• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pies u fizjoterapeuty. Jakie zabiegi można robić psu i po co?

Joanna Skutkiewicz
15 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Fizykoterapia i terapia manualna u zoofizjoterapeutów bardzo często okazują się świetną drogą do przywrócenia psa do zdrowia i dobrej kondycji. Fizykoterapia i terapia manualna u zoofizjoterapeutów bardzo często okazują się świetną drogą do przywrócenia psa do zdrowia i dobrej kondycji.

Choć pies nie powie nam, gdzie go boli, często możemy zauważyć objawy dyskomfortu ze strony jego układu ruchu. Kontuzje, przeciążenia i urazy nie zawsze wymagają interwencji psiego chirurga, ale dzięki rozwojowi zoofizjoterapii nie musimy biernie czekać na pogorszenie sytuacji. Także w Trójmieście możemy wykonywać psu wysokospecjalistyczne zabiegi fizykalne i terapię manualną.



Doskonale wiemy, jak ogromną ulgę potrafi przynieść dobrze wykonany masaż. Odnowa biologiczna i zabiegi fizykoterapeutyczne, dla większości z nas dość niecodzienne, są chlebem powszednim dla wyczynowych sportowców. Jak się okazuje, dotyczy to także psich atletów.

Nie wszystkie urazy i kontuzje, którym ulegają nasze psy, zawierają wskazanie do leczenia chirurgicznego. Coraz częściej lekarz weterynarii kieruje właściciela z psem na rehabilitację, która pełni rolę leczenia zachowawczego. W ten sposób można uchronić psa od operacji, ale też przywrócić go do formy po zabiegu lub w kontrolowanych warunkach pomóc mu wrócić do sprawności po kontuzji. Możliwości zoofizjoterapii z roku na rok są coraz większe... i wciąż budzą wiele kontrowersji i zdziwienia.

- Przywykliśmy do wysoko rozwiniętej medycyny weterynaryjnej - czytamy na stronie Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej. - Wiemy, że aby wykonać zabieg ortopedyczny, potrzebujemy odpowiednio wykształconego chirurga ortopedy, aby zdiagnozować problem z mięśniem sercowym, potrzebujemy pomocy doświadczonego kardiologa, a jeśli naszego pupila boli ząb, wiemy, że możemy skorzystać z pomocy psiego stomatologa. Jednak kiedy słyszymy, że ktoś z naszych znajomych uczęszcza na rehabilitację ze swoim psem, prowadzi go na masaż czy wykupił karnet na bieżnię wodną, to pojawia się zdziwienie i masa pytań.

Cel fizjoterapii dla psa



Ogólnie ujmując, celem zoofizjoterapii jest redukcja bólu bez stosowania farmakologii, a w efekcie poprawa jakości życia zwierzęcia. Pies szybciej wraca do siebie po wypadkach, zabiegach, kontuzjach, problemach neurologicznych, degeneracyjnych, a także łagodniej przechodzi proces starzenia się. Zabiegi mogą też pełnić funkcję wspomagającą przy procesie odchudzania psa.

- Do zoofizjoterapeuty najczęściej trafiają czworonogi, zarówno psy, jak i koty po urazach, zabiegach operacyjnych ortopedycznych lub neurologicznych oraz psy sportowe, jednakże coraz częściej opiekunowie przyprowadzają zwierzaki profilaktycznie czy w ramach odchudzania - mówi Anna Jaworska, technik weterynarii i zoofizjoterapeuta. - Poprzez fizjoterapię jesteśmy w stanie przyspieszyć regenerację po zabiegu, gojenie tkanek, polepszyć komfort życia czworonożnych w podeszłym wieku, wspomóc proces odchudzający, a również poprawić osiągnięcia na zawodach kynologicznych.
  • Fizykoterapia i terapia manualna u zoofizjoterapeutów bardzo często okazują się świetną drogą do przywrócenia psa do zdrowia i dobrej kondycji.
  • Fizykoterapia i terapia manualna u zoofizjoterapeutów bardzo często okazują się świetną drogą do przywrócenia psa do zdrowia i dobrej kondycji.
- Dzięki fizjoterapii możemy pozbyć się objawów bólowych bez faszerowania zwierzaka lekami, które obciążą organizm psa - zaznacza Agata Łapińska, zoofizjoterapeuta w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej. - Możemy wzmocnić jego sprawność, wydolność, siłę mięśni. Możemy przyspieszyć zrost kostny. Często przy kontuzjach jednej kończyny pojawiają się problemy z kolejną kończyną, ponieważ jest ona mocno przeciążana. W tym przypadku dobrze działa bieżnia wodna, czyli hydroterapia, bo zanurzając psa w wodzie, odciążamy jego stawy, zmniejszamy względny ciężar jego ciała, a jego mięśnie świetnie pracują, co nie byłoby możliwe na lądzie.

Mnóstwo zabiegów do wyboru



Bogato wyposażony gabinet zoofizjoterapeutyczny jest w stanie zaoferować zwierzęciu zabiegi, których nie powstydziłby się specjalistyczny gabinet ludzkiej fizjoterapii. Psa można poddać między innymi zabiegom:

- lasera wysokoenergetycznego, który wywiera działanie przeciwbólowe i biostymulujące;
- magnetoterapii - poprawiającej ukrwienie, zmniejszającej obrzęki, działającej przeciwbólowo i przeciwzapalnie, regenerującej tkankę nerwową;
- ultradźwięków;
- fali uderzeniowej;
- elektroterapii;
- hydroterapii, czyli bieżni wodnej;
- bieżni suchej z pomiarem chodu.

Zoofizjoterapeuta często jest także w stanie pomóc zwierzęciu bez użycia specjalistycznego sprzętu, a jedynie za pomocą swoich rąk. Masażterapia powięziowa pomagają psu wrócić do zdrowia. Masaż, dokładnie tak samo jak u ludzi, pozbawia nadmiernych napięć mięśniowych i rozluźnia. W zależności od pacjenta stosuje się także odpowiednio dobrane ćwiczenia, wykonywane w domu lub w gabinecie, także z użyciem akcesoriów i przeszkód, takich jak cavaletti - drągi poustawiane niewysoko nad podłożem.

- W ostatnim miesiącu mieliśmy bardzo dużo pacjentów, który korzystali z hydroterapii. Często stosowane są także magnetoterapia i laser - mówi Agata Łapińska. - Mamy pacjentów, którzy regularnie łączą bieżnię z masażem, a także takich, którzy najpierw korzystają z magnetoterapii i lasera, a później, kiedy pacjent już nie jest obolały, przychodzą na hydroterapię, aby wzmocnić mięśnie na przykład w operowanej kończynie.

Dla psich sportowców



Choć z rehabilitacji z powodzeniem korzystają psy o różnym poziomie kondycji fizycznej, zabiegi sprawdzają się doskonale w przypadku zwierząt uprawiających sporty kynologiczne. Psi sportowcy takich dyscyplin, jak agility, obedience i dogfrisbee, które ze względu na regularne treningi są poddawane dużym obciążeniom, dzięki zabiegom i terapii manualnej są w stanie cieszyć się aktywnością dłużej i w większym komforcie.

Przykładem może być Nutella, suczka rasy owczarek australijski, która trafiła do gabinetu fizjoterapii z kontuzją barku. Po dziewięciu zabiegach falą uderzeniową przestała być tkliwa, czuje się świetnie i wraca do formy. Żeby w pełni wykorzystać sezon sportowy, Nutella rozpoczęła treningi w bieżni wodnej i przygotowuje się na kolejne wymagające fizycznie i psychicznie miesiące.

- Moja suczka Nutella miała wykonywane zabiegi fali uderzeniowej po wykryciu w jej prawym barku zwapnień - relacjonuje Karolina Płókarz, właścicielka Nutelli. - Miała dwie serie zabiegów, cztery zabiegi w serii raz w tygodniu, które skutecznie rozbiły zwapnienia i po okresie lekkiego treningu wróciłyśmy do pełni sportowej aktywności i treningów.

Miejsca

Opinie (79) 9 zablokowanych

  • Polecam booster odmładzający do psich stóp oraz synbiotyczną piankę oczyszczająco tonizującą do uszu. (2)

    Co drugi dzień warto posmarować psa fotonowym koktajlem witaminowym - da mu to poczucie wyjątkowości i aksamitnego dotyku. Jak pies raz spróbuje to zawsze to będzie kupował - mówię wam. Warto jeszcze pomyśleć o minie witaminowej, bombie minerałowej, rakiecie warzywnej i torpedzie nanomolekułowej z mikrocząsteczkami złota. Dzięki temu wasz pies już nigdy nie będzie wąchał kup innych psów. Ale tylko psów.

    • 8 7

    • Nie pajacuj

      Okazuj szacunek, ludzie, którzy szanują zwierzęta, szanują też ludzi.

