- 1 Oblegany weekendowy festiwal w stoczni (10 opinii)
- 2 Ciekawe zawody: opiekunka fok (15 opinii)
- 3 Leosia będzie szukać materiałów wybuchowych (6 opinii)
Może i brzydkie, ale mają niezwykłe moce. Małe golce przyszły na świat
Golce piaskowe - choć natura poskąpiła im urody, to te niepozorne zwierzęta mają supermoce. Mają niesamowitą zdolność przetrwania, potrafią żyć ponad 30 lat, znacznie dłużej niż wszystkie inne gryzonie, a o ich niezwykłości świadczy niewrażliwość na ból. Nowe pokolenie tych niezwykłych ssaków przyszło na świat w gdańskim zoo.
- Jedne z najbardziej nietypowych ssaków na świecie
- Bardzo towarzyskie zwierzęta
- Potrafią przeżyć aż 18 minut bez tlenu
Jedne z najbardziej nietypowych ssaków na świecie
Golce piaskowe (Heterocephalus glaber) to jedne z najdziwniejszych znanych nauce ssaków.
- Golce piaskowe to jedne z najbardziej nietypowych ssaków na świecie. Choć swoim wyglądem mogą budzić mieszane uczucia, skrywają w sobie wiele niesamowitych cech - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Bardzo rzadko występuje u nich choroba nowotworowa i jak na gryzonie są niezwykle długowieczne - dodaje.

Bardzo towarzyskie zwierzęta
Golce piaskowe zamieszkują podziemia pustynnych rejonów Afryki Wschodniej. Dzięki sporym siekaczom budują pod ziemią prawdziwe labirynty korytarzy.
Prowadzą społeczny tryb życia, podobny do tego, jaki obserwujemy u mrówek czy pszczół.
Jak wyjaśniają pracownicy gdańskiego zoo, w ich kolonii panuje ścisła hierarchia - rządzi królowa, która jako jedyna wydaje na świat potomstwo. Jest również większa od pozostałych osobników i potrafi skutecznie bronić swojego statusu. Robotnicy to najmniejsze osobniki w kolonii, które zajmują się kopaniem tuneli, zbieraniem pożywienia i opieką nad młodymi.
Większe i silniejsze osobniki pełnią funkcję obrońców kolonii. Ich zadaniem jest patrolowanie tuneli, a także odpieranie ataków drapieżników i innych golców, pochodzących z obcych kolonii.
Potrafią przeżyć aż 18 minut bez tlenu
Są ślepe, pozbawione owłosienia i nie odczuwają bólu tak jak inne zwierzęta. Potrafią także przeżyć aż 18 minut całkowicie odcięte od tlenu. Golce piaskowe, jako jedne z nielicznych ssaków, potrafią rozmnażać się przez całe życie.
- Narodziny golców to dla nas ogromna radość. Rzadko w ogrodach udaje się odchować młode. Ich rozwój somatyczny, a przede wszystkim socjalny jest fascynującym obiektem obserwacji - już teraz widzimy, jak młode zaczynają samodzielnie pobierać pokarm, wchodzą w interakcje z członkami swojej grupy rodzinnej - mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w gdańskim zoo.

Gdańskie golce czekają na gości, można je spotkać w pawilonie lwów. Gdański Ogród Zoologiczny jest otwarty codziennie, przez cały rok.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2025-02-13 15:59
(3)
Cudne :-)
- 22 11
-
2025-02-15 20:25
Siusiaka przypomina (2)
- 6 1
-
2025-02-15 23:40
czyjego ? (1)
- 0 2
-
2025-02-16 07:31
Kobiety niebinarnej
- 0 2
-
2025-02-14 09:08
Ciekawy akrytuł, ciekawe stworzenia. Trzeba zbadać ten sekret długowieczności.
- 18 1
-
2025-02-16 12:29
Gdańskie zoo to placówka, która zatrzymała się w latach 90-tych.
Czy ktoś może w końcu ruszyć temat małych klatek dla drapieżników, ptaków i mikropomieszczeń dla słoni i krokodyli? Miasto chce budować oceanarium, a zoo, które jest pod ich "łapą" coraz bardziej przypomina typowy "wschodni" zwierzyniec. Już nawet nieetyczna papugarnia ma lepsze warunki.
- 4 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.