• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ostoja zbiera na szpital dla zwierząt. Trwa zbiórka

Joanna Karjalainen
7 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Ostoja pomaga zwierzętom już od 10 lat. W tym czasie przyjęto ponad 14 tys. dzikich zwierzaków. Ostoja pomaga zwierzętom już od 10 lat. W tym czasie przyjęto ponad 14 tys. dzikich zwierzaków.

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie z pewnością jest znany wszystkim miłośnikom zwierząt z Trójmiasta i okolic. Wielu z nas przywoziło do ośrodka potrzebujące zwierzęta, inni zostawiali je we współpracujących lecznicach, wiedząc, że uzyskają profesjonalną pomoc. Dzisiaj o wsparcie prosi sama Ostoja.Czy miałe(a)ś okazję współpracować z PORDZ Ostoja?

PORDZ Ostoja w Pomieczynie działa już od 10 lat. W tym czasie pod skrzydła pracujących tam specjalistów trafiło ponad 14 tys. dzikich zwierząt. Ośrodek przyjmuje ranne i chore ptaki oraz ssaki, takie jak jeże, wiewiórki i zające. W placówce zwierzęta otrzymują tymczasową opiekę w zakresie leczenia i rehabilitacji, w tym przystosowania do samodzielnego życia w naturze. Później, jak najszybciej to możliwe, trafiają z powrotem na wolność.

Często piszemy o działaniach podejmowanych przez Ostoję, w tym o programach edukacyjnych inicjowanych i koordynowanych przez ośrodek. Zarówno na łamach strony internetowej, jak i na fanpage'u na Facebooku specjaliści z Ostoi przypominają, jak należy opiekować się zwierzętami, w tym, jak prawidłowo udzielić pomocy potrzebującym osobnikom.

Zatruty, poturbowany, potrącony przez samochód. Zajęczy pacjenci w Ostoi • Ostoja pomaga zwierzętom już od 10 lat. W tym czasie przyjęto ponad 14 tys. dzikich zwierzaków.
 • Ostoja pomaga zwierzętom już od 10 lat. W tym czasie przyjęto ponad 14 tys. dzikich zwierzaków.
 • Ostoja pomaga zwierzętom już od 10 lat. W tym czasie przyjęto ponad 14 tys. dzikich zwierzaków.

Ostoja pomaga i edukujeOstoja jest placówką skoncentrowaną na pomocy dzikim zwierzętom. Celem udzielanej zwierzakom pomocy jest jak najszybsze przywrócenie ich do naturalnego środowiska - m.in. dlatego nie ma możliwości odwiedzania i zwiedzania ośrodka. Można jednak zaprosić specjalistów z Ostoi do przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych.

Jakiś czas temu odwiedziliśmy Ostoję z kamerą, aby czytelnicy mogli zobaczyć działanie tego niezwykłego miejsca od kuchni:Remont niezbędny po dekadzie działaniaTym razem to Ostoja prosi nas o pomoc. Ze względu na konieczność wykonania remontu ośrodek zdecydował się otworzyć zbiórkę na portalu RatujemyZwierzaki.pl. Do uzbierania jest aż 250 tys. zł.

Na większą część prac udało się pozyskać dofinansowanie z WFOŚiGW w Gdańsku, jednak ceny rosną tak szybko, że nie uda się zamknąć remontu w zakładanym budżecie. W międzyczasie kolejne sprzęty i pomieszczenia, intensywnie eksploatowane, zużywają się i ulegają awariom.

Remont w Ostoi będzie polegał na:

 • zbudowaniu większej woliery szpitalnej,
 • zbudowaniu woliery dla zajączków,
 • wykończeniu i wyposażeniu gabinetu weterynaryjnego, budynku odchowalni i budynku opieki nad dzikimi zwierzętami.

- Po tylu latach intensywnego użytkowania naszego ośrodka musimy zrobić remont - mówią pracownicy Ostoi. - Zawsze wszystko kupowaliśmy jak najtaniej, bo najważniejsze było ratowanie naszych pacjentów. W związku z tym stale borykamy się z awariami, niektóre meble dosłownie się rozpadają.

- Pozyskaliśmy pożyczko-dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na kwotę 365 tys. zł na rozbudowę ośrodka, termomodernizację oraz remont części pomieszczeń. Niestety galopujące ceny spowodowały, że nie uda nam się dokończyć wszystkiego w zakładanym budżecie.

Zamiast się cieszyć nową odchowalnią dla dzikich zwierząt i wyremontowanym gabinetem, utknęliśmy w martwym punkcie. Sezon lęgowy za pasem, a jeszcze trzeba wykończyć wnętrze budynku, wyremontować gabinet i nową wolierę szpitalną.

Koszt zakładanych prac i sprzętu to 150 tys. zł, dodatkowo są niezbędne finanse do bieżącego utrzymania ośrodka, takie jak: koszty opieki, wyżywienia i leczenia pacjentów. Abyśmy mogli zapewnić pomoc 3 tys. poszkodowanych dzikich zwierząt, rocznie jest nam potrzebne kolejne 100 tys. zł. Te kwoty zwalają z nóg. Mamy nadzieję, że mimo wszystko nam pomożecie i razem damy radę działać dla dobra dzikich zwierząt.

Zbiórka rozpoczęła się 4 maja i potrwa do końca października. Na dzień 7 czerwca w skarbonce zbiórki jest niespełna 10 tys. złotych.

W trosce o dzikośćSposobów na wsparcie działania Ostoi jest więcej. Można m.in. przekazać fundacji 1 proc. podatku, zostać honorowym sponsorem, przekazać dary materialne czy nawet zbierać plastikowe nakrętki. Ze szczegółami każdej z form pomocy można zapoznać się na podstronie "Chcesz nam pomóc?" na stronie ośrodka.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (59)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Mistrzostwa Pomorza w skokach (2 opinie)

zawody / wyścigi

Chartoterapia - Gdańsk - The Great Global Greyhound Walk (1 opinia)

spacer

Puppy Yoga z Border Collie

100 zł
joga

Wszystko o budzącym lęk kocim wirusie białaczki FeLV

spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane