Nie tylko głosy służą zwierzętom do komunikacji. Prawie 60% przekazu danego komunikatu w przypadku człowieka odbierana i odczytywana jest się za pomocą mowy ciała. Nie inaczej jest u innych zwierząt. Wystarczy jeden grymas, ruch ogona, ułożenie głowy, a nawet wygląd zadka, aby zorientować się, jakie nastawienie ma napotkany osobnik. Od umiejętności prawidłowego odczytywania postaw zależy nie tylko skuteczne odnajdywanie się w złożonych sieciach społecznych, ale nierzadko przetrwanie. Mowa ciała to nie wszystko. Zapachy również odgrywają ważną rolę w komunikowaniu się z innymi osobnikami z grupy czy potencjalnymi partnerami. Nierzadko na odległość. Niektóre sygnały odczytywane są poprzez dotyk.
Podobne wydarzenia
piątek, godz. 19:30 - 21:00
czwartek, godz. 18:00
Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Adam Zbyryt - biolog, ornitolog, popularyzator nauki, autor książek przyrodniczych. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Zawodowo związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w czynnej ochronie ptaków opartej na naukowych podstawach. W każdy poniedziałek opowiada o przyrodzie w Radiu 357. Występuje w serialu przyrodniczym Podglądacze przyrody. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2021. Prowadzi profil na Facebooku Adam Zbyryt Człowiek z Puszczy.
Więcej na https://ciee-gda.pl/ciee-aktualnosci/prelekcja-online-niebieskie-zadki-pachnace-stopy-i-tajemnicze-pohukiwania-czyli-jak-komunikuja-sie-zwierzeta/