Zwierzaki

stat

Nie tylko czekolada. Czego nie może jeść pies?

Właściciele psów mają coraz większą świadomość na temat szkodliwości  czekolady. Należy bardzo uważać, aby nie zostawić tabliczki w zasięgu zwierzaka.
Właściciele psów mają coraz większą świadomość na temat szkodliwości czekolady. Należy bardzo uważać, aby nie zostawić tabliczki w zasięgu zwierzaka. 123rf.com

Nie każdy potrafi się oprzeć psim oczom, które ze wszystkich sił proszą o to, co akurat mamy na talerzu. Warto jednak wiedzieć, że dzieląc się z psem naszymi przysmakami, wyświadczamy mu niedźwiedzią przysługę. Niektóre artykuły spożywcze, zupełnie nieszkodliwe dla człowieka, dla czworonoga mogą okazać się nawet śmiertelną trucizną.Czy dajesz swojemu psu czekoladę lub inne zabronione produkty?

tak, kawałek mu nie zaszkodzi 17%
zdarzyło się to raz, od tej pory bardziej uważam 17%
nie, nigdy, to szkodliwe 66%
zakończona Łącznie głosów: 423
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i pomimo różnic gatunkowych może się wydawać, że rozumiemy się ze swoimi zwierzakami bez słów. Czworonogi towarzyszą nam w codziennym życiu, odnajdują się w wielu pozornie nienaturalnych dla nich sytuacjach, a czasem mamy nawet wrażenie, że zachowują się "po ludzku". Nie możemy jednak zapominać o tym, że zwierzę ma potrzeby dalece odmienne od naszych - dotyczy to również kwestii żywienia.

Wielu zdarza się poczęstować psa czymś ze stołu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre pokarmy, które uważamy za smaczne i zdrowe, dla psa mogą okazać się bardzo szkodliwe, a nawet śmiertelnie trujące.

Właściciele zwierząt mają coraz większą świadomość na temat szkodliwości czekolady, zwłaszcza gorzkiej, która z uwagi na zawartość teobrominy może spowodować śmierć psa lub kota. Niestety, mało który pies oprze się tej słodyczy - dlatego należy bardzo uważać, aby nie zostawić tabliczki czekolady w ich zasięgu.

Podobna zależność dotyczy ciemnego kakao oraz kawy, które na szczęście nie pachną zwierzakowi aż tak kusząco. Są jednak psy, które nie zjadają rzeczy ze względu na ich walory smakowe, ale na to, że po prostu... są. Do szczególnych smakoszy należą psy z grupy retrieverów, beagle oraz owczarki australijskie, ale "odkurzacze" mogą zdarzyć się w każdej rasie.

Są psy, które nie zjadają rzeczy ze względu na ich walory smakowe, ale dlatego, że po prostu... są.
Są psy, które nie zjadają rzeczy ze względu na ich walory smakowe, ale dlatego, że po prostu... są. 123rf.com
Bardzo toksyczne dla psów i kotów są również awokado, orzechy makadamia, cebula oraz... winogronarodzynki. Te ostatnie mogą doprowadzić do potencjalnie śmiertelnej niewydolności nerek. Dawka silnie toksyczna nie jest dokładnie określona, dlatego nie należy ryzykować podawania psu choćby pojedynczych owoców.

Woń resztek gotowanego mięsa, dopływająca do psa z kosza na śmieci, może skusić nawet najgrzeczniejszego czworonoga i zamienić go w eksploratora pojemników pod zlewem. Dlatego jeśli zostają nam z obiadu kości drobiowe lub wieprzowe, nie ryzykujmy i od razu wynośmy je do śmietnika na zewnątrz. Po ugotowaniu kości te robią się łamliwe i "postrzępione", a to powoduje poważne ryzyko przebicia psiego przełyku, żołądka lub jelit.

Istnieją skrajne opinie na temat spożywania krowiego mleka przez gatunki inne niż krowa. Niezależnie od naszego osobistego zdania w tej kwestii, unikajmy podawania go psom i kotom. Niektórym z nich nie zaszkodzi, u innych spowoduje ostrą biegunkę.

Zobacz także cykl "Cztery łapy" - wszystko o psach

Czasem chcąc sprawić psu przyjemność robimy mu wielką krzywdę.
Czasem chcąc sprawić psu przyjemność robimy mu wielką krzywdę. 123rf.com

Jak rozpoznać zatrucie u psa?Ostre zatrucie pokarmowe zwykle objawia się w typowy sposób: biegunką, wymiotami, osłabieniem, brakiem apetytu. Objawy mogą być niekiedy bardziej nietypowe.

- Gdy zorientujemy się, że nasz pies spożył coś, co jest trujące lub szkodliwe, a nie upłynęło od tego momentu więcej niż dwie godziny, możemy i powinniśmy podjąć interwencję we własnym zakresie - tłumaczy lekarz weterynarii Sylwia Chmielgabinetu weterynaryjnego "W Brzeźnie". - Sprowokowanie wymiotów u psa poprzez podanie mu roztworu wody utlenionej i wody zazwyczaj przynosi pożądany rezultat i pozwala uniknąć inwazyjnych metod interwencji, takich jak płukanie żołądka. Ten sposób możemy zastosować w wypadku spożycia przez psa artykułów spożywczych takich jak cebula czy czekolada lub leków, na przykład ibuprofenu, ale w żadnym wypadku nie wolno wywoływać wymiotów u zwierzęcia, które połknęło coś ostrego lub żrącego.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jaką dawkę szkodliwej substancji spożył nasz zwierzak lub ile czasu upłynęło od tego incydentu - koniecznie skontaktujmy się z weterynarzem, który ustali plan dalszego działania.

Opinie (35)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj