Zwierzaki

Kocie pazury: obcinać czy nie?

Nie licz, że kot z obciętymi pazurami przestanie odczuwać potrzebę drapania, bo tak się nie stanie, wręcz przeciwnie: będzie drapał jeszcze więcej.
Nie licz, że kot z obciętymi pazurami przestanie odczuwać potrzebę drapania, bo tak się nie stanie, wręcz przeciwnie: będzie drapał jeszcze więcej. 123rf.com/ Eduardo Gonzalez Diaz

"Czy powinniśmy obcinać kotom pazury i jak sprawdzić, żeby nie drapały?" - to pytania, które wracają jak echo podczas moich spotkań z opiekunami tych wspaniałych zwierząt. Cóż, zmartwię was: kot będzie drapać niezależnie od tego, czy pazury są przycięte czy nie. Ostatnio w cyklu "Kocie porady" pisałem o kocich zachowaniach, które powinny niepokoić.Czy obcinasz swojemu kotu pazury?

tak, regularnie 30%
od czasu do czasu 37%
nie, nigdy 33%
zakończona Łącznie głosów: 1993
Fakt jest taki, że kot drapie np. drapak, dywan czy kanapę nie dlatego, że - jak nam się często wydaje - chce stępić pazury. Jest wręcz przeciwnie: ostrzy je, aby zaspokoić potrzebę znakowania terenu. Jeśli więc przycinamy mu pazury, uszkadzamy je mechaniczne i tym samym... zachęcamy go jeszcze bardziej do drapania.

Musimy mieć również świadomość, że "moda" na usuwanie pazurów wzięła się z niezadowolenia opiekunów, bo pupil np. niszczył meble. Zapominamy jednak, że drapanie jest naturalnym biologicznie zachowaniem kota i rolą świadomego opiekuna jest akceptacja tego zachowania, miłość oraz... kupno porządnego drapaka.

Przyjmując pod swój dach zwierzę musimy zdawać sobie sprawę z jego zachowań i liczyć się z pewnymi kompromisami. Owszem, kot to wspaniały przyjaciel, ale wiążą się z nim także obowiązki. Ważny jest również szacunek dla żywej istoty, która, w tym przypadku, potrzebuje od czasu do czasu użyć pazurów.

Kocie porady: gdy kot drapie i niszczy meble


Pamiętaj: gdy widzisz, że kot drapie np. mebel, nigdy na niego nie krzycz ani tym bardziej nie karć.

Zabieg usunięcia kocich pazurów jest nielegalnyWciąż są kraje, w których dopuszcza się usuwanie kocich pazurów w całości, m.in. w niektórych stanach USA. Na szczęście w Polsce, jak i w Europie, jest to zabronione, ponieważ nosi znamiona znęcania się nad zwierzęciem, a porównać to można do np. wycięcia psom strum głosowych, ponieważ irytuje nas ich szczekanie.

Chirurgiczny zabieg całkowitego usunięcia pazurów oprócz tego, że jest inwazyjny, negatywnie może się odbić na psychice kota. Zwierzę z powodu bólu może m.in. unikać załatwiania się do kuwety, stracić apetyt, a nawet stać się agresywne, co może prowadzić do pozbycia się go z domu lub nawet uśpienia. Niestety, ale takie historie również się zdarzają.

Jedynym medycznym argumentem za obcinaniem pazurów jest ich wrastanie, jednak to bardzo rzadkie zaburzenie.

To obcinać czy nie?Jeśli faktycznie lepiej się czujesz, gdy kot ma obcięte pazury, możesz je przyciąć specjalnymi nożyczkami/obcążkami (kupisz niemal w każdym sklepie zoologicznym). Obcinając pazury zgodnie z zasadami (sama biała końcówka), nie narazisz kota na podrażnienie nerwów (ból) oraz krwawienie.


Nie spodziewaj się jednak, że nagle zwierzak po "kocim manikiurze" przestanie odczuwać potrzebę drapania, bo tak się nie stanie, wręcz przeciwnie: będzie drapał jeszcze więcej i intensywniej, ponieważ znakowanie pazurami jest kocią potrzebą, która łączy zapachową, dźwiękową i wizualną grupę zachowań. Kot podczas tej czynności nanosi zapach z gruczołów zapachowych, które znajdują się na łapkach, zaznaczając wizualnie teren. Inny kot z odległości może dostrzec, że "ktoś" już tu był i zostawił "informację", a więc trzeba podejść i ją "odczytać".

Gdzie koty drapią najczęściej?Przede wszystkim "ofiarami" kocich pazurów są wszelkie wysokie i miękkie powierzchnie, które znajdują się w głównych punktach mieszkania, czyli fotele, kanapy, łóżka czy futryny. Kot drapie w wielu poziomach: w pionie, poziomie i po skosie, więc "dostaje" się też czasem dywanowi.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście


Bywa, że drapanie jest wynikiem reakcji na stres lub strach i wtedy jest to forma "wyładowania emocjonalnego". W odosobnionych przypadkach nasilające się drapanie lub także całkowite zaprzestanie drapania może być objawem lęków. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem lub doświadczonym behawiorystą.

Podsumowując: obcinanie pazurów jest wyłącznie ludzką potrzebą. Kot doskonale sobie radzi z nieobciętymi pazurami.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj