• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przetnij sznureczki zużytej maseczki

Joanna Skutkiewicz
31 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Po roku trwającej pandemii koronawirusa większość z nas wie już, jak poprawnie nosić maseczkę (choć stosowanie się do tego to już zupełnie inna sprawa). Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przed wyrzuceniem zużytej maseczki powinniśmy przeciąć jej sznurki. Dzięki temu możemy uratować życie wielu stworzeń, zwłaszcza ptaków.



Czy wiedziałe(a)ś, że należy przecinać sznurki maseczki przed wyrzuceniem jej?

W trakcie pandemii ludzie na całym świecie zużywają setki miliardów maseczek miesięcznie. Większość to jednorazowe maski wykonane z plastikowych mikrowłókien i innych tworzyw sztucznych. Skala produkcji maseczek przypomina już ilość produkowanych butelek plastikowych, jednak w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych maseczki nie podlegają regulacjom dotyczącym recyclingu.

Nie ulega wątpliwości, że nasza planeta mocno ucierpi przez tony produkowanych ciągle maseczek i plastikowych rękawiczek. Można by powiedzieć, że "to nie czas żałować róż, gdy płoną lasy", jednak... czy w obliczu tak długo trwającej pandemii nie powinniśmy jednak choć odrobinę pomyśleć o takich kwestiach długoterminowo?

  • Ptak zaplątany w maseczkę
  • Ryba zaplątana w gumową rękawiczkę

Odpady zabijają zwierzęta



Świat obiegają zdjęcia zwierząt, które giną w męczarniach z powodu zaplątania się w maseczki i rękawiczki. Dotyczy to nie tylko naszych rodzimych ptaków i gryzoni w Polsce, ale także zwierzaków na całym świecie: pingwinów, lisów, ryb i ptaków. Niektórzy ekolodzy apelują również o obcinanie palców od rękawiczek przed wyrzuceniem ich.

Co prawda ptaki i inne zwierzaki żyjące dziko na terenie Polski nie mogą zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2, jednak pandemia rykoszetem odbija się także na nich. "Przetnij sznureczki zużytej maseczki", "obetnij sznurek i ocal życie jaskółek" - to tylko niektóre z haseł akcji nawołujących do zadbania w ten prosty sposób o życie dzikich zwierząt. To dla nas niewielki gest, a dzięki niemu nie narazimy życia czworonożnych i skrzydlatych stworzeń.

Apel o zabezpieczanie odpadów, które mogą zaszkodzić zwierzętom, dotyczy też innych materiałów, przede wszystkim siatek foliowych, żyłek, sznurków i puszek.

  • Odpady "covidowe" powodują zagrożenie dla zwierząt, m.in. ptaków.
  • Odpady "covidowe" powodują zagrożenie dla zwierząt, m.in. ptaków.
  • Odpady "covidowe" powodują zagrożenie dla zwierząt, m.in. ptaków.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Exotic Fest

35 zł
targi

Cars for Cause 3city

zlot, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

Doggy Day 2024

targi

Najczęściej czytane