• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rozrabiają na potęgę! Odwiedziliśmy gepardziątka w zoo

Ewa Palińska
21 listopada 2022, godz. 13:00 
Opinie (33)

Aby nie stresować młodych gepardów, o pomoc w realizacji materiału poprosiliśmy opiekunów, do których obecności kocięta przywykły.

Cztery samiczki i jeden samczyk. Uwielbiają się bawić i rozrabiać, ucinając sobie w międzyczasie solidne drzemki, aby zebrać siły na dalsze psoty. Osobom odwiedzającym gdańskie zoo gepardziątka, urodzone w sierpniu br., nie miały jeszcze okazji osobiście się zaprezentować, ale odwiedziliśmy je z kamerą. Aby nie stresować kociąt, o pomoc w nagraniu poprosiliśmy opiekunów, którzy zajmują się nimi na co dzień.Ich narodziny to wielki sukces hodowlany. W tym roku, poza gdańskim ogrodem, gepardy urodziły się tylko w jednym ogrodzie w Europie, w zoo w Stuttgarcie.

Gepardziątka ważą już 8 kgCzy widziałeś kiedyś na żywo geparda?

Gepardziątka, 4 samiczki i 1 samczyk, przyszły na świat w nocy z 11 na 12 sierpnia 2022 r. Młode otworzyły oczy po 7 dniach. Pierwsze ważenie wykonano w 9. dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas 0,7 - 0,9 kg. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1,45 - 1,65 kg. Obecnie średnia waga gepardziątek wynosi 8 kg, a kocięta przygotowują się do spotkania z odwiedzającymi gdańskie zoo.

- Jeśli trafi się cieplejszy, słoneczny dzień, to podejmiemy próbę wypuszczenia gepardów i zaprezentowania ich zwiedzającym. Na razie przebywają pod dachem, gdzie jest im ciepło, pod troskliwą opieką mamy - opowiada Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.
Odwiedziliśmy najmłodsze pustynne kotki w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym Odwiedziliśmy najmłodsze pustynne kotki w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

Cztery samiczki i jeden samczyk - oto gdańskie gepardziątka. Cztery samiczki i jeden samczyk - oto gdańskie gepardziątka.

Zabawa i spanie to "podstawowa funkcja kotka"Matką kociąt jest Vega, niespełna 4-letnia samica, urodzona w szwedzkim zoo Boras. Do gdańskiego ogrodu przyjechała w czerwcu 2021 r. Kwestia ojca jest nieco bardziej skomplikowana: kocięta z jednego miotu pochodzą od dwóch różnych samców. Ojcami są 7-letni bracia urodzeni w Rostocku, Akin i Thabo, którzy przyjechali do Gdańska we wrześniu 2017 r.

Jakie charaktery mają gdańskie gepardziątka?

- Każdy z nich jest inny - mówi Beata Kuźniar, opiekująca się kociętami. - Są bardzo żwawe, uwielbiają się bawić, a najważniejsza jest dla nich matka. To ona decyduje o wszystkim - czy mają się schować, wyjść, pobawić.
Bo gepardziątka bawią się na potęgę.

- To jest podstawowa funkcja kotka. Bawić się i spać - śmieje się Beata Kuźniar. - Ta podstawowa funkcja ma oczywiście swój cel, bo właśnie w ten sposób maluchy przygotowują się do dorosłego życia. Uczą się wszystkich elementów, które w naturze byłyby im potrzebne po prostu do tego, żeby przetrwać.
Żubrzątko przyszło na świat w gdańskim zoo Żubrzątko przyszło na świat w gdańskim zoo

Przyzwyczajanie do swojej obecności, ale nie oswajanieChoć opiekunowie obdarzają kocięta czułą opieką, starają się pewnych granic nie przekraczać.

- W ogrodach zoologicznych staramy się nie oswajać zwierząt - podkreśla opiekunka gepardziątek. - One muszą liczyć się z tym, że z nami blisko żyją, ale nie oswajamy ich w takim rozumieniu, jak dzieje się to w przypadku kotów domowych. Zostają w pewnym stopniu dzikie i niezależne, i to zdecydowanie ułatwia ich dalsze funkcjonowanie, w szczególności rozmnażanie, bo na tym nam wszystkim najbardziej zależy.
Dla opiekunów najwyższym stopniem bliskości jest to, kiedy koty w ich obecności zachowują się naturalnie. I taką bliskość w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym udało się wypracować. Pokazuje to nasz film, w którym wykorzystaliśmy nagrania zrealizowane przez opiekunów.

Ciekawostki o gepardach

 • Gepardy są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zagraża im: utrata i fragmentacja siedlisk, zmniejszenie naturalnej bazy pokarmowej, nielegalne polowania, handel skórami i żywymi młodymi gepardami.
 • W Afryce i Azji zamieszkują otwarte tereny trawiaste, półpustynne, sawanny, suche lasy, środowiska górskie. W Iranie: tereny równinne i solniska.
 • Gepardy to najszybsze ssaki na świecie. W ciągu trzech sekund potrafią się rozpędzić do prawie 100 km/h, a najszybsze osiągnąć prędkość ponad 120 km/h! Pędzący gepard więcej czasu znajduje się w powietrzu, niż dotyka ziemi. Ich długi ogon i pazury, które podczas biegu pozostają częściowo wysunięte, zapewniają niespotykaną płynność ruchu i zdolność błyskawicznej zmiany kierunku biegu.
 • To jedyne wielkie koty, które nie potrafią ryczeć. Umieją za to szczekać.
 • Charakterystyczną cechą gepardów jest bardzo dobry wzrok.

Miejsca

 • ZOO Gdańsk, Karwieńska 3

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Mistrzostwa Pomorza w skokach (3 opinie)

zawody / wyścigi

Chartoterapia - Gdańsk - The Great Global Greyhound Walk (1 opinia)

spacer

Puppy Yoga z Border Collie

100 zł
joga

Wszystko o budzącym lęk kocim wirusie białaczki FeLV

spotkanie, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane