Zwierzaki

Psy i zwierzęta domowe nie mogą zakazić się koronawirusem

Najnowszy artukuł na ten temat

Raport sanepidu. 14.07.2020. Bez zakażeń w Trójmieście

WHO mówi jasno: nie ma dowodów na to, aby psy czy inne zwierzęta domowe mogły zakazić się koronawirusem.
WHO mówi jasno: nie ma dowodów na to, aby psy czy inne zwierzęta domowe mogły zakazić się koronawirusem. fot. Olga Gorovenko/123rf.com

Sytuacja związana z koronawirusem jest dynamiczna - nie znamy jeszcze wszystkich faktów na temat zarażeń, ale wiemy jedno: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że nie ma na razie dowodów na to, by psy czy inne zwierzęta domowe mogły zakazić się koronawirusem.Potrzebujesz pomocy lub porady weterynarza? Gabinety działają! Najlepiej kontaktuj się bezpośrednio z konkretną lecznicą:

Weterynarz w Trójmieście


Czy w związku z koronawirusem boisz się swojego psa/kota?

nie, bo wiem, że jestem bezpieczny(a) 81%
wcześniej tak, teraz już się uspokoiłe(a)m 4%
nadal mam pewne wątpliwości 6%
tak, to wciąż nie do końca zbadany temat 9%
zakończona Łącznie głosów: 522
Epidemiolodzy z Hong Kongu niedawno informowali, że doszło do transferu koronawirusa z człowieka na psa. Stwierdzono wtedy "niski poziom" wirusa u czworonoga. Teraz już wiemy, że kolejne testy wykazały, iż ten sam pies nie miał koronawirusa i był zdrowy.

To bardzo ważna informacja, którą trzeba mocno nagłośnić, ponieważ wiele osób nie tylko obawia się, że ich pupil może być zagrożeniem, czyli przenosić koronawirusa, ale też coraz częściej sugeruje weterynarzom, aby z powodu tej obawy... uśpić zwierzaka.

Zachowajmy jednak rozsądek i jeśli głaskaliśmy obcego zwierzaka, umyjmy dokładnie ręce. To zresztą zalecenie, które obowiązuje zawsze, nie tylko podczas pandemii.

- Ogólne zalecenia ostrożnościowe zakładają unikanie bliskiego kontaktu z obcymi zwierzętami, zresztą nie tylko z psami i kotami - informuje lek. wet. Marcin Krzemiński ze Szpitala Weterynaryjnego Krzemińskiego w Gdańsku.
- Sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dynamiczna - pisze lek. wet. Przemysław Łuczak na swoim fanpage'u Egzoovet. - Daje to także pole do popisu wszystkim trollom, śmieszkom internetowym itp. Musimy jednak brać pod uwagę fakty, a nie spekulacje. Panika i niepotrzebny stres nie jest dobry ani dla nas, ani dla naszych zwierzaków. Apeluję o rozwagę i trzeźwe myślenie. W celu pozostawania na bieżąco z rzetelnymi informacjami na ten temat należy śledzić komunikaty wydawane przez WHO. To powinno być dla nas punktem odniesienia.
A WHO mówi jasno: nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być źródłem infekcji ani że mogą zachorować na koronawirusa.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie ważne informacje


Opinie (70) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj