• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sokolica Bryza zniosła pierwsze jajo w tym roku

Agnieszka Majewska
11 marca 2023, godz. 08:00 
Opinie (17)

Sokolica Bryza zniosła jajo w gnieździe na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Pisklaków możemy spodziewać się w połowie/pod koniec kwietnia. Co ciekawe, zadziwiająca jest terminowość mimo różnych warunków atmosferycznych - to prawie ten sam dzień, w którym zniosła jajo w zeszłym roku. Różnica wynosi zaledwie dwie doby.Czy śledzisz na żywo życie Bryzy i Bosmana?

Bryza (9 lat) i Bosman (11 lat) to para sokołów wędrownych, które od lat zamieszkują gniazdo usytuowane na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Od wielu lat nieustanną popularnością cieszy się również kanał, za pośrednictwem którego możemy śledzić na żywo ich fascynujące życie. To właśnie na prowadzonej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" stronie można podglądać życie Bryzy i Bosmana.

W tym sezonie lęgowym pierwsze jajo pojawiło się w gnieździe w środę, 9 marca.

Sokolica Bryza zniosła pierwsze jajo (26 opinii)

Na kominie: mamy pierwsze jajo! Brawo Bryza, brawo Bosman! Udanego lęgu!
Na kominie: mamy pierwsze jajo! Brawo Bryza, brawo Bosman! Udanego lęgu!


Parze sokołów co roku udaje się wydać na świat potomstwo. Samica sokołów wędrownych składa zazwyczaj w kwietniu 3-4 jaja (w zeszłym roku były 4). Inkubacja trwa 32 dni. Nowo narodzonymi pisklakami opiekuje się tylko matka, a przez pierwsze 3 tygodnie to samiec dostarcza im pożywienia. Małe sokoły spędzają w gnieździe ok. 5-6 tygodni, ale jeszcze przez miesiąc po opuszczeniu gniazda są dokarmiane przez rodziców.

Następnie, w pierwszej połowie maja, młode ptaki zostaną przebadane i zaobrączkowane. Poznamy ich płeć, nadane zostaną im także imiona.

Bryza i Bosman mieszkają w Trójmieście już od 8 lat. Samiec przyleciał z Wrocławia, samica przyleciała z Niemiec, z oddalonego aż o 376 km Neustrelitz. W ciągu ostatnich 5 lat wydali na świat aż 21 sokolątek.

Mozart: po śmierci opiekuna trafił do schroniska Mozart: po śmierci opiekuna trafił do schroniska

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (17)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Halowy Puchar Polski w skokach

zawody / wyścigi

Food trucki kochają zwierzaki

street food, imprezy i akcje charytatywne

Selfie Project JumpOFF - Finał Cylku

zawody / wyścigi

Eventing Sopot Spring Tour

zawody / wyścigi

Najczęściej czytane