Zwierzaki

stat

Nietypowy "wybieg" dla kota na 10 piętrze budynku

Jedna z dwóch kładek, po których spaceruje oswojony kot.
Jedna z dwóch kładek, po których spaceruje oswojony kot. fot. Justyna Manuszewska/Pustułki z Trójmiasta - Kestrels of

Koty lubią spędzać czas na balkonie, jednak zanim je tam wpuścimy, powinniśmy zapewnić im bezpieczeństwo, o czym niedawno pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Jak to się zatem ma do prowizorycznego "wybiegu" dla kota, zbudowanego z obitych wykładziną desek i zamontowanego na dachu 10-piętrowego bloku przy ul. Arctowskiego 6 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku? No właśnie: nijak.Kładka dla kota na dziesiątym piętrze to:

duża nieodpowiedzialność - kot może spaść 59%
zagrożenie dla bytujących tam ptaków 13%
oryginalny sposób na urozmaicenie czasu kotu 28%
zakończona Łącznie głosów: 1259
O instalacji poinformowała nas Justyna Manuszewska, administratorka strony Pustułki z Trójmiasta - Kestrels of 3city. Aktywnie działając na rzecz ptaków, regularnie sprawdza m.in. stan budek lęgowych dla jerzyków. Okazało się, że te zamontowane przez himalaistów na dachu wysokiego budynku na Morenie w 2015 roku, są niezamieszkane. Przyczyną prawdopodobnie jest spacerujący po dachu kot.

- Jerzyków nie zobaczyliśmy w chwili przeprowadzania inwentaryzacji, choć były ślady po ich bytności w tym sezonie w kilku domkach. Obecność kota zdecydowanie mogła wpłynąć na niezasiedlenie domków przez większą liczbę par lęgowych z powodu odczuwania przez ptaki stresu na jego widok. Mogła też wpłynąć nawet na rzadsze karmienie młodych, czyli w efekcie niedowagę, gorszy rozwój fizyczny pisklaków, a przypominam, że jerzyki są pod ścisłą ochroną - mówi Justyna Manuszewska.
Rzeczywiście, w spacerującym kocie nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że oswojony zwierzak chodzi po dachu 10-piętrowca i aby się tam dostać, musi przejść po prowizorycznie zamontowanych kładkach - po jednej z każdej strony balkonu. Być może właściciel chciał zrobić zwierzakowi przyjemność, jednak skutki tej decyzji to nie tylko puste budki lęgowe. To także realne zagrożenie dla samego kota, który np. polując na ptaki, może spaść z wysokości.

Co dalej? Justyna Manuszewska zamierza zgłosić wybieg do LWSM Morena. Obecnie trwa remont elewacji budynku, więc budki lęgowe niebawem zostaną odkręcone, by powrócić na miejsce za jakiś czas.

Zdjęcie od czytelnika: "Rezultat, jak kotu się omsknęła łapka przy przejściu między tarasami na drugim piętrze. Stało się to kilka lat temu i kot ma się bardzo dobrze".
Zdjęcie od czytelnika: "Rezultat, jak kotu się omsknęła łapka przy przejściu między tarasami na drugim piętrze. Stało się to kilka lat temu i kot ma się bardzo dobrze". fot. czytelnik Michal

Opinie (91) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj