Przetnij sznureczki zużytej maseczki

Po roku trwającej pandemii koronawirusa większość z nas wie już, jak poprawnie nosić maseczkę (choć stosowanie się do tego to już zupełnie inna sprawa). Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przed wyrzuceniem zużytej maseczki powinniśmy przeciąć jej sznurki. Dzięki temu możemy uratować życie wielu stworzeń, zwłaszcza ptaków.Czy wiedziałe(a)ś, że należy przecinać sznurki maseczki przed wyrzuceniem jej?

tak, robię to 5%
tak, ale nie robię tego 2%
nie, ale będę to robić 74%
nie i nie będę tego robić 19%
zakończona Łącznie głosów: 1206
W trakcie pandemii ludzie na całym świecie zużywają setki miliardów maseczek miesięcznie. Większość to jednorazowe maski wykonane z plastikowych mikrowłókien i innych tworzyw sztucznych. Skala produkcji maseczek przypomina już ilość produkowanych butelek plastikowych, jednak w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych maseczki nie podlegają regulacjom dotyczącym recyclingu.

Nie ulega wątpliwości, że nasza planeta mocno ucierpi przez tony produkowanych ciągle maseczek i plastikowych rękawiczek. Można by powiedzieć, że "to nie czas żałować róż, gdy płoną lasy", jednak... czy w obliczu tak długo trwającej pandemii nie powinniśmy jednak choć odrobinę pomyśleć o takich kwestiach długoterminowo?


Odpady zabijają zwierzętaŚwiat obiegają zdjęcia zwierząt, które giną w męczarniach z powodu zaplątania się w maseczki i rękawiczki. Dotyczy to nie tylko naszych rodzimych ptaków i gryzoni w Polsce, ale także zwierzaków na całym świecie: pingwinów, lisów, ryb i ptaków. Niektórzy ekolodzy apelują również o obcinanie palców od rękawiczek przed wyrzuceniem ich.

Co prawda ptaki i inne zwierzaki żyjące dziko na terenie Polski nie mogą zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2, jednak pandemia rykoszetem odbija się także na nich. "Przetnij sznureczki zużytej maseczki", "obetnij sznurek i ocal życie jaskółek" - to tylko niektóre z haseł akcji nawołujących do zadbania w ten prosty sposób o życie dzikich zwierząt. To dla nas niewielki gest, a dzięki niemu nie narazimy życia czworonożnych i skrzydlatych stworzeń.

Apel o zabezpieczanie odpadów, które mogą zaszkodzić zwierzętom, dotyczy też innych materiałów, przede wszystkim siatek foliowych, żyłek, sznurków i puszek.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Kwesta dla zwierzaków
Kwesta dla zwierzaków
imprezy i akcje charytatywne
kwi 18
niedziela, g. 9:00 - 20:30
Gdańsk, Piekarnia Stary Rynek
Targi PupiLove
Targi PupiLove
targi
maj 9
niedziela, g. 11:00 - 17:00
Gdańsk, Galeria Morena
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
wystawa, zlot, pokaz
sie 14-15
sobota - niedziela
Sopot, Hipodrom Sopot

Najczęściej czytane