• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Paszport dla psa. Jak go wyrobić i ile kosztuje?

Joanna Karjalainen
14 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
W paszporcie zwierzęcia musi znaleźć się jego numer mikroczipa. W paszporcie zwierzęcia musi znaleźć się jego numer mikroczipa.

Paszport dla zwierzęcia wystawiany jest przez lekarza weterynarii na prośbę opiekuna czworonoga. Dzięki temu dokumentowi możemy podróżować z psem, kotem czy fretką za granicę. Jak wyrobić paszport dla zwierzaka i ile to kosztuje?





Czy twój zwierzak posiada paszport?

Jeśli jesteśmy posiadaczami psa lub kota sprowadzonego z zagranicy, najpewniej otrzymaliśmy paszport "w pakiecie" ze swoim szczenięciem lub kociakiem. W większości pozostałych sytuacji o wyrobienie paszportu dla czworonoga musimy zadbać sami.

Jeżeli chcemy wyrobić zwierzęciu paszport, musimy udać się do lekarza weterynarii, który jest uprawniony do wydawania tego typu dokumentów. W przeciwieństwie do paszportów dla ludzi psi paszport nie wymaga od nas uprzedniego zaprowadzenia zwierzaka do fotografa. Choć w dokumencie w istocie widnieje miejsce na wklejenie zdjęcia czworonoga, nie jest to warunek, bez którego paszport nie może zostać wydany.

Jak wyrobić paszport? Wyrobienie paszportu krok po kroku



Paszport dla psa - dane zwierzęcia w paszporcie



Zatem jakiego rodzaju dane widnieją w paszporcie naszego zwierzęcia?
  • Przede wszystkim jest to numer mikrochipa, dzięki któremu nasz czworonóg może być bezproblemowo zidentyfikowany.
  • Umieszcza się także dane zwierzaka: jego gatunek, rasę, umaszczenie i cechy charakterystyczne oraz jego imię. Podaje się także dane właściciela zwierzęcia: imię i nazwisko oraz dane kontaktowe.
  • Lekarz weterynarii, który wystawia paszport, musi również podać swoje dane.
  • W paszporcie zwierzęcia musi również znajdować się wpis na temat szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Ile kosztuje paszport dla psa?



Opłata za wydanie paszportu wynosi 100 zł. Do tego niekiedy należy doliczyć opłatę za badanie, oznakowanie zwierzęcia i za szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Warunki wydania paszportu:
a. Oznakowanie zwierzęcia poprzez tatuaż [dotyczy psów oznakowanych przed lipcem 2011 roku - przyp. red.] lub implantację mikroczipu (czipy zgodnie z konwencją implantowane są po lewej stronie szyi - w połowie jej długości, a tatuaże najczęściej umieszczane są na małżowinie usznej lub w pachwinie zwierzęcia).
b. Czytelne wypisanie paszportu.
c. Szczepienie przeciwko wściekliźnie. Uwaga! Przepisywanie do paszportu szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonanego przez innego lekarza weterynarii w oparciu o zaświadczenie lekarsko-weterynaryjne możliwe jest tylko wówczas, gdy zaświadczenie to odnosi się do zwierzęcia identyfikowalnego w czasie szczepienia poprzez tatuaż lub/i mikroczip. Obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Jeżeli kraj docelowy UE nie wymaga badań serologicznych potwierdzających odpowiedni poziom przeciwciał, zwierzę można przewozić najwcześniej po upływie 21 dni od daty szczepienia przeciwko wściekliźnie i przed upływem terminu ważności szczepienia.

Weterynarze w Trójmieście



Gdzie wyrobić paszport dla psa?



W województwie pomorskim znajduje się ponad 300 lecznic weterynaryjnych posiadających uprawnienia do wydawania paszportów. Ich listę można sprawdzić na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Zanim wybierzemy się do naszego lekarza weterynarii po paszport, warto się z nim skontaktować, aby upewnić się, że - po pierwsze - może on wystawić nam ten dokument, a po drugie - że możemy to zrobić od ręki w gabinecie. Niekiedy, w okresach zwiększonego zainteresowania wyrabianiem paszportów dla zwierząt, będziemy musieli poczekać parę dni na dostawę książeczek do gabinetu.

SKM z psem. Trzeba kupować dwa bilety dziennie



Warto pamiętać, że samo posiadanie paszportu dla zwierzęcia nie oznacza, że będziemy mogli bez przeszkód wjechać na teren obcego państwa. Każdorazowo w ramach przygotowania do wyjazdu powinniśmy sprawdzić, jakie warunki obowiązują przy wwożeniu zwierząt do kraju trzeciego.

Ze względu na rozmaite przepisy obowiązujące za granicami Polski zdecydowanie nie warto zwlekać z dopełnianiem formalności dla zwierzaka przed wyjazdem. Niektóre kraje wymagają spełnienia warunków, których nie możemy odwlekać do ostatniej chwili, np. dodatkowego odrobaczenia zwierzęcia. Warto także wiedzieć, że jeśli nasz czworonóg został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie w dniu wystawienia paszportu, a wcześniej nie miał ważnego szczepienia, będziemy mogli wyjechać z nim za granicę dopiero po 21 dniach.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (40)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

Otwarcie nowej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego Morza Zimne (1 opinia)

(1 opinia)
36 zł
widowisko / show, spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane