- 1 Spędził na drzewie 3 dni. Pomogli strażacy i Ekopatrol (156 opinii)
- 2 Policjanci z grupy Speed złapali psa (67 opinii)
- 3 Czy zapłacimy podatek od kota w 2025 r.? (17 opinii)
- 4 Wystawa szczeniąt i psów rasowych (129 opinii)
- 5 Zygmunt jest przebiegły. I poszukiwany (210 opinii)
- 6 Zobacz żywą szopkę pod lasem (76 opinii)
Malela zostanie partnerką Sapo. Nowa mieszkanka w zoo
Samica hipopotamka karłowatego - Malela - ma 8 lat i będzie przyszłą partnerką dla samca, który mieszka już w zoo w Oliwie. Do Gdańska przyjechała prosto z Loro Parku na Teneryfie.
- Nowa mieszkanka gdańskiego zoo - kim jest Malela?
- Hipopotamek karłowaty - gatunek zagrożony wyginięciem
- Samiczka hipopotamka karłowatego przyleciała z Teneryfy
- Hipopotamki karłowate z zoo w Gdańsku spotkają się podczas rui
Nowa mieszkanka gdańskiego zoo - kim jest Malela?
Malela jest młodą samiczką, waży nieco ponad 200 kg. W Gdańsku czekał na nią Sapo, który trafił do zoo w 2012 r. Hipopotamek karłowaty to mniejszy kuzyn hipopotama nilowego. W naturze występuje w lasach deszczowych i bagnach zachodniej Afryki.
Pomarańczowy maluch nowym mieszkańcem zoo
Hipopotamek karłowaty - gatunek zagrożony wyginięciem
Niestety pozostało ok. 2000 osobników i przez utratę siedlisk do życia jego populacja stale się zmniejsza.
- Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem, stąd decyzja koordynatora o przyznaniu nam młodszej samicy. Hodowla zachowawcza tego gatunku w ogrodach zoologicznych jest niezwykle ważna dla jego ochrony i przetrwania - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Historia gdańskich hipopotamków sięga lat 80., a zwierzęta urodzone w Gdańsku można zobaczyć m.in. w Opolu, Danii, a także Francji.
Pierwszą parą hipopotamków, które zamieszkały w Gdańsku, był Drops i Niunia. Kilkukrotnie doczekały się potomstwa, a jedną z ich córek jest Tosia. Kilka lat temu Tosia wróciła do Gdańska, żeby stworzyć parę z Sapo. Hipopotamki doczekały się córki, która wyjechała do Danii. Zgodnie z decyzją koordynatora przyznano nam drugą samicę, aby zwiększyć szanse na przekazanie cennych genów samca.
Samiczka hipopotamka karłowatego przyleciała z Teneryfy
Transport Maleli był sporym wyzwaniem. Pierwszy etap podróży odbył się drogą powietrzną, a później samiczka trafiła do busa transportowego. W Gdańsku czekali na nią pracownicy sekcji zwierząt kopytnych.
- Transportem zwierząt między ogrodami zoologicznymi zajmują się wyspecjalizowane firmy przewozowe, które mają wieloletnie doświadczenie w tej branży. W tym przypadku potrzebna była również odpowiednia skrzynia transportowa, która spełnia wymagania narzucone przez linie lotnicze - mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych, zajmująca się organizacją wymian zwierzętami. - Po wylądowaniu skrzynia z hipopotamkiem została przepakowana do ogrzewanego busa. Dalsza podróż odbyła się drogą lądową.
Narodziny ptaków w zoo. "To pierwszy raz w historii"
Hipopotamki karłowate z zoo w Gdańsku spotkają się podczas rui
Rozładunek hipopotamka trwał niespełna 20 minut, dzięki temu, że samiczkę przygotowywano do tego od wielu miesięcy. Podczas rozładunku wszystkiemu bacznie przyglądał się Sapo, który był bardzo podekscytowany nową lokatorką.
Zwierzęta poznają się przez ogrodzenie, a ich łączenie będzie możliwe dopiero w czasie rui. Hipopotamki karłowate, w przeciwieństwie do hipopotamów nilowych, są samotnikami i łączą się tylko na czas rozrodu. Hipopotamki w chłodniejsze dni można obserwować w ich pawilonie.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2025-01-01 16:54
Sapo ma mieszkanie i nowa kobiete
Jak dobrze byc zwierzeciem
- 4 1
-
2024-12-31 09:01
Taki Erasmus tylko w drugą stronę.
Hiszpanki przyjezdzają do polaków zakladać rodziny!!!!!111
Całe szczęście, że hipopotamice z Polski latają do tunezji czy innej turcji zaznac egzotycznej przygody tymczasem...- 2 2
-
2024-12-30 22:56
Całe życie w niewoli po to, (1)
żeby gawiedź mogła je sobie obejrzeć.
- 1 14
-
2024-12-30 23:55
Za każdym razem to samo...
Hipopotamki karłowate są zagrożone wyginięciem, a ogrody zoologiczne to zachowanie zdrowej puli genów. To samo tyczy się wielu innych zwierząt będących w zoo. O hipopotamkach i ich anatomii oraz biologii najwięcej dowiedzieliśmy się dzięki ogrodom zoologiczny... więc przestać już spamować pod każdym artykułem i zacznij korzystac z internetu. Wiedza leży na ziemi.
- 9 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.