Zwierzaki

stat

Kamienie, piłki, skarpetki, smoczki. Co weterynarze znajdują w zwierzakach?

Przedmioty znalezione w przewodzie pokarmowym psa. Na zdjęciu: piłeczka połknięta w całości.
Przedmioty znalezione w przewodzie pokarmowym psa. Na zdjęciu: piłeczka połknięta w całości. Trójmiejska Klinika Weterynaryjna

Lekarze weterynarii leczą przeróżnych pacjentów. Jedne przypadki są mniej zaawansowane, drugie bardziej. Kiedy wydaje się, że widzieli już wszystko, do lecznicy trafiają zwierzaki, które postanowiły zweryfikować smakowitość różnych, z reguły niejadalnych rzeczy.Czy twoje zwierzę kiedykolwiek połknęło coś niebezpiecznego?

tak, ale obeszło się bez wizyty u weterynarza 33%
tak i potrzebna była pomoc lekarza 17%
nie, nie kojarzę takiej sytuacji 50%
zakończona Łącznie głosów: 287
Piłeczki tenisowe, kamienie, patyki, rękawiczki, folie, skarpetki, a nawet wykałaczki czy haki na ryby to przedmioty, które lekarze weterynarii znajdują w przewodzie pokarmowym naszych czworonożnych przyjaciół. Nie zawsze problem wynika z łakomstwa pupili, czasami jest to nieszczęśliwy wypadek, np. podczas aportowania, gdy piłka łapana w szaleńczym biegu utknie zbyt głęboko.

- Zdarza się, że właściciele przychodzą do nas ze swoimi pupilami, martwiąc się, że pies bez powodu stał się osowiały, boli go brzuch, nie może się załatwić lub wymiotuje, nie podejrzewają, że mógł coś połknąć. Dopiero przy badaniu obrazowym okazuje się, że w przewodzie pokarmowym siedzi pasażer na gapę - mówi lek. wet. Piotr PanekTrójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej.
Jeżeli występują niepokojące objawy, zawsze warto udać się po poradę do lekarza weterynarii. Nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować zwierzę 24 godziny na dobę, nie mamy pewności, czy podczas naszej nieobecności w domu nie skonsumował czegoś niepożądanego.

Weterynarz w Trójmieście


Równie dobrze do takiej sytuacji może dojść podczas spaceru, kiedy psiak odbiegnie od nas pozwiedzać okoliczne krzaki. Jeśli dajemy naszemu zwierzakowi nową zabawkę, pamiętajmy, że tylko w całości jest ona dla niego bezpieczna. Jeśli zostanie pogryziona, rozdrobniona na kilka części, wtedy bardzo łatwo o połknięcie mniejszych kawałków.

- U nas w temacie połkniętych rzeczy królują koty. Do tej pory znaleźliśmy w ich przewodach pokarmowych m.in. dziecięce smoczki, piankowe klocki i przyssawki z supermarketu. Dzięki szybkiej reakcji właścicieli takie sytuacje w większości kończyły się dobrze. Jednak pamiętajmy, że zbyt późna diagnoza czy też pechowe umiejscowienie obiektu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych - mówi lek. wet. Izabela Tomczak-ZabrockaGdańskiej Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej Zwierzyniec.
Zobacz także: Nie tylko czekolada. Czego nie może jeść pies?

- Po połknięciu przedmiotu może dojść nawet do zatkania przewodu pokarmowego. W zależności, czy ciało obce utknie w przełyku, czy przedostanie się do żołądka, gdzie może spowodować zapalenie czy nawet martwicę ściany błony śluzowej. Jeżeli przedostanie się do jelita, może dojść nawet do całkowitej niedrożności - tłumaczy lek. wet. Jacek SłowikowskiGabinet weterynaryjny w Gdańsku. - Musimy być czujni, jeśli pies przestał się wypróżniać. Mogą wystąpić wymioty, a jeśli trwa to dłużej, pies może zwracać treść pokarmową razem z kałem. Może dojść do perforacji jelita i - w skrajnych przypadkach - do śmierci zwierzęcia.
To, w jaki sposób lekarze weterynarii wyjmują niepożądane obiekty z przewodu pokarmowego zwierzaków, zależy od wielkości obiektu i miejsca, w jakim się znajduje.

- Czasami uda się wyciągnąć obiekt gastroskopem, jeśli znajduje się on w żołądku lub przełyku. Jeśli dalej, wtedy zwykle kończy się to zabiegiem - mówi lek. wet. Słowikowski. - Po zabiegu musimy pamiętać o stopniowym wracaniu do normalnego życia, zaczynając od kroplówek, delikatnych papek, do jedzenia i ostrożnych diet.

Nie karm zwierzaka resztkami ze stołu


- Określając rokowania, musimy brać pod uwagę, jakie spustoszenie wywołało ciało obce w organizmie. Sam okres rekonwalescencji jest różny, w zależności od stanu zwierzęcia, powikłań i tego, jak udała się operacja. Jeżeli powikłania nie pojawiły się, to zwierzę dochodzi do siebie w ciągu około dwóch tygodni, jeśli jednak doszło na przykład do resekcji jelita, to ten czas się wydłuża - dodaje lek. wet. Piotr Panek.
Takie sytuacje zwykle zdarzają się u psów i kotów, a jak sytuacja wygląda u mniejszych zwierząt, takich jak szynszyle czy króliki?

- Zwykle nie dochodzi do sytuacji, gdzie znajdujemy ciało obce u zwierząt egzotycznych. Gryzonie, takie jak szynszyle czy kawie domowe, nie połykają całych kęsów. Każdy pokarm najpierw przerabiają na miazgę. Jest to na tyle istotne, że połknięcie nawet małego nierozdrobnionego pokarmu grozi śmiercią. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki pobierają i rozdrabniają pokarm, musimy zwracać uwagę na stan uzębienia naszych zwierzaków, bo ból towarzyszący chorobom zębów może skłaniać je do gorszego rozdrabniania pokarmów - mówi lek. wet. Przemysław Łuczak, specjalista z EgzooVet.
Zapewniajmy naszym zwierzakom opiekę podczas zabawy przedmiotami, które mogą zostać popsute i rozdrobnione na mniejsze kawałki. Dopasowujmy wielkość zabawki do wielkości zwierzęcia. Jeżeli jesteśmy właścicielami psiaka, który uwielbia zbierać śmieci na spacerze, nauczmy go nosić prawidłowo dopasowany kaganiec, zapewniający mu bezpieczeństwo. Jeżeli mamy podejrzenia, że nasz zwierzak zjadł coś niepożądanego, nie czekajmy, udajmy się na konsultację do lekarza weterynarii.

Opinie (13) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj