Już dziesięciu małych pacjentów w fokarium

Weronika Adamska
31 marca 2025, godz. 08:00
Opinie (14)
Sobieszka do fokarium trafił w weekend.

Stacja Morska im prof. Krzysztofa Skóry UG przyjęła już 10 foczych pacjentów w tym roku. Pierwsza Orlica wróciła już do Bałtyku, a najnowszy foczy maluch to Sobieszka, która pod opiekę fokarium trafiła w weekend.



Widziałe(a)ś kiedyś fokę na wolności?

Foki to zwierzęta wodno-lądowe. W wodzie sprawnie polują, ale odpoczywają na lądzie. Szczególnie teraz, w okresie wiosennym, można spotkać na plażach młode osobniki.

- Kolejna nasza pacjentka, która trafiła do nas w weekend to Sobieszka. Postaramy się pomóc jej w powrocie do zdrowia. Niestety, Stożki, naszej wcześniejszej pacjentki, nie byliśmy w stanie uratować. Maluchy trafiają do nas w bardzo różnym stanie. Dlatego zawsze powtarzamy, że rokowania są ostrożne. Tym bardziej trzymajmy kciuki za Sobieszkę i pozostałe maluchy, które już do nas trafiły i trafią - informuje fokarium, które jest częścią Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego.
Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prowadzi ośrodek rehabilitacji fok, który niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Pacjenci ośrodka to głównie focze szczenięta.

10 młodych fok pod opieką ośrodka



Od początku roku do ośrodka rehabilitacji fok trafiło już 10 foczych pacjentów. Pierwsza - Orlica, dzięki pomocy opiekunów wróciła już do Bałtyku.

Pierwsza focza pacjentka w Morskiej Stacji UG Pierwsza focza pacjentka w Morskiej Stacji UG
Pozostali pacjenci to młode szczenięta fok szarych. Maluchy najczęściej odpoczywają na plaży, ale zdarza się, że są ranne lub chore i potrzebują pomocy naszych wolontariuszy.

- Opiekę nad naszymi pacjentami sprawuje wykwalifikowany i doświadczony personel. Po wyleczeniu, odkarmieniu i upewnieniu się, że maluchy są przygotowane do podjęcia życia na wolności, wypuszczamy foki z powrotem do Morza Bałtyckiego, do ich naturalnego środowiska życia. Jesteśmy jedynym ośrodkiem rehabilitacyjnym fok w Polsce - informuje fokarium.
Prace ośrodka można wspierać, zbiórkę prowadzi Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Bałtyckie foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. Ich ciała pokryte są miękkim, gęstym, białym futrem, zwanym lanugo, które chroni je przed zimnem, a dodatkowo spełnia bardzo ważną funkcję ochronną.

Ciekawe zawody: opiekunka fok Ciekawe zawody: opiekunka fok

Mieszkańców fokarium można odwiedzać



Uniwersytet Gdański zachęca do odwiedzin fokarium Stacji Morskiej w Helu, gdzie na stałe przebywa pięć dorosłych fok szarych.

- Można obejrzeć karmienie stada z treningiem medycznym i prelekcją, poznać różne ciekawostki na temat fok, a także dowiedzieć się o innych działaniach prowadzonych przez stację na rzecz ochrony Bałtyku. Helskie stado pełni rolę ambasadorów dzikich bałtyckich fok, uczy wrażliwości i miłości do dzikiej przyrody. Zapraszamy też do odwiedzin sklepiku fokarium oraz Błękitnej Wioski z Domem Morświna i wyeksponowanym szkieletem finwala - zachęca uczelnia.

Jak reagować, gdy spotkasz na plaży fokę?



Nie zapominajmy, że plaża i morze to nie tylko miejsca służące naszemu relaksowi, ale przede wszystkim naturalne siedliska fok oraz innych (nad)morskich zwierząt. W sytuacji kiedy foki nie dają sobie same rady i wymagają szczególnej opieki albo leczenia, na pomoc przychodzi m.in. fokarium z Helu, które opiekuje się osobnikami potrzebującymi pomocy, czy Błękitny Patrol WWF.


WWF Polska przygotowało kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać podczas spotkania z foką.
  1. Pamiętaj, że foka na twój widok odczuwa strach, a twoja bliska obecność uniemożliwia jej odpoczynek i zmusza do ucieczki. Jeśli przebywasz na plaży i zobaczysz leżącą na niej fokę - zostaw ją w spokoju. To najlepsze, co możesz dla niej wówczas zrobić.
  2. Zachowaj od foki dystans, ok. 20-30 m. Nawet gdy foka nie ucieka przed tobą, nie zbliżaj się do niej! Może być na tyle chora i wyczerpana, że na ucieczkę nie będzie mieć po prostu siły. Mimo to bliska obecność człowieka lub psa (zwłaszcza szczekającego) powoduje u niej ogromny stres, który może nawet spowodować jej śmierć.
  3. Jeśli jesteś z psem, bezwzględnie trzymaj go na smyczy!
  4. Pod żadnym pozorem nie dotykaj foki. Foki to drapieżniki, a więc gryzą (naprawdę boleśnie!) i mogą być nosicielem wielu groźnych dla człowieka chorób.
  5. Nie polewaj foki wodą, nie karm jej i nie próbuj jej nakłonić, aby weszła do wody (np. poprzez podnoszenie głosu czy gwałtowne ruchy).
  6. Zadzwoń do Błękitnego Patrolu WWF (tel. 795 536 009). Nasi wolontariusze udzielą ci dalszych wskazówek i przyjadą na wskazane przez ciebie miejsce, by sprawdzić, czy z foką wszystko jest w porządku.

Weronika Adamska

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (14)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

JajoGranie w Święta Wielkanocne w ZOO

65 zł
gry

Międzynarodowy Dzień Manula w ZOO Gdańsk

45 zł
spotkanie, warsztaty, pokaz

Cztery Łapy, Wielka Misja! Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego.

parada, pokaz, spacer

PupiLove Targi

targi

Zwierzęta – Forum

Najczęściej czytane