Kiedy kaganiec powoduje cierpienie

Ciasno zapięty, materiałowy kaganiec weterynaryjny powinien być stosowany najwyżej przez kilkanaście minut np. podczas wizyty w lecznicy lub wykonywania krótkiego zabiegu.
Ciasno zapięty, materiałowy kaganiec weterynaryjny powinien być stosowany najwyżej przez kilkanaście minut np. podczas wizyty w lecznicy lub wykonywania krótkiego zabiegu. fot. fotozwierzeta.pl

Wymagane m.in. podczas podróży komunikacją miejską czy w przypadku spuszczenia psa ze smyczy. Kagańce, bo o nich mowa, przydatne są także podczas wizyt u weterynarza. Coraz większą popularnością cieszą się te wykonane z materiału, jednak stosowanie ich podczas spacerów w gorące dni może być szkodliwe dla zwierzęcia.Z kim skonsultował(a)byś wybór kagańca dla psa?

z obsługą sklepu zoologicznego 28%
z weterynarzem 24%
z behawiorystą 10%
kieruję się opiniami na forach 9%
z nikim, sam(a) wiem najlepiej 29%
zakończona Łącznie głosów: 265
Praktycznie żaden pies nie lubi kagańca, bo jest on zwyczajnie nieprzyjemny. Stosowanie go wymaga oswojenia podopiecznego z nowym przedmiotem. W przeciwnym razie zwierzę będzie stawiać opór, zacznie źle nas postrzegać, a spacery zamienią się w udrękę.

Kaganiec powinno się dobierać nie tylko pod względem rozmiaru czy kształtu pyska, ale też zależnie od głównego przeznaczenia: do podróży komunikacją, celem zabezpieczenia innych przed naszym agresorem, do powstrzymania psa przed zjadaniem śmieci podczas spaceru. Producentów na rynku mamy wielu, jest więc w czym wybierać.

Kaganiec, który krzywdziW ostatnich latach bardzo modne stały się kagańce materiałowe (najczęściej nylonowe), zwane weterynaryjnymi. Są lekkie, łatwo się je zapina, nie kosztują zbyt wiele. Okazuje się jednak, że stosować je można w ściśle określonej sytuacji.

- Kaganiec materiałowy służy jedynie do stosowania podczas wizyty u weterynarza, kiedy pies jest zestresowany lub może nastąpić jego niespodziewana reakcja np. na badanie obolałego miejsca. Nie nadaje się na spacery, ani do podróży komunikacją miejską. Stosowanie go w upalne dni może być szczególnie niebezpieczne dla czworonoga. Psy pocą się jedynie poprzez swoje opuszki, a poprzez ziajanie chłodzą swój organizm chroniąc go przed przegrzaniem. Przy szczelnie zaciśniętym, całkowicie zabudowanym kagańcu nie mogą tego robić - wyjaśnia Izabela Buksińska, trenerka ze szkoły dla psów Piąty Pazur.
Ostrożność należy zachować przy wyborze kagańca z elementami metalowymi. Te nagrzewają się bardzo szybko i przy kontakcie np. z bardzo wrażliwym nosem mogą sprawiać ból. Potrafią też wyrządzić krzywdę dzieciom albo porysować samochód.

Kagańce skórzane są bardzo komfortowe dla psów
, nieco mniej dla właścicieli. Ciężko utrzymać je w czystości, zwłaszcza gdy pies zmoknie lub obwącha w trawie niezbyt przyjemnie pachnącą rzecz. Jaki kaganiec zatem najlepiej wybrać?

- Polecam kagańce fizjologiczne, najlepiej z tworzywa sztucznego pokrytego lekką gumą. Idealne na lato, bo nie nagrzewają się, idealne na mrozy, bo nie powodują dyskomfortu. Psy mogą przez nie swobodnie oddychać, szczekać, pić, a nawet przyjmować smakołyki podczas szkolenia w psiej szkole. Do podróży komunikacją miejską wybierzmy coś lekkiego, zapinanego na jeden zatrzask. Psom nerwowym zaleca się kaganiec z dodatkowym paskiem przebiegającym przez środek głowy psa. Dobrze jest przymierzyć kaganiec przed zakupem, by mieć pewność, że wybraliśmy dobry rozmiar - radzi Izabela Buksińska.

Oswajanie z kagańcemJak wspominaliśmy, psy nie lubią kagańców i muszą się do nich przyzwyczaić. Oto kilka porad, jak im w tym pomóc.
 1. Pokazujemy psu kaganiec. Możemy zacząć się w tym czasie bawić zabawką albo rozdawać smakołyki. Cała frajda ma skończyć się równocześnie z zabraniem kagańca z pola widzenia psa.
 2. Do środka kagańca wkładamy kawałeczek ulubionego smakołyku psa tak, aby mógł włożyć do niego pysk i zjeść nagrodę. Kiedy pies chętnie zagląda do kagańca, przechodzimy do kroku nr 3.
 3. Gdy pies chętnie wkłada pysk do środka i wyciąga smaczki, chwilę przytrzymujemy kaganiec na pysku psa i podajemy kolejne smakołyki nie ściągając kagańca. Zsuwamy kaganiec z pyska psa, w tym samym momencie przestajemy dawać smakołyki. Nie zapinamy jeszcze kagańca!
 4. Ponownie wsuwamy kaganiec na pysk psa, przytrzymujemy, rozdajemy smakołyki, ale już tylko co kilka sekund. Jeśli pies nie protestuje, czyli nie chce ściągnąć kagańca, staramy się zapiąć go lekko za uszami psa.
 5. Wsuwamy i zapinamy kaganiec. Staramy się rzadziej dawać smakołyki. Teraz możemy iść na spacer i dawać smakołyki na spacerze, kiedy pies nie protestuje. Na tym etapie powoli można rezygnować ze smakołyków i zastąpić je nagrodą w postaci pójścia na spacer.

Pies, któremu kaganiec założymy na siłę prawdopodobnie zrobi wszystko, żeby jak najszybciej się go pozbyć.
Pies, któremu kaganiec założymy na siłę prawdopodobnie zrobi wszystko, żeby jak najszybciej się go pozbyć. fot. 123rf.com

Opinie (130) 10 zablokowanych

 • kaganiec bezwzględnia dla psów puszczanych luzem.

  w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym właściciele puszczają psy bez żadnej kontroli. Biegnie taki duży pies na ciebie, rzuca a właściciel nic sobie z tego nie robi, głupio się tłumaczy, że ona taki nie jest, że jest spokojny itd.

  • 96 30

 • Sobie ubierz kaganiec i biegaj w nim kilka godzin...

  • 22 60

 • załóżmy

  tobie kaganiec, za szczekanie na forum

  • 10 35

 • codziennie spaceruje po plazy i parku

  nigdy nie widzialem opisywanej (na wyrost, pewnie ze strachu i niewiedzy) sytuacji...jednak wciaz widze jak ludzie zaczepiaja psy, te na smyczy i bez, albo podchodza z malymi dziecmi do labedzi, ktore maja dzioby na wysokosci dzieciecych twarzy i w zasiegu skrzydel

  • 30 14

 • kiedy jakis madry wpis na 3m?

  zacznijcie uswiadamiac dzieci i doroslych (przede wszystkim tych drugich), jak masz schody w domu to nie stawiaj bramek tylko naucz dziecko korzystac badz stronic od przeszkod...tak samo z kominkiem i plyta grzewcza, z przejsciem dla pieszych itp.
  Naucz gdzie jest zagrozenie , jak je omijac badz minimalizowac.

  • 15 25

 • Dokladnie tak jest ,a wy jestes cie poprostu debilami i tacy jak wy niepowinni miec psów!

  I teraz słuchajcie debile jesli jeszcze raz rzuci sie na mnie wasz pies i pogryzie to bez ostrzeżenia ty dostaniesz wpitol! To jak pies sie zachowuje nie jest wina psa tylko jego właściciela debila który nad swoim psem nie panuje.
  Psy sa moimi ulubionymi zwierzętami ,ale to jest zwierze a nie człowiek !Chcesz mieć psa to twoim psim obowiązkiem jest dowiedzieć jak z psem postępować.
  A kaganiec jest w 100 % dlatego by pies nie mógł pogryźć człowieka!!

  • 42 7

 • Odpowiedź godna debila

  • 44 8

 • Jak to się ma do psa?
  Wywód godny idioty bezdzietnego

  • 9 9

 • Znasz pewnie to uczucie jak się zamawiasz z chłopakiem

  • 6 5

 • Na ciebie trzeba uważać, za dużo agresji w wypowiedzi !

  Sama boję się psów, dużo spaceruję po plaży, lasach, jeśli podbiegł pies puszczony luzem- to sytuacja wyjątkowa, nie nagminna.

  • 12 23

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi PupiLove
Targi PupiLove
targi
lut 21
niedziela, g. 11:00 - 17:00
Gdańsk, Galeria Morena

Najczęściej czytane