

Niektórych przed decyzją o zapisaniu się na jazdy wstrzymuje jednak kwestia sprzętu, który trzeba mieć, by uprawiać ten sport. Czy słusznie?

- Na pierwszą jazdę możemy wybrać się w wygodnych, jednak nie za luźnych spodniach i w sportowym obuwiu - mówi Katarzyna Krynicka ze sklepu jeździeckiego Zabookuj.pl. - W stajni instruktor na pewno na początek dobierze nam odpowiedni kask. Po pierwszych jazdach, jeśli jesteśmy już zakochani w koniach, a pewnie w większości przypadków tak właśnie będzie, warto zainwestować w podstawowe wyposażenie.
- Do rozpoczęcia przygody z jeździectwem nie jest wymagane posiadanie pełnego osprzętu, ponieważ w każdej szkółce jest on udostępniany - mówi Konrad Pawłowski ze sklepu Arpav. - Warto zainwestować w akcesoria ważne dla naszego bezpieczeństwa, komfortu i higieny: kask jeździecki, odpowiednie obuwie oraz bryczesy, czyli specjalne spodnie, które zapobiegają obtarciom nóg. Warto rozważyć też zakup kamizelki ochronnej - według przepisów Polskiego Związku Jeździeckiego jest ona obowiązkowa dla osób do 15. roku życia. Resztę sprzętu niezbędnego do jazdy powinien zapewnić nam instruktor lub właściciel konia.
 • W każdym wieku można zacząć uczyć się jeździć konno.
 • W każdym wieku można zacząć uczyć się jeździć konno.

Jak dobrać kask jeździecki?Zakupów jeździeckich, tak jak i każdych innych, możemy dokonać całkowicie internetowo. Jeśli jednak jesteśmy osobami początkującymi w świecie jazdy konnej i mamy możliwość wybrać się do sklepu stacjonarnego, skorzystajmy z niej. Na miejscu będziemy mogli na własne oczy obejrzeć odzież i akcesoria, przymierzyć je i skorzystać z porady specjalisty w tym zakresie. Szczególną uwagę zwróćmy na wybór kasku.

- Zakup kasku to kluczowa sprawa dla każdego jeźdźca - mówi Przemysław Bruzdowski ze sklepu Konik. - Musi być w odpowiednim rozmiarze, bo za mały ciśnie i powoduje ból głowy już po kilku minutach, a za duży lata po głowie, obija nas i spada na oczy. Nawet znając swój rozmiar, warto kupić kask w sklepie stacjonarnym, bo różne modele mają różny kształt, głębokość, daszek, inaczej układają się na głowie czy potylicy. Mamy też okazję zobaczyć, jak wyglądamy w wybranym kasku jeszcze przed zakupem.
- Kaski powinny mieć certyfikat VG1 01.040 2014-12 - dodaje Katarzyna Krynicka. - Dobrze dobrany kask nie powinien zsuwać się do przodu na oczy ani przesuwać się na boki. Najłatwiej sprawdzić, czy kask pasuje, zakładając go na głowę, zapinając i intensywnie poruszając głową w górę, w dół i na boki.
 • Kask Hawk Black
 • Kask jeździecki Cobara Busse
 • Kask Insert Colore - Equi-Theme
 • Kamizelka ochronna dla dorosłych Flex Plus Adult
 • Kamizelka jeździecka ochronna EffectFlex Start
 • Kamizelka ochronna Back Protector

Dla komfortu i efektywności jazdyGdy mamy już swój kask i wiemy, że zwiążemy się z jazdą konną na dłużej, warto wybrać się na większe zakupy. Pierwsze kroki skierujemy zapewne do stanowiska z bryczesami, czyli spodniami z tzw. lejem - wzmocnieniem znajdującym się po wewnętrznej stronie łydek, ud i pośladków.

- Lej chroni jeźdźca przed obtarciami i zapewnia lepszą przyczepność do siodła, co dla początkujących jest jeszcze trudne do wykonania - mówi Katarzyna Krynicka. - Bryczesy, mimo że dobrze przylegają do ciała, są bardzo wygodne. Nie powinny powodować dyskomfortu podczas poruszania się, co najlepiej sprawdzić, kucając.
- Warto zainwestować także w odpowiednie obuwie, czyli sztyblety, krótkie buty do kostki - dodaje. - Sztyblety nie zaklinowują się w strzemionach, a obcas znajdujący się w nich pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pozycji nogi podczas jazdy konnej. Sztyblety mają zaokrąglony czubek. Z przodu buta powinno zostać trochę miejsca. Aby dobrze dobrać rozmiar, warto poruszać nogą tak, jakby chciało się stanąć na piętach oraz na palcach.
Specjaliści zaznaczają również, by zaufać sprzedawcom przy wyborze czapsów, czyli ochraniaczy na łydki. Na początku możemy mieć kłopot z zapięciem ich na nogach, ale większość modeli zwyczajnie rozejdzie się i dopasuje już po krótkim użytkowaniu. Trzeba jednak uważać, by czapsy lub sztylpy nie były za wysokie. Jak to sprawdzić?

- Powinniśmy podnieść nogę w powietrzu i skierować piętę w dół - doradza Krynicka. - Wówczas jeśli nie zbijają się pod wewnętrzną stroną kolana, możemy uznać, że mamy odpowiednio dobraną wysokość czapsów. Sztylpy powinny dobrze przylegać, nie marszczyć się, nie wbijać pod kolanem, nie powinny również powodować uczucia cierpnięcia nogi.
 • Bryczesy dziecięce Red Horse Mia
 • Czapsy jeździeckie Red Horse Amara
 • Oficerki Horka Anna Junior
 • Sztyblety Horka Deluxe
 • Sztylpy ze skóry syntetycznej
 • Bryczesy młodzieżowe z silikonem Maidstone Start
 • Sztyblety damskie z zamkiem z przodu Wexford Horze
 • Bryczesy damskie Standard Full - Start
 • Sztyblety skórzane Classic - Buse
 • Sztylpy/czapsy Beginner - Busse

Trudna i piękna dyscyplinaDobierając sprzęt do jazdy konnej, należy wziąć pod uwagę to, że inwestujemy nie tylko w naszą wygodę, lecz także w bezpieczeństwo. Akcesoria wysokiej jakości często wyposażone są w elementy, które wpływają na utrzymanie prawidłowej pozycji na koniu.

- Dobry sprzęt jeździecki nie tylko zapewnia komfort w czasie jazdy, lecz także poprawia nasze bezpieczeństwo w czasie przebywania w stajni czy w czasie jazdy - mówi Przemysław Bruzdowski. - Niektóre buty mają stalowe noski zabezpieczające palce w przypadku nadepnięcia przez konia. Antypoślizgowe zelówki i kształt buta chronią stopy przed wpadaniem w strzemiona. Komputerowo projektowane kanały w kaskach gwarantują wentylację w stępie, kłusie i galopie, a dobre rękawiczki dają nam pewny uchwyt wodzy.

Sprzęt jeździecki w Trójmieście. Wyposaż się i wsiadaj!

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (36)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Mistrzostwa Pomorza w skokach (2 opinie)

zawody / wyścigi

Chartoterapia - Gdańsk - The Great Global Greyhound Walk (1 opinia)

spacer

Puppy Yoga z Border Collie

100 zł
joga

Wszystko o budzącym lęk kocim wirusie białaczki FeLV

spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane