• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spanie z psem lub kotem: pozwalać czy nie?

Joanna Skutkiewicz
2 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Pies, mimo niewątpliwej inteligencji i wielu zalet, nie potrafi myśleć abstrakcyjnie. Nie będzie mu więc przykro, że musi spać sam - pod warunkiem, że nie będzie się to dla niego wiązało z niezrozumiałą stratą. Najważniejsze jest konsekwentne działanie właściciela. Pies, mimo niewątpliwej inteligencji i wielu zalet, nie potrafi myśleć abstrakcyjnie. Nie będzie mu więc przykro, że musi spać sam - pod warunkiem, że nie będzie się to dla niego wiązało z niezrozumiałą stratą. Najważniejsze jest konsekwentne działanie właściciela.

Jedni właściciele psów lub kotów chętnie wpuszczają do łóżek swoich podopiecznych, inni... nie przyznają się do tego. Są też tacy, którzy mimo wielkiej sympatii dla pupila, z różnych względów zamykają przed nim drzwi sypialni. Kto ma rację?



Spanie ze zwierzakiem to:

"Do serca przytul psa, weź na kolana kota..." - czy także w pościeli? Jeszcze kilka lat temu kwestia spania z psem rozbijała się o zagadnienie rzekomej dominacji. Człowiek, jako przewodnik stada, miał jeść jako pierwszy, pierwszy przechodzić przez drzwi wejściowe i spać na piedestale niedostępnym dla psa.

Obecnie relacja człowiek-zwierzę ewoluuje w stronę przyjacielskiej, zastępując relację władca-poddany. Wątpliwości dotyczące wpuszczania psa do łóżka są więc głównie kwestią higieny. Podobnie ma się sprawa z kotami. W przypadku "domowych tygrysów" nikt nie obawia się o kwestie związane z hierarchią, ale dyskusji podlegają sprawy okołozdrowotne.

Tak czy inaczej, ze względu na odmienny tryb funkcjonowania psa i kota, wpuszczenie każdego z nich do łóżka to dwie różne kwestie, które muszą być rozpatrzone oddzielnie.

Szukasz przyjaciela na lata? Zobacz kochane zwierzaki do adopcji


Czy pies powinien spać w łóżku?



- Pod względem higienicznym oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie - tłumaczy Marta Chwojnowska, lekarz weterynarii z przychodni weterynaryjnej "Zwierzyniec" w Gdyni. - Pies nie bierze prysznica przed zajęciem pościeli, więc trzeba się liczyć z obecnością błota i piasku. Zaleca się dbanie o profilaktykę przeciwpasożytniczą psa. Na rynku jest kilkanaście preparatów działających na pchły, kleszcze i pasożyty wewnętrzne. Systematyczna profilaktyka minimalizuje szanse na "złapanie" czegoś od naszego pupila. Spanie z psem to także pozytywy, ma udowodnione korzyści terapeutyczne, pogłębia więź i relaksuje.
Każdy musi samodzielnie postanowić, czy spać ze swoim pupilem, czy od początku przyzwyczajać go do spania wyłącznie w legowisku. Ważna jest konsekwencja.


Każdy musi samodzielnie postanowić, czy spać ze swoim pupilem, czy od początku przyzwyczajać go do spania wyłącznie w legowisku. Ważna jest konsekwencja.

Spanie z psem w jednym łóżku: ryzyko zdrowotne



Niestety, ze względu na odrębność gatunkową psa, u niektórych ludzi przy tak bliskim kontakcie z sierścią, śliną i naskórkiem zwierzęcia, pozostawianym codziennie w pościeli, mogą wystąpić problemy dermatologiczne lub alergologiczne. Skutkiem nadmiernego kontaktu ze zwierzakami mogą być dolegliwości takie jak świąd skóry, pieczenie, wysypki, których diagnostