• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kocie porady: czy sterylizować/kastrować kotkę?

Mieszko Eichelberger
17 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Kastracja czy sterylizacja kotki? Poniżej odpowiadam na to często zadawane pytanie i obalam mity. Kastracja czy sterylizacja kotki? Poniżej odpowiadam na to często zadawane pytanie i obalam mity.

Bardzo często słyszę pytanie: czy powinniśmy sterylizować lub kastrować koty? W poniższym tekście odpowiadam, obalam mity oraz udowadniam, że wspomniane zabiegi mają znaczący wpływ na życie i zdrowie pupila. Poprzednio w cyklu "Kocie porady" pisałem o obcinaniu kocich pazurów.





Kastracja czy sterylizacja kotki?



Czy popierasz zabieg sterylizacji / kastracji kotek?

Na samym początku chciałbym wyjaśnić jedno zagadnienie: wśród opiekunów oraz lekarzy weterynarii przyjęło się uważać, że sterylizacja jest dla kotek, a kastracja dla kocurów.

Sterylizacja to najogólniejszy termin, który dotyczy ubezpłodnienia zwierzęcia, w zakres którego wchodzi: podwiązanie jajowodów, nasieniowodów, podawanie tabletek lub zastrzyków hormonalnych (uwaga: mogą powodować zaburzenia hormonalne, w tym raka listwy mlecznej, i zwiększają ryzyko ropomacicza) czy usunięcie samych jajników lub macicy, bez usunięcia jajników.

Do zabiegów ubezpładniających kotkę należy też kastracja i ten zabieg, polegający na usunięciu jajników i macicy, jest z punktu widzenia dobrostanu fizycznego i psychicznego najzdrowszy dla kota i to na nim się skupię w tekście.


Pozostawienie części organów rozrodczych podczas sterylizacji może się przyczynić do zaburzeń hormonalnych oraz behawioralnych, m.in. do zachowań agresywnych czy załatwiania się poza kuwetą.

Kiedy kastrować kotkę?



Jeśli mamy kotkę ze sprawdzonej hodowli lub znamy jej całą "biografię", zwierzak jest po podstawowych szczepieniach i nie ma problemów zdrowotnych, kastrować możemy już od czwartego miesiąca życia. Wbrew pozorom - niektóre starsze źródła wiedzy mówią o 6-8 miesiącu życia i że kotka powinna przejść już pierwszą ruję - nie jest to wczesna kastracja.

Bywa, że kotce po zabiegu trzeba założyć specjalny kubraczek, który uniemożliwia wylizywanie rany. To jednak rzadkość, jeśli weterynarz kastruje kotkę "z boku" zamiast na brzuchu (takie cięcie jest znacznie mniejsze i szybko się goi). Bywa, że kotce po zabiegu trzeba założyć specjalny kubraczek, który uniemożliwia wylizywanie rany. To jednak rzadkość, jeśli weterynarz kastruje kotkę "z boku" zamiast na brzuchu (takie cięcie jest znacznie mniejsze i szybko się goi).

Mit: kotka musi choć raz urodzić



Fakt: kotka nie tęskni za byciem "matką". Zaczyna zdawać sobie sprawę, że ma małe i że należy się nimi zająć, dopiero gdy zaczyna się poród.

Posiadanie potomstwa nie jest "marzeniem" kotki, więc dopuszczanie do jej krycia jest samolubnym działaniem człowieka lub rażącym zaniedbaniem. Krzyki kotki podczas krycia, które kojarzą się z marcowaniem, nie są oznaką przyjemności, ponieważ koty nie odczuwają przyjemności seksualnej w związku z kopulacją.

Mit: kotka tyje po kastracji



Kolejny z mitów związanych z zabiegiem. Pupil nie powinien jeść żadnej specjalnej karmy dla kotów kastrowanych, powinien za to spożywać mokre mięsne suplementowane pokarmy. Często popełnianym błędem jest dostępna przez całą dobę miska wypełniona suchą karmą. Przekarmiony kot, który je, kiedy najdzie go ochota, to otyły kot.

Kocie porady: karma sucha czy mokra?


Pamiętajmy, że z kotem trzeba się też codziennie bawić i dostarczyć mu atrakcji, pomogą w tym drapaki, zabawki, myszki do gonienia. Odpowiednia dawka ruchu skutecznie uchroni go przed otyłością i... nudą.

Kotka po kastracji (sterylizacji) inaczej się zachowuje?



Kotka bez kastracji jest poddana działaniu hormonów, co może objawiać się pobudzeniem psychofizycznym, nerwowymi reakcjami na domowników i inne zwierzęta, większą wrażliwością na dźwięk i światło. Kotka może też znaczyć teren moczem i załatwiać się poza kuwetą.

Kastracja minimalizuje te problemy oraz ryzyko raka listwy mlecznej i ropomacicza. Rozwiązuje się także kwestia ciąży, która oprócz tego, że zwiększa i tak zbyt dużą liczbę kotów, zwłaszcza w przypadku tych bezdomnych, może mieć również konsekwencje zdrowotne, a w ekstremalnych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Najlepsza metoda kastracji kotki



Pomijam kwestię wybrania sprawdzonego i doświadczonego gabinetu weterynaryjnego, w którym przeprowadzimy zabieg, to powinno być priorytetem. Jeśli chodzi o samą metodę kastracji, coraz popularniejsza jest tzw. kastracja boczna, gdzie nacięcie jest niewielkie. Taka kastracja laparoskopowa nie wymaga mocniejszej premedykacji, kotka szybciej się wybudza z narkozy oraz ogólnie lepiej znosi zabieg niż przy dłuższym nacięciu "przez brzuch".

O ile jest to możliwe, warto szukać gabinetów z narkozą wziewną. Przed zabiegiem powinniśmy wykonać rozszerzone badania krwi - morfologia z biochemią to podstawa.

O autorze

autor

Mieszko Eichelberger: kociarz, opiekun Czarka, Sue i Kidney. Konsultant zachowania kotów - zawodowo zajmuje się ich zachowaniem oraz szkoleniowiec: edukuje, prowadzi warsztaty oraz konsultacje.

Miejsca

Opinie (111) ponad 20 zablokowanych

  • Barbarzyństwo to sterylizacja w 4- 5 miesiacu

    te trendy wyszły z amerykańskiej barbarzyńskiej szkoły tak samo jak wyrywanie kotom pazurów aby nie drapały mebli .
    Sterylka tak , ale w wieku 8 - 12 mcy.

    • 2 2

  • mam niekastrowane kotki

    ze mna mieszkaja dwa kocury (bracia), nie sa kastrowane, nie sikaja, nie drapia, troche na siebie sycza, ale jakos sie toleruja. maja prawie 5 lat. sa wspaniale, nie wyobrazam sobie zycia bez nich

    • 2 2

  • to nie jest artykuł o kastracji,

    to jest artykuł o cywilizacji śmierci

    • 2 3

  • koty tyją po sterylizacji (1)

    Nie znam kota który by nie utył po sterylizacji.... U wszystkich kotów znacząco wzrósł apetyt a spała przemiana materii.... każdy kot którego znam i miał sterylizację utył!!!
    Natomiast chce powiedzieć jasno, iż jestem za sterylizacją kotek. Znacznie mniej sie męczą i nei są narażone na powikłania spowodowane długotrwałą rują.

    • 0 4

    • Kota trzeba ruszyć zabawą nie wiesz o tym

      • 1 0

  • Bzdury

    Artykuł część rzeczy przekłamuje, inne przemilcza. Tycie i zmiana zachowania kotów po sterylizacji są powszechnymi objawami. Są konkretne badania mówiące np. o tym, że zwierzęta (i ludzie) po sterylizacji przyjmując tę samą ilość kalorii tyją. Przyczyna bardzo prosta - w wyniku kastracji lub sterylizacji chemicznej zmienia się gospodarka hormonalna, a przez to metabolizm. Podobne objawy nierzadko występują również u ludzi, którzy stosują terapię hormonalną. Oczywiście zmiany behawioralne mogą być na plus (np. zwierze przestaje być agresywne) jak i negatywne (np. przesypianie całego dnia, brak aktywności). Co do tego, czy kotka chce być kryta, padła tu kolejna bzdura. Gdyby kotki faktycznie nie chciały potomstwa, nie uciekałyby podczas rui, by po kilku-kilkunastu dniach wrócić zapłodnione (u samic psów jest zresztą podobnie). Wiadomo, nie dotyczy to wszystkich jednostek, ale skąd ma o tym wiedzieć reporter, który kota na oczy widzi tylko zamkniętego w 4 ścianach (mieszkanie lub klatka w schronisku)? Rzetelne dziennikarstwo polega na tym, że temat się pada, powołuje się na jakieś badania itd., a nie pisze puste hasła z poziomu wątpliwego autorytetu. Brakuje w tym tekście chociażby wzmianki o tym, jaka jest szansa zachorowania na wspomniane choroby u kotek, które jeszcze nie miały potomstwa i u tych, które miały (są to dwie różne liczby). Nie ma też ani słowa o tym, że po sterylizacji nadal jest szansa na zachorowanie na niektóre z tych chorób (więc słowa o całkowitym wyeliminowaniu ryzyka są kłamstwem), ani o tym, że samice po sterylizacji dużo częściej chorują na niektóre choroby. Rzygam hipokryzją "miłośników" zwierząt, którzy dla własnej wygody uciekają się do barbarzyńskich praktyk, bo jest szansa (szansa, nie pewność!), że ich (mas)kotka zachoruje na jakieś choroby, a jednocześnie nie robią tego samego z ich dziećmi czy ze sobą.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

Otwarcie nowej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego Morza Zimne (1 opinia)

(1 opinia)
36 zł
widowisko / show, spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane