• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ranne ptaki przed biurowcem w Gdańsku. "Pierwszy raz mamy taki problem"

Dagmara Gradolewska
16 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Otrzymaliśmy zgłoszenie od czytelniczki zaniepokojonej rannymi i martwymi ptakami leżącymi na chodniku przed biurowcem BCB Business Park w Gdańsku. Jak zapewnia nas zarządca budynku, z taką sytuacją ma do czynienia pierwszy raz.



Dlaczego ptaki nie widzą szyby?



Wysokie, szklane biurowce są dla ptaków poważnym zagrożeniem. Zwierzęta te widzą zupełnie inaczej niż ludzie: postrzegają wszystko w ultrafiolecie oraz mają szerokie pole widzenia, dzięki oczom ustawionym po bokach. Niestety, posiadają również bardzo duże martwe pole. Jest to punkt, w którym ptaki widzą słabo lub nawet wcale. Dodatkowo posiadają wąski zakres przestrzennego widzenia, które odpowiada za widzenie trójwymiarowe i określanie rzeczywistej odległości.

To wszystko podczas lotu powoduje, że szyba, za którą można zobaczyć przestrzeń lub taka, od której odbija się światło i sprawia wrażenie nieba - jest dla ptaków niebezpieczna. Zwierzę po prostu uderza w nią z całym impetem.

- Skala zagrożenia jest potężna. Niektóre biurowce posiadają procedury, że dozorcy podczas obchodów mają nakazane zbierać martwe ptaki, żeby nikt nie podpatrzył problemu ani nie widział, ile ptaków ginie uderzając w dany budynek. Niestety, przyroda przegrywa z architekturą - mówi Justyna ManuszewskaOTOZ Animals. - Do naszego ośrodka trafia dużo ptaków po uderzeniu w szybę. Zazwyczaj kończy się to wstrząśnieniem mózgu. W efekcie zwierzak jest ogłuszony i w najlepszym wypadku po jakimś czasie jest w stanie odlecieć.
Zobacz także: Nietypowy "wybieg" dla kota na 10. piętrze budynku

Informację o rannych ptakach otrzymaliśmy od naszej czytelniczki. Informację o rannych ptakach otrzymaliśmy od naszej czytelniczki.

Zarządca biurowca: "Pierwszy raz mamy taki problem"



Jak się okazuje, zarządcy budynku BCB w Gdańsku są równie zaskoczeni zgłoszoną przez czytelniczkę sytuacją. W tym wypadku będą potrzebne dodatkowe badania ornitologów, aby poznać przyczynę niezrozumiałego zachowania znalezionych na chodniku mysikrólików. O wypowiedź poprosiliśmy Agnieszkę Popławską-Boruc, przedstawicielkę firmy TPS Reapolis, zarządzającej budynkami BCB.

- Problem ptaków pojawił się u nas dopiero teraz i staramy się zabezpieczać ptaki, jak tylko możemy. Wynosimy je ostrożnie na teren zielony i 90 proc. z nich odlatuje. Jesteśmy bardzo zaskoczeni całą sytuacją, ponieważ budynek stoi już sześć lat i pierwszy raz mamy taki problem. Ponadto ptaki uderzają tylko w jedną ścianę budynku i nie jesteśmy w stanie zrozumieć przyczyny takiego zachowania.
Zarządca obiecuje, że postara się rozwiązać sprawę.

- Kontaktujemy się z odpowiednimi służbami, aby pomogły nam poznać przyczynę i odpowiednio pomóc. Staramy się to jak najszybciej ustalić, ponieważ problem jest poważny a ptaków coraz więcej. Udało nam się skontaktować z regionalną dyrekcją ochrony środowiska i postarają się nam doradzić, co należy w tej sytuacji zrobić. Sprawa wymaga zbadania, ponieważ nie mają pomysłu w tej chwili, co może powodować, że ptaki nagle zaczęły uderzać w szybę. Piszemy oficjalne pismo do Ochrony Środowiska i będziemy czekać na ich pomoc - zapewnia Agnieszka Popławska-Boruc.
Zarządca biurowca: - Kontaktujemy się z odpowiednimi służbami, aby pomogły nam poznać przyczynę i odpowiednio pomóc. Zarządca biurowca: - Kontaktujemy się z odpowiednimi służbami, aby pomogły nam poznać przyczynę i odpowiednio pomóc.

Na ratunek ptakom



Istnieje kilka sposobów mogących uratować ptaki przed uderzeniem w szybę. Poniżej najskuteczniejsze metody.

"Przyjazne" szyby

Szyby wykonane z Orniluxu oraz ekrany, które odbijają promieniowanie UV, są odpowiedzią na ten problem. Dodatek do okna jest niewidoczny dla człowieka, ale za to dostrzegalny dla ptaków. Specjalny materiał powstał z inspiracji pajęczyną: one również odbijają światło ultrafioletowe. Ich zaletą jest łatwy montaż oraz dopasowanie do każdej ramy.

Zobacz także: Zbudowali specjalne urządzenie, aby uratować kota

Naklejki na szyby

Wystarczy gęsto nakleić paski z taśmy, aby zmniejszyć refleksy oraz odpowiednio ostrzec ptaki. Paski należy przyklejać pionowo co 4 cm lub poziomo co 2 cm. Mała odległość między nimi sprawi, że ptak nie będzie chciał pokonać przeszkody i ominie szybę.

- Bardzo prostym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych szyb. Firma Ornilux na Zachodzie produkuje szyby z elementem fotoluminescencyjnym, odznaczającym się w ultrafiolecie. Większość gatunków ptaków doskonale go rozpoznaje. Najskuteczniejszą metodą i w dodatku najtańszą jest zastosowanie pasów na szyby, jednak żaden zarządca budynku nie będzie chciał niszczyć swoich elewacji ani ich szpecić - mówi Justyna Manuszewska.
Zewnętrzne żaluzje

Minimalizują kolizje. Najlepiej stosować je w ciągu dnia, szczególnie rano oraz podczas jesieni oraz wiosny, kiedy następuje migracja ptaków.

Karmnik blisko szyby

To rozwiązanie może wydawać się nierozsądne, jednak podczas badań w Australii potwierdzono tę tezę. Kiedy ptak widzi karmnik, zaczyna zwalniać i zmienia kurs. A zatem uderzenie w szybę nie będzie już tak silne, bo ptak wytraci prędkość.

Zobacz także: Czesanie psa w parku: tak czy nie?


O komentarz poprosiliśmy również dra Michała GocaUniwersytetu Gdańskiego (wydział biologii):

To nie jest wyjątkowe zjawisko - zderzenia z ludzkimi konstrukcjami - budynkami, mostami, wiatrakami i liniami energetycznymi uznawane są za najpoważniejsza antropogeniczną (czyli związaną z człowiekiem) przyczynę śmiertelności ptaków. Wg szacunków w skali USA tych przypadków ptasich śmierci może być rocznie od 600 mln. do miliarda. Na dalszych miejscach wymienia się straty w populacjach powodowane przez domowe (ale wychodzące na zewnątrz) i bezpańskie koty oraz przez myśliwych. Wiarygodna ocena liczby tych przypadków jest trudna, bo rozproszone są na dużych obszarach i ich intensywność jest bardzo zmienna. Nasilenie tej śmiertelności obserwuje się wiosną i jesienią - w okresach migracji i w rejonach, gdzie migracje się koncentrują, a więc w Polsce m.in. w rejonie wybrzeża. Wysokie obiekty stanowią zagrożenie szczególnie dla ptaków wędrujących nocą i nie ma skutecznego sposobu zmniejszającego to ryzyko, bo uważa się, że w niektórych przypadkach np. podświetlenie może na ptaki działać nie ostrzegawczo, a jako wabik.

Dla ptaków przemieszczających się w dzień (do takich należą mysikróliki, ale także wiele innych gatunków) niebezpieczną przeszkodę stanowią zwłaszcza przeszklone powierzchnie, a moda na "szklane domy" nie mija. Odbija się w nich niebo, drzewa i krzewy z sąsiedztwa, a ptaki nie dostrzegając szklanej przeszkody, lecą w ich kierunku. Także własne odbicie w szybie czy lustrze może prowokować ptaki do ataku, zwłaszcza w okresie lęgowym, kiedy wiele gatunków przejawia terytorializm i aktywnie stara się przepędzać konkurentów. Jeśli wewnątrz budynku, za szybą, znajdują się rośliny, lub za przeszkleniem widać niebo lub np. drzewa, to także bez efektu lustra ptaki mogą uznać,że w tym kierunku można lecieć.

Z tych powodów nie powinno się dokarmiać ptaków na parapetach lub balkonach, bo w tych okolicznościach ryzyko kolizji tez jest poważne.
Produkowane są specjalne rodzaje szkła, które dla człowieka wydają się przeźroczyste, ale ptaki, które widzą promieniowanie ultrafioletowe, dostrzegają je jako przeszkodę. Ryzyko kolizji zmniejszają także naklejane na szyby folie lub paski, które ułatwiają dostrzeżenie przeszkody. Skuteczność naklejanych niekiedy na szyby sylwetek ptaków drapieżnych jest dyskusyjna.

Miejsca

Opinie (125) 10 zablokowanych

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Ranne i martwe ptaki przed BCB w Gdańsku

    Co to jest bcb??

    • 1 1

  • Wielkie szyby nie tylko w biurowcach ale i w budynkach mieszklanych, apartamentowcach (7)

    Ot, ludzka (deweloperska) bezmyślność - czyli wielkie szkodnictwo.

    • 193 32

    • A ja wstałem dzisiaj rano i patrzę... a tam pod łóżkiem ranne kapcie!

      Ale ptakom pomóc trzeba!

      • 6 14

    • żeby te szklaki jeszcze ładnie wyglądały

      • 9 5

    • jak oglądam programy o starożytnym Rzymie czy Grecji to się zastanawiam dlaczego w XXI wieku mając taką technikę do dyspozycji architektów stać na stawianie metalowo-betonowych kloców obłożonych szkłem . Co to jakieś uwstecznienie ? czy dzisiejsi architekci nie dorastają do pięt tym starożytnym z powodu umiejętności pojmowania wiedzy , czy poprostu bezmyślnie idąc na łatwiznę odwzorowują wzorce zawarte w podręcznikach ? nie rozumiem ... ale wielki szacunek do starozytnych budowniczych - dzięki wam po 2000 lat jest nadal co oglądać , to co teraz budowane ... za 100 lat ruiną bedzie

      • 14 6

    • zatrudnić sokolnika z sokołem i problem tania rozwiązany

      po miesiącu ,żaden ptaszor w poblizu nie poleci.
      Inna sprawa- gdzie Greenpeace i inne lewackie mendy ,co płaczą nad kornikiem.
      Tyle ptaków mają w pupie ???
      Greenpeace PObudka ! tutaj też można wydoić kasę od dewelopera czy właściciela już budynku za świety spokój.
      aaaa ,wy już dostaliście ?

      • 6 13

    • sprawdźcie co się dzieje przy terminalu lotniska

      • 7 1

    • co z nocnym hałasem od klimatyzacji?

      też o tym nie wiedzą?

      • 8 1

    • słusznie

      duże okna zamurować i to od jutra -wstawić klitki, ptaszki sie ucieszą

      • 2 5

  • (11)

    Zróbcie coś z tym ale prędko. Wtedy pomożecie małym istnieniom i będziecie prawdziwie społecznie odpowiedzialni. Czas nagli.

    • 200 9

    • sam coś zrób a nie pisz innym "zróbcie" (5)

      • 4 24

      • mhm, a co ma zrobić? wymieniać deweloperom okna? (4)

        • 29 3

        • możesz np. iść edukować te małe ptaszki na temat bezpiecznego latania w mieście

          • 7 16

        • rozebrać te paskudne biurowce (2)

          i posadzić drzewa.
          Ptaki były tu pierwsze, a oni wszystko zniszczyli.

          • 12 4

          • Pierwszy to tu był lodowiec!

            • 5 1

          • Twój dom też niech wyburza, bo kiedyś stało tam drzewo, na którym mieszkała wiewiórka a była pierwsza...

            • 0 0

    • Korpo to kasa ,dziś jesteś jutro cię nie ma (2)

      "...produkuje szyby z elementem fotoluminescencyjnym, odznaczającym się w ultrafiolecie" .....ja kilka lat pracuje w korpo na zdezylowanym fotelu , plecy bolały nawet młodszych o naście lat kolegów takie były wygodne. Pytanie kiedy zmienią fotel...nie w tym roku .Nic się nie zmieniło

      • 4 3

      • Taak

        Z tymi fotelami to chyba wszystkie firmy tak mają...

        • 3 0

      • sp...laj stamtąd

        Ochłoń i zostaw tę najważniejszą na świecie firmę.

        • 3 0

    • Kandydaci na prezydenta

      Dalej zadeklarujcie pomoc i obiecajcie pieniądze na ratowanie ptaszków.
      Kto da więcej?

      • 1 0

    • Zrobimy zrobimy

      W najbliższą niedzielę hehe

      • 1 0

  • "Problem ptaków pojawił się u nas dopiero teraz" (6)

    Wcześniej go nigdy nie było! Żadnych ptaków! Dopiero teraz zaczęły latać! To jakaś anomalia i czysty przypadek!

    • 171 30

    • ptaki mogły z jakiegoś powody zmienić swoje szlaki, którymi podróżują

      Gdyby to działo się wcześniej, na pewno nie byliby w stanie tego ukryć

      • 17 7

    • Problem pojawił sie teraz bo ktos o tym napisał

      Wczesniej po cichutku ptaki ladowały w śmietniku

      • 24 1

    • a po co umieszcza się sylwetki drapieżników na przeźroczystych ekranach akustycznych?

      Z tego samego powodu, bo ptaki ich nie widzą i się o nie rozbijały.
      Problem znany od wielu lat.
      Rozwiązanie też.

      • 18 0

    • Wybory za pasem.

      • 3 4

    • Były byly - w tym roku w zeszłym roku - tylko nikt nigdy z tego tematu nie robił.

      • 9 0

    • nie zamiata pod dywan

      zmieniła się firma sprzątająca...

      • 9 0

  • (6)

    To bardzo przykre :( !!!!! Chrońmy naszą przyrodę a nie odwrotnie !!!! Trzeba koniecznie bardzo szybko coś z tym zrobić aby biedne, bezbronne ptactwo uchronić przed tym... przed głupotą ludzką i ... ! Trzeba szanować naszą planetę i przyrodę która nas ludzi otacza bo to dzięki niej żyjemy ! ! !

    • 119 6

    • w sumie z założeniami się zgadzam (3)

      tylko dlaczego to jest tak infantylnie i histerycznie napisane...?

      • 10 6

      • (2)

        Skup się na meritum, proste przesłanie bez oceniania.

        • 11 1

        • (1)

          Gdybym np. nie miał zdania na ten temat albo był przeciwny, to ten post by mnie zdecydowanie zniechęcił...

          • 2 2

          • dokładnie!

            nie tylko "co", ale również "jak". to u góry to nie jest "proste przesłanie" - zupełnie niepotrzebne wykrzykniki w dużej ilości, bez sensu wstawiane wielokropki. to nie wskazuje na osobę stabilną emocjonalnie.
            a później ekolodzy i pokrewni zdziwieni, że się ich bierze za nawiedzonych oszołomów. mimo, że w przynajmniej części spraw rację mają.

            • 4 3

    • Rak (1)

      Czlowiek walczy z nowotworem i wszyscy sie trzymają na pionie.ale to my jestesmy rakiem tej planety i nikt nie robi nic,nie trzeba byc ekoludkiem i fanatykiem ale wnioski sa jedne ... to j.bnie

      • 5 2

      • Już *ebło.

        Zobacz, jaka jest epidemia boreliozy. Kiedyś były pojedyncze przypadki, dzisiaj są dziesiątki tysięcy. Choroba straszna, potencjalnie nieuleczalna. Lekarze zamiatają pod dywan, chorzy zostawieni sami sobie. A wystarczyłoby trochę naturalnych wrogów tego cholerstwa i wrócilibysmy do normy.

        • 4 3

  • (1)

    A w środku powolutku wysysają pracowników, a potem wypalonych wypluwają. Korporacja to zło.

    • 103 13

    • bandyci!

      zabijają ptaszki.

      • 10 0

  • Przy lotnisku też leżą. Od kilku lat tak sie rozbijają o szyby terminala. Głównie mysikróliki, ale czasami zdarzają sie większe. (3)

    • 100 1

    • np. bombardiery (1)

      ale na szczęście rzadko

      • 9 3

      • Tak samo jest przy intelu przy wejściu do budynku najbliżej Słowackiego.

        • 7 0

    • Pierwszy raz w 2012 niedługo po otwarciu

      6 zięb na chodniku
      Rozwiązanie proste. Kara dla administratora budynku

      • 18 1

  • (2)

    Gospodarka Pomorza tak za pi** dala ze ptaki mdleją. Coś za coś pani czytelniczko, jest rozwój, są ofiary.

    • 20 60

    • Można minusowac, ptaki nic nie poradzą ze ludzie są zachłanni i nienasyceni inwestycjami. Można minusowac nie rozumiejąc ze ludzkie działania ingerują w naturę, kropka. Można minusowac ze dziki wchodzą na osiedla bo troglodyci nęcą je pokarmem i budują osiedla w miejscu ich zasiedlenia. Można minusowac pajace, to i tak nie zmieni waszego myślenia, sokoly i orły, najlepiej w barwach czerwono białych dumnych, sobie naklejajcie w szybach tych szklanych domów, można minusowac.

      • 5 4

    • Podłem ze śmiechu.

      Co za dowcip.

      • 2 1

  • Też jestem rannym ptaszkiem. (2)

    W robocie już od szóstej.

    • 27 18

    • (1)

      Jesteś szczurem

      • 5 3

      • a ty medą

        • 5 3

  • Przy hotelu Courtyard by Marriott w Gdyni wycinają szlifierką gniazda wróbli z siatki podwieszanej w łączniku... (2)

    W Gdyni wróble też mają ciężko, gdyż wycinają im gniazda szlifierką z elementów zadaszenia
    może ćwierkanie budzi gości?

    • 80 1

    • na Suchaninie wycięli wszystkie szczyty drzew tam gdzie sroki miały gniazda - nie wiem co za dewastator przyrody rządzi tym terenem ale on ma chyba jakieś wizje artystyczne co do drzew - "palma" z lipy "grzyby" z klonów itd itp - co wyrośnie to on zetnie

      • 11 1

    • Ja w moim domu pod dachem, mam 4 gniazda Wróbli i jest czysto, nie ma kup.

      • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Exotic Fest

35 zł
targi

Cars for Cause 3city

zlot, imprezy i akcje charytatywne

PupiLove Targi

targi

Doggy Day 2024

targi

Najczęściej czytane