Młoda foka na plaży w Gdyni potrzebowała pomocy? O tym warto pamiętać

ws
18 lutego 2025, godz. 13:00
Opinie (37)
  • Młoda foka pojawiła się w Gdyni.
  • Młoda foka pojawiła się w Gdyni.

Na gdyńskiej plaży pojawiła się młoda foka. Trafili na nią spacerowicze, którzy zaniepokojeni śladami krwi zawiadomili Straż Miejską i Błękitny Patrol WWF. - Ostatecznie foka weszła do wody przed przyjazdem patrolu, więc liczymy na to, że jest w dobrym stanie, ale też przypominamy osobom, które spacerują teraz na plaży z psami czy dziećmi, by absolutnie nie podchodzić do fok, a psy trzymać na smyczy - apeluje Leonard Wawrzyniak z gdyńskiej straży miejskiej.



Widziałe(a)ś kiedyś fokę na wolności?

Foki na plażach możemy zobaczyć przez cały rok, ale późna zima i wczesna wiosna sprzyjają szczególnie takim spotkaniom. Tym razem młoda foka pojawiła się w Gdyni.

- Dostaliśmy zgłoszenie o młodej foce, która leży na plaży, niepokojące były widoczne ślady krwi wokół niej. Być może została zaatakowana przez psa. Zawiadomiliśmy Błękitny Patrol WWF. Ostatecznie przed przyjazdem patrolu foka obudziła się, weszła żwawo do wody i odpłynęła, więc liczymy na to, że jest w dobrym stanie, ale też przypominamy osobom, które spacerują teraz na plażach z dziećmi czy psami, by absolutnie nie podchodzić do fok, a psy trzymać na smyczy - relacjonuje Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy gdyńskiej straży miejskiej.
Jak podkreśla, w razie spotkania z foką na plaży ważne jest, by nikt ze spacerowiczów nie zakłócał jej odpoczynku.

- Jeśli coś nas zaniepokoi, oczywiście powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby, ale nawet wtedy nie powinniśmy podchodzić do fok, tylko zachować dystans - dodaje.
Morza szum, ptaków śpiew i... stado fok wygrzewających się w rezerwacie Mewia Łacha Morza szum, ptaków śpiew i... stado fok wygrzewających się w rezerwacie Mewia Łacha

Jak reagować, gdy spotkasz na plaży fokę?



Nie zapominajmy, że plaża i morze to nie tylko miejsca służące naszemu relaksowi, ale przede wszystkim naturalne siedliska fok oraz innych (nad)morskich zwierząt. W sytuacji kiedy foki nie dają sobie same rady i wymagają szczególnej opieki albo leczenia, na pomoc przychodzi m.in. fokarium z Helu, które opiekuje się osobnikami potrzebującymi pomocy, czy Błękitny Patrol WWF.


WWF Polska przygotowało kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać podczas spotkania z foką.
  1. Pamiętaj, że foka na Twój widok odczuwa strach, a Twoja bliska obecność uniemożliwia jej odpoczynek i zmusza do ucieczki. Jeśli przebywasz na plaży i zobaczysz leżącą na niej fokę - zostaw ją w spokoju. To najlepsze, co możesz dla niej wówczas zrobić.
  2. Zachowaj od foki dystans, ok. 20-30 m. Nawet gdy foka nie ucieka przed Tobą, nie zbliżaj się do niej! Może być na tyle chora i wyczerpana, że na ucieczkę nie będzie mieć po prostu siły. Mimo to bliska obecność człowieka lub psa (zwłaszcza szczekającego) powoduje u niej ogromny stres, który może nawet spowodować jej śmierć.
  3. Jeśli jesteś z psem, bezwzględnie trzymaj go na smyczy!
  4. Pod żadnym pozorem nie dotykaj foki. Foki to drapieżniki, a więc gryzą (naprawdę boleśnie!) i mogą być nosicielem wielu groźnych dla człowieka chorób.
  5. Nie polewaj foki wodą, nie karm jej i nie próbuj jej nakłonić, aby weszła do wody (np. poprzez podnoszenie głosu czy gwałtowne ruchy).
  6. Zadzwoń do Błękitnego Patrolu WWF (tel. 795 536 009). Nasi wolontariusze udzielą ci dalszych wskazówek i przyjadą na wskazane przez ciebie miejsce, by sprawdzić, czy z foką wszystko jest w porządku.

Foka zawitała do orłowa (13 opinii)

Foczka przy klifie. Patrol powiadomiony.
Foczka przy klifie. Patrol powiadomiony.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (37)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pokaz kotów z ekipą TV Sky Orunia

20 - 30 zł
pokaz

Event Terrarystyczny i Botaniczny Dragon Expo

20 zł
targi

Babeczkowy i Zwierzaczkowy Targ 2025

kiermasz

Wyprzedaż charytatywna dla kotów

kiermasz, imprezy i akcje charytatywne

Zwierzęta – Forum

Najczęściej czytane