- 1 Znalazł się pyton zgubiony w SKM. Gdzie był? (138 opinii)
- 2 Lisy atakują yorki. Straż prowadzi kontrole (366 opinii)
- 3 Wąż poszukiwany. Pyton królewski uciekł z pudełka (39 opinii)
- 4 Odpowie za znęcanie się nad psami (99 opinii)
- 5 Lisy zamieszkały w mieście? "Porwał naszego yorka" (213 opinii)
- 6 Jeż utknął. Na pomoc ruszyli strażacy (11 opinii)
Małe manule urodziły się w gdańskim zoo! Rzadkie koty z Azji podbijają internet
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pojawili się nowi, wyjątkowi mieszkańcy. 11 kwietnia na świat przyszły cztery młode manule stepowe, należące do jednego z najrzadszych gatunków dzikich kotów na świecie. Choć obecnie nie są jeszcze dostępne dla zwiedzających, ich rozwój można śledzić na oficjalnych profilach zoo w mediach społecznościowych.
- Kim jest manul?
- Narodziny manuli w Gdańsku
- Jak rosną młode manule?
- Gdzie można zobaczyć manule?
- Czy manule mogą być zwierzętami domowymi?
- Dzień Dziecka w gdańskim zoo - atrakcje dla całej rodziny
- Godziny otwarcia i bilety
- Ciekawostki o manulach:
Kim jest manul?
To zwierzę o nocnym trybie życia, polujące głównie na gryzonie i drobne ssaki. W warunkach naturalnych jest bardzo skryte i trudne do zaobserwowania, dlatego jego obecność w polskim zoo to nie lada gratka dla miłośników egzotycznych gatunków.
Narodziny manuli w Gdańsku
Para manuli trafiła do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego niespełna rok temu. W tym roku przygotowano dla nich nowy wybieg.
- Na razie zamieszkał w nim Manuel, ponieważ jego partnerka Ula postanowiła zrobić nam niespodziankę w postaci czterech kociąt - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Pierwsze pół roku życia tych kotów to bardzo trudny okres, dlatego obecnie nie są eksponowane dla zwiedzających, ale ich poczynania można oglądać na naszych profilach w mediach społecznościowych.
Jak rosną młode manule?
Już po pierwszym tygodniu życia kocięta wykazywały znakomity rozwój - ich masa ciała wynosiła od 163 do 202 g (dla porównania, przeciętna to ok. 150 g). Obecnie każde z nich waży ok. 650 g.
- Samica Ula okazała się niezwykle troskliwą, wręcz nadopiekuńczą matką - relacjonuje Beata Kuźniar, kierownik Sekcji Zwierząt Drapieżnych. - Przez pierwszy miesiąc niemal nie opuszczała legowiska, stale czuwając przy młodych.
Manule to gatunek wyjątkowo wrażliwy na infekcje oraz choroby pasożytnicze, szczególnie wywoływane przez pierwotniaki. W warunkach naturalnych przeżywalność młodych jest niska - szacuje się, że do dorosłości dożywa jedynie 40-50 proc. z nich. Dlatego zapewnienie optymalnych warunków w pierwszych miesiącach życia jest kluczowe.
Gdzie można zobaczyć manule?
Na razie młode manule przebywają w zapleczu hodowlanym, z dala od codziennego ruchu zwiedzających. Dorosły samiec Manuel znajduje się na nowym wybiegu, naprzeciwko ekspozycji gerez abisyńskich.
Co dalej z kociętami? Decyzję podejmie koordynator europejskiego programu hodowlanego - możliwe, że pozostaną w Gdańsku przez kilka miesięcy, choć nie wyklucza się ich przyszłej podróży do innych ogrodów zoologicznych.
Czy manule mogą być zwierzętami domowymi?
Choć ich wygląd może przypominać puchate, nieco obrażone koty z kreskówki, manule absolutnie nie nadają się do życia w warunkach domowych. To dzikie, samotnicze drapieżniki, przystosowane do surowych warunków Azji Centralnej. Manule są bardzo wrażliwe na stres, podatne na infekcje, a do tego prowadzą nocny tryb życia i mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Próby ich udomowienia kończą się niepowodzeniem - zarówno dla zwierzęcia, jak i dla opiekuna.
W Polsce trzymanie manula jako zwierzęcia domowego jest również nielegalne. Zamiast próbować przygarniać dzikiego kota, lepiej udać się do zoo i podziwiać ten gatunek w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach - lub obserwować ich codzienne życie online.
Dzień Dziecka w gdańskim zoo - atrakcje dla całej rodziny
1 czerwca Gdański Ogród Zoologiczny zaprasza na wyjątkowy Dzień Dziecka, który jest organizowany przez "LYNX Fundację Gdańskiego Ogrody Zoologicznego". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 na placu przy kucykach szetlandzkich. W programie znajdą się kreatywne strefy zabaw, warsztaty edukacyjne oraz spotkania z opiekunami zwierząt.
Godziny otwarcia i bilety
Gdańskie zoo jest czynne codziennie przez cały rok. Od maja do końca września ogród można odwiedzać w godz. 9:00-19:00 (ostatnie wejście o 18:00), również w weekendy i święta.
Bilety są dostępne:
- w kasach biletowych (płatność kartą lub gotówką),
- w biletomatach (płatność kartą),
- online: https://bilety.zoo.gdansk.pl
Ciekawostki o manulach:
- Manul to jeden z najbardziej skrytych dzikich kotów na świecie.
- Ma najgęstszą sierść spośród wszystkich kotowatych.
- Jego wygląd bywa mylony z kotem domowym, ale jego tryb życia i wymagania są zupełnie inne.
- W naturze żyje na wysokościach nawet do 5000 m n.p.m.
Warto śledzić profil gdańskiego zoo w mediach społecznościowych, gdzie regularnie pojawiają się ciekawostki o zwierzętach oraz kulisy życia ogrodu zoologicznego.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie wybrane
-
2025-05-30 22:52
Małe to słodkie. (2)
Jak dorosną to pokażą pazurki.
- 4 8
-
2025-05-31 07:43
Każdy kot zachowuje sie tak samo. (1)
- 0 1
-
2025-06-02 14:33
w pewnym sensie tak
ale generalnie to każdy ma inny charakter. Jeden daje się nosić, inny nie pozwoli do siebie podejść i od razu ucieka, a jeszcze inny noszenia nie lubi, ale szybko wybacza i nie ucieka jak się go postawi na ziemii. Miałem w życiu na przestrzeni ostatnich 22 lat 6 kotów. Nadal mam 2 z nich. Jedyne co miały ze sobą wspólnego to ciekawość i chęć zabaw. Tak to zupełnie inne charaktery.
- 1 0
-
2025-05-31 08:26
Pozytywna informacja
Trochę odskoczni od tego codziennego syfu...
- 17 0
-
2025-05-31 07:55
Fajne kluski :-D
- 20 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.