- 1 Odwiedź bezdomne zwierzaki w schronisku (55 opinii)
- 2 W zoo wykluły się małe pingwiny (15 opinii)
- 3 Jej rysunki biją rekordy popularności (85 opinii)
Najmniejszy lemur świata, wiewórka azjatycka. Zoo ma nowych mieszkańców
Gdański Ogród Zoologiczny ma nowych mieszkańców. Do zoo przyjechała samica wiewiórczaka trójbarwnego i wielbłąda dwugarbnego oraz para mikrusków kasztanowatych.
- Wiewiórczaki w historycznej miejscówce niedźwiedzi brunatnych
- Ślązaczka o imieniu Indira
- Najmniejsze lemury na świecie
Wiewiórczak trójbarwny
Wiewiórczaki w historycznej miejscówce niedźwiedzi brunatnych
Wiewiórczaki trójbarwne to azjatycki gatunek wiewiórki. Po raz pierwszy pojawił się on w Gdańsku w 2019 roku. Zwierzęta zajęły dawną ekspozycję ostronosów, którą historycznie zamieszkiwały niedźwiedzie brunatne. To pokazuje, jak na przestrzeni niespełna 30 lat zmieniły się standardy utrzymania zwierząt w ogrodach zoologicznych.
Ślązaczka Indira
Ślązaczka o imieniu Indira
- Porównując transport wielbłąda i wiewiórczaka, znacznie bardziej skomplikowany był transport wielbłądzicy z Chorzowa - mówi Beata Kuźniar, specjalista ds. transportu zwierząt. - Samice tego gatunku mogą ważyć ponad 300 kg, co sprawia, że zarówno załadunek, przewóz i rozładunek to nie lada wyzwanie. Ślązaczka o imieniu Indira dołączyła do naszych baktrianów, czyli dwóch gdańszczanek oraz młodego Węgra - dodaje Kuźniar.
Baktrian w tzw. stanie dzikim jest coraz rzadszy i uznany za krytycznie zagrożony. Na szczęście udomowiona forma jest często utrzymywana w ogrodach zoologicznych. Historia hodowli wielbłądów w gdańskim zoo sięga lat 60., a w latach 90. w ramach międzynarodowej współpracy odbyła się kwarantanna niemal 50 wielbłądów.
Najmniejsze lemury na świecie już w gdańskim ZOO.
Najmniejsze lemury na świecie
Gdański Ogród Zoologiczny najbardziej cieszy się jednak z pary mikrusków kasztanowatych, które przyjechały z zoo w Pilźnie. Te niezwykłe zwierzęta można zobaczyć jedynie w ośmiu ogrodach zoologicznych w Europie!
Są jednymi z najmniejszych lemurów na świecie, długość ich ciała wynosi około 9 cm, a ogona - 10 cm. Waga oscyluje w granicach 50 g. Na co dzień zamieszkują środkowo-wschodni Madagaskar.
- Warto podkreślić, że mikruski kasztanowate są bliskie zagrożenia wyginięciem w naturalnym środowisku, dlatego ich obecność w naszym zoo jest tak bardzo ważna - mówi Emilia Salach, dyrektor gdańskiego zoo. - Nowe osobniki aklimatyzują się w Gdańsku, a opiekunowie przygotowują się do kolejnych transferów. W ogrodzie zoologicznym każdy dzień niesie za sobą nowe wyzwania związane z hodowlą zagrożonych gatunków - podkreśla.
Mikruski można zaobserwować w pawilonie lwów, w sąsiedztwie kotów pustynnych.
Wybiegi dla psów w Trójmieście
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-11-28 18:55
Co z wolierą dla ptaków? (1)
Buduje się już od 10 lat
- 22 0
-
2024-11-28 20:02
Najpierw hotel za 190mln dla MTG, potem oceanarium za 300 dla rozrywki.
Woliera dla ptaków za 10mln to trochę za duży koszt więc będzie za 10 lat albo wcale. Pozostałe zwierzęta takie jak Tygrys, krokodyl czy papugi nie potrzebują większych obiektów. Jak się już zwiną z tego świata to miasto będzie miało piękny teren do sprzedania.
- 10 2
-
2024-11-28 20:39
10/10
Piękne. Wszystkiego dobrego dla zwierzaków i ich opiekunów.
- 21 0
-
2024-11-28 15:06
Co na to król Julian? (1)
No i pingwiny...
- 38 0
-
2024-11-28 15:17
Król Julian to Lemur Katta. Większe Lemury z Gdańskiego Zoo to Wari Czarno-białe.
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.