      • 1 1

    • brawo oj brawo

      czytajcie dewoty czytajcie

      • 1 0

  • Przyjaciel (4)

    Pies najlepszym przyjacielem człowieka.Nigdy nie zrobi krzywdy,a w niedoli jest przy właścicielu. Natomiast z ludżmi bywa różnie.

    • 20 7

    • I chodzi do pracy, płaci podatki (3)

      jak zachorujesz to Cie wyleczy.. Psiarze są jak dzieci, antropomorfizują swoich pupili...

      • 4 9

      • W większości ludzie opiekujący się zwierzętami są zdrowsi, (2)

        gdy zawali się dom po wybuchu gazu, jak to się w Polsce często dzieje, pies pierwszy pokaże gdzie jesteś, albo w górach- ratownik ma psa. Coraz częściej w przedszkolach psy są pomocnikami w terapii dzieci, co ciekawe efekty są lepsze niż po leczeniu farmakologicznym.
        Rzadko kiedy chodzi o to, by nasz przyjaciel opłacił nam leczenie, ale , by był przy nas, by nas wysłuchał, przytulił. Wiem to, gdy rozmawiam ze starymi sąsiadami, oni radzą sobie praktycznie, ale nie radzą sobie emocjonalnie. Choć i praktycznie im pomagamy czasem coś naprawić, zawsze proszą bym zabrał ze sobą mojego psa.

        • 4 2

        • (1)

          psy ratujące ludzi lub uczestniczące w terapiach robią to, ponieważ tak zostały wyszkolone. Nie nauczyły się tego wszystkiego z własnej inicjatywy, ponieważ tak bardzo pragną być naszymi przyjaciółmi.
          Pies do przytulania i wygadania? Jedynie dla tych, którzy nie radzą sobie w relacjach międzyludzkich

          • 1 6

          • Czyli zdecydowana większość ludzi nie radzi sobie dzisiaj z emocjami,

            Gdyż najczęstsza choroba to samotność. Dlatego ... Przytul Psa, Weź na kolana Kota

            • 3 0

  • nie rozumiem jak można (1)

    Tak bardzo oburzać się widząc ten artykuł. Przecież to wspaniałe, że istnieje dziedzina medycyny, która bez farmakologii jest w stanie pomóc naszym zwierzakom. Pies od wieków jest dla człowieka nie tylko przyjacielem - również asystentem, pomocą w dniu codziennym czy wychowaniu i uspołecznianiu dzieci.

    Czy może jeśli potrzebuje pomocy najlepiej się go pozbyć? Widzę, że wg niektórych to jest najlepsze rozwiązanie.

    Wszystkim psim fizjoterapeutom życzę najlepszego. Niech żyją 100 lat i się rozwijają. A ci co psów nie lubią to niech się schowają :D

    • 29 6

    • oni nie lubią psów bo są ze wsi a tam złe ich traktowanie się dziedziczy z pokolenia na pokolenie

      • 6 3

  • To jest odzwierzęcanie zwierząt ! Zatrzymac ta fizjoideologie !

    Normalna rodzina - łańcuch i psina !

    • 3 15

  • Naukowcy świata zrzeszajcie się! (1)

    Weterynaria rozwija się w szybkim tempie. Równolegle do medycyny. I jest to świetne ze względu na dobro zwierząt. Ciekawe jest też to, że medycyna może korzystać z wiedzy weterynaryjnej i odwrotnie. Marzą mi się wspólne panele naukowe lekarsko- weterynaryjne.

    • 4 1

    • medycyna weterynaryjna to tez medycyna

      • 0 0

  • Chcesz pomagać zwierzętom - brawo! Pomóż ginącym gatunkom. (1)

    • 4 2

    • Ty może pomagasz ginącym ( opisz jak ), ja pomagam cierpiącym w mieście i na wsi

      Rób coś dobrego każdego dnia zamiast pouczać kto komu ma pomagać.
      I nie mam na myśli wykładanie koło śmietnika starych ciuchów czy zepsutego AGD, bo , ,,ktoś sobie weźmie".

      • 2 0

  • ludzi porąbało do reszty (2)

    ja na zabiegi czekałem od marca do wrzesnia ,gdzie my żyjemy ?

    • 1 4

    • Z psem nie chodzi się na fundusz tylko odpłatnie. Na fizjoterapię prywatnie nie ma kolejek

      • 2 0

    • Paranoja

      Idź do weterynarza

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prelekcja "Pasożyt - pasażer na gapę?"

wykład, kiermasz

Otwarcie nowej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego Morza Zimne (1 opinia)

(1 opinia)
36 zł
widowisko / show, spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

A może nad morze

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane