Zwierzaki

stat

Czym zająć psa, aby w domu się nie nudził?

Pies sam w domu potrafi się nudzić albo tęsknić, a to czasem prowadzi do takich "obrazków". Jak temu zaradzić?
Pies sam w domu potrafi się nudzić albo tęsknić, a to czasem prowadzi do takich "obrazków". Jak temu zaradzić? 123rf.com/Jaromir Chalabala

Zmęczenie fizyczne psa to nie zawsze to samo co zmęczenie psychiczne. Wybieganie aktywnego czworonoga, na emocjonującym, pełnym różnych bodźców spacerze czy też ciągłe rzucanie piłki może powodować, że pies wróci do domu jeszcze bardziej... pobudzony. Co zrobić, żeby "zmęczyć zwierzaka", zarówno fizyczne, jak i psychicznie oraz jednocześnie uspokoić go przed naszym wyjściem z domu?Gdy pies jest za mocno pobudzonyTwój pies szczeka, gdy jest sam w domu. Co robisz?

staram się go "zmęczyć" przed każdym moim wyjściem 15%
zostawiam mu dużo zabawek i smakołyków 26%
idę po poradę do weterynarza / behawiorysty 12%
szukam rozwiązań na forach w internecie 13%
nic, trudno, zdarza się 34%
zakończona Łącznie głosów: 383
Istnieją problemy, które wynikają z nadmiernej pobudliwości psa. Pupil potrafi wtedy m.in. niszczyć meble, szczekać, wylizywać sierść lub załatwiać potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że to my, opiekunowie, wywołujemy te nadmierne emocje, gdy jesteśmy ze zwierzakiem w domu. Gdy z niego wyjdziemy, np. do pracy, pies wciąż nie potrafi się uspokoić, a to rodzi kolejne trudności.

- Pies nie zawsze musi mieć zapewnioną rozrywkę, gdy zostaje sam. Spokojny i zrównoważony zwierzak podczas naszej nieobecności będzie przede wszystkim odpoczywał i się relaksował. Skoro zatem obserwujemy u naszego psa problem, musimy zacząć pracę od podstaw. Powinniśmy pozwolić mu na zaspokojenie podstawowych potrzeb kontaktu z innymi psami, odpoczynku, wolnego, swobodnego ruchu, węszenia i eksplorowania nowych terenów - mówi Karolina Szymańska, zoopsycholog i trener psów, założycielka Inicjatywy Cozapies. - Problemy w zachowaniu psów pojawiają się dużo wcześniej, jeszcze zanim zatrzaśniemy za sobą drzwi.

Nie zawsze mamy do czynienia z psem pobudliwym, zestresowanym, a jednak chcielibyśmy mu zapewnić zajęcia podczas naszej nieobecności lub po prostu sprawić przyjemność. Wtedy z pomocą przychodzą przeróżne zabawki do gryzienia i wylizywania, a także takie, gdzie psiak musi się wysilić, żeby znaleźć smakołyk.

- Relaksujące czynności, które pies lubi, to gryzienie i memłanie, dlatego czasem można zostawić psom naturalny gryzak, którym zajmie się dłuższą chwilę. Psy śpią po kilkanaście godzin na dobę i jeżeli nie zaspokoimy jednej z podstawowych potrzeb, czyli snu, będziemy mieli psa niewyspanego i - co za tym idzie - nerwowego. Będzie to wpływać na jego zachowanie, dlatego warto zadbać o potrzeby naszych psów, dzięki temu nasze wspólne życie będzie o wiele przyjemniejsze - podsumowuje Karolina Szymańska.
Zobacz także: lęk separacyjny u psa

Wielką różnorodność w znajdowaniu psom zajęcia można zaobserwować w dobrych hotelikach dla zwierząt. Mamy tam do czynienia z grupą bardzo zróżnicowanych pod wieloma względami psów. Niektóre potrzebują więcej aktywności fizycznej, drugie mniej.

- Do naszego hoteliku trafiają zazwyczaj młode i aktywne psiaki. Do dyspozycji mają ogromny teren do swobodnego biegania i wspólnej zabawy, jednak duże pobudzenie i wysiłek u niektórych sprawia, że bardziej się emocjonują i trudniej jest im się później wyciszyć. Wówczas sięgamy po zabawki interaktywne, kongi oraz maty węchowe, które powodują, że psiaki potrafią opanować swoje emocje, zrelaksować się oraz zmęczyć psychicznie - mówi Anna Dyrdowska, właścicielka hotelu dla psów Psyjaciele.
Co ciekawe, nie wszystkie zabawki koniecznie musimy kupować. Na przykład matę węchową możemy skonstruować samodzielnie z pociętych pasków koca z polaru. Jednak, jeśli nie mamy do tego cierpliwości, talentu lub czasu, takie zabawki możemy zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.


- Jedną z chętniej wybieranych zabawek dla psów jest kong. Jest to produkt wykonany z naturalnego kauczuku, który można wypełnić najróżniejszymi smakołykami. Mogą to być gotowe pasty, możemy zrobić je również samodzielnie zgodnie z upodobaniami pupila. Na większość psów lizanie konga działa relaksacyjnie, więc jest to świetne rozwiązanie, gdy zostawiamy psa samego w domu - mówi Anita Szmycińska, przedstawiciel sklepu zoologicznego ZooExpress.pl. - Świetnie sprawdzają się również gryzaki, np. z poroża jelenia. Nie należą do najtańszych, ale powinny posłużyć dłużej.
Należy pamiętać, że te zabawki, jak każde inne, mają ograniczoną wytrzymałość. Kiedy zostaną pogryzione, podzielone na części, należy bezwzględnie je wymienić, gdyż może dojść do połknięcia odgryzionych elementów.

Zobacz także: Kamienie, piłki, skarpetki, smoczki. Co weterynarze znajdują w zwierzakach?

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj