(Nie)toperz na ziemi i dzika wyżerka. Seria infografik podbija internet

Grafiki przygotowane do projektu edukacyjnego.
Grafiki przygotowane do projektu edukacyjnego. źródło: Rynn rysuje / Dzika Klinika

Jako mieszkańcy Trójmiasta mamy liczne okazje na spotkania z dzikimi zwierzętami przeróżnych gatunków. Fundacja Dzika Klinika wraz z rysowniczką Rynn rysuje stworzyli serię infografik edukacyjnych i artykułów dotyczących traktowania dzikich zwierząt, które potrzebują naszej pomocy.Czy w razie znalezienia potrzebującego zwierzęcia na ulicy wiedział(a)byś, co z nim zrobić?

Zobacz wyniki (209)
Mieszkając w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, często mamy tylko kilka kroków do najbliższego wejścia do lasu albo do parku. Prócz pięknych widoków tworzy to możliwość częstego spotykania dzikich zwierząt, takich jak dziki, lisy czy nietoperze. Niekiedy, zwłaszcza w okresie zimowym, małe i duże stworzenia potrzebują naszej pomocy. Im też bowiem zdarzają się wypadki, zranienia, choroby albo porzucenia przez rodziców czy stado.

Mimo dobrych chęci nie zawsze wiemy, jak poprawnie pomóc dzikiemu zwierzęciu. Instynktownie traktujemy je jak mniejszych ludzi albo nasze domowe psy i koty. W zdecydowanej większości przypadków jest to błąd, który - niestety - może poważnie zaszkodzić naszym leśnym przyjaciołom. Warto więc wiedzieć, jak mądrze im pomóc.

Coraz więcej lisów w Trójmieście. Interwencje zdarzają się codziennie
Pomagaj zwierzakom mądrzeFundacja Dzika Klinika przy współpracy z rysowniczką Rynn rysuje przygotowali serię infografik i artykułów edukacyjnych, które wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu poprzez atrakcyjny przekaz możemy dowiedzieć się, co zrobić ze znalezionym zimą nietoperzem, jak potraktować napotkanego podlota i czy powinniśmy przeganiać lisy z naszego sąsiedztwa.

Treść na grafikach uzupełniona jest artykułami:

Jak pomóc nietoperzom zimą?
Nie dokarmiaj dzików, to nie będą cię odwiedzać!
Nie potrzebuję twojej pomocy. Nie jestem porzucony!
Mała, puchata sówka na ziemi - czy to jest normalne?
Żyłki, sznurki, nitki - śmiertelna pułapka
Gdzie szukać pomocy?
Gniazdo gołębi na balkonie. Co robić?
Czy ten jeż potrzebuje pomocy?
Znalazłeś oseska wiewiórki? Odsuń się i obserwuj!
Nie zabieraj mnie do domu! Podlot to nie pisklę
Pierwsza pomoc i transport dzikiego zwierzęcia
Śmieci - ostatni posiłek w życiu dzikiego zwierzęcia
Karmienie dzikich zwierząt
Lis - sprzymierzeniec człowieka
Nie wypalaj traw


Wszystkie materiały powstały w ramach projektu "Ochrona różnorodności biologicznej ekosystemów zurbanizowanych - platforma edukacyjna - I edycja wirtualna" współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jeśli znajdziemy ranne zwierzę i nie umiemy pomóc mu samodzielnie, możemy zadzwonić do straży miejskiej i poprosić o pomoc. W Gdańsku działa również Gdańskie Centrum Kontaktu, a w Gdyni - Ekopatrol Straży Miejskiej, przeznaczony specjalnie do pomocy zwierzętom. Rehabilitacją dzikich zwierząt z Trójmiasta i okolic zajmuje się PORDZ Ostoja w Pomieczynie. Zwierzęta transportowane są tam z dwóch lecznic z Trójmiasta: z lecznicy przy ul. Stryjskiej w Gdyni i z Gdańskiej Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej Zwierzyniec w Gdańsku przy ul. Kartuskiej.


Opinie wybrane


wszystkie opinie (38)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Halowe Ogólnopolskie Zawody w skokach
Halowe Ogólnopolskie Zawody w skokach
zawody / wyścigi
sty 28-30
piątek - niedziela, g. 08:00
Sopot, Hipodrom Sopot
Zawody halowe JumpOFF
Zawody halowe JumpOFF
zawody / wyścigi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 08:00 - 20:00
Sopot, Hipodrom Sopot
Halowe Mistrzostwa Pomorza w skokach
Halowe Mistrzostwa Pomorza w skokach
zawody / wyścigi
lut 25-27
piątek - niedziela, g. 08:00
Sopot, Hipodrom Sopot
Zawody halowe JumpOFF
Zawody halowe JumpOFF
zawody / wyścigi
mar 12-13
sobota - niedziela, g. 08:00 - 20:00
Sopot, Hipodrom Sopot

Forum zwierzęta - ciekawy temat

Odczulanie na psa (19 postów)

Witam wszystkich, od kilku lat borykam się z problemem alergii na koty i psy. Ponieważ bardzo mi zależy na tym aby moje dziecko mogło wychować się z psem postanowiłam się odczulić. Czy ktoś mógłby mi polecić w trójmieście jakiegoś alergologa, który kategorycznie nie zakaże posiadania zwierzaka lecz umiejętnie podejdzie do problemu i przedstawi rozwiązanie? Dodatkowo problem jest o tyle poważny, że mam alergię na kota współpracownicy, która ma jego alergeny na sobie co powoduje, że cały czas jestem na lekach odczulających, a przecież nie powiem jej, żeby oddała własne zwierze w dobre ręce. Będę wdzięczna za wszelkie porady, sugestie i kontakty pozdrawiam

OMG (2 tygodnie temu)

Czy drodzy forumowicze naprawdę uważacie, że alergia człowieka co do czworonoga (w tym przypadku psa) dotyczy jego sierści? Czy ktokolwiek z Was ma choć odrobinę wiedzy na temat uczulenia zwierzęcego? Nie ma żadnego ale to absolutnie żadnego znaczenia czy pies ma sierść czy włosy czy też jest ogolony do zera. Alergeny pies zostawia poprzez ślinę, mocz, odchody oraz sierść. Wystarczy kichnięcie psa lub zabawa gryzakiem aby pozostawić w mieszkaniu alergeny, które będą rozprzestrzeniały się w otoczeniu przez długi okres czasu. Żaden York czy sh*tzu nie spowoduje braku uczulenia na alergeny psa u człowieka z powodu włosów :) Zachęcam do lektury nt. co to jest alergen i jak się przedostaje do otoczenia. Google zna odpowiedź. Pozdrawiam