- 1 Znalazł się pyton zgubiony w SKM. Gdzie był? (138 opinii)
- 2 Lisy atakują yorki. Straż prowadzi kontrole (366 opinii)
- 3 Wąż poszukiwany. Pyton królewski uciekł z pudełka (39 opinii)
- 4 Odpowie za znęcanie się nad psami (99 opinii)
- 5 Lisy zamieszkały w mieście? "Porwał naszego yorka" (213 opinii)
- 6 Sarna wpadła do wody i szczekała ze strachu (33 opinie)
Narodziny tamaryny w gdańskim zoo. "Waży tyle co kilkanaście kostek cukru"
5 czerwca 2025, godz. 18:00
Gdańskie zoo ma kolejne powody do radości. Na świat przyszła niewielka tamaryna, której już wkrótce wyrośnie charakterystyczna biała, iście cesarska broda. Obecnie waży jednak tyle co kilkanaście kostek cukru i jest cały czas noszona na grzbiecie taty.
- Cesarska broda. Gdzie występują tamaryny?
- Niezwykła opieka
- Płeć jeszcze nie jest znana
- Jak kupić bilety?
- Bardzo cieszą nas te narodziny. Ta para od kilku lat starała się o potomstwo, dotychczas bezskutecznie, dlatego tym bardziej cieszymy się, że w końcu się udało - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Tamaryny są bardzo czułymi rodzicami. Od pierwszych dni noszą swoje młode.

Cesarska broda. Gdzie występują tamaryny?
Tamaryna cesarska (łac. Saguinus imperator) reprezentuje rodzinę pazurkowcowatych, do której należą najmniejsze ssaki naczelne. Zamieszkuje tropikalne lasy Ameryki Południowej.
Natomiast przede wszystkim możemy ją spotkać w Peru, Brazylii i Boliwii. Tamaryny nie da się pomylić z innymi gatunkami ze względu na charakterystyczną białą brodę nadającą niepowtarzalny wygląd.
Długość ich ciała osiąga 23-26 cm, natomiast należy uwzględnić również imponujący ogon, który może sięgnąć nawet 42 cm. Zwierzęta mają szaro-rdzawą sierść.

Niezwykła opieka
Tamaryny cesarskie są niezwykłe nie tylko ze względu na swoją długą, białą brodę. Mają opinię bardzo społecznych i opiekuńczych zwierząt. Po porodzie zarysowuje się wyraźny podział ról, jednak w opiekę potrafi być zaangażowana cała rodzina.
Samica karmi młode, które jednak większość czasu spędzają na grzbiecie taty. Co ciekawe, w noszenie są zaangażowani również inni członkowie rodziny. Ciężar jest jednak słodki - zwierzęta po urodzeniu ważą tyle co kilkanaście kostek cukru, a więc zaledwie 50 gramów.
Płeć jeszcze nie jest znana
Tamaryny żyją w grupach, prowadząc aktywny tryb życia w koronach drzew, żywiąc się owadami i owocami. Po urodzeniu zwierzęta szybko odnajdują się w rodzinie.
- Mimo niewielkiej masy ciała młode tamaryny już po urodzeniu są dość rozwinięte. Mają otwarte oczy, mocno chwytne palce i od razu uczepiają się futra rodzica - mówi Ada Mionskowska, opiekunka małp. - U tego gatunku często zdarzają się ciąże bliźniacze, ale tym razem na świat przyszło jedno młode. Jeszcze nie znamy jego płci.
Jak kupić bilety?
Małe tamaryny, ale również inne małe i większe zwierzęta zamieszkujące gdański Ogród Zoologiczny możemy podziwiać przez cały rok, pamiętając jednocześnie o letnim rozkładzie godzinowym pracy zoo.
W okresie od maja do końca września, w tygodniu, weekendy i święta, obiekt jest otwarty w godz. 9:00-19:00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem zoo).
Bilety można kupić:
- w kasach biletowych przed wejściem do zoo (płatność kartą lub gotówką),
- w biletomatach (tylko kartą)
- oraz online za pośrednictwem strony internetowej.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2025-06-06 07:50
Tamarynka jest prześliczna.
Fajnie byłoby gdyby nadano tamarynce imię Tamara, które według mnie bardzo do niej pasuje.
- 13 2
-
2025-06-05 18:28
Słodziak
- 22 0
-
2025-06-05 19:21
Każdy stka cukru waży 4gramy
Taka zwykła. Tytuł chwytliwy, ale ktoś nie policzył.
- 18 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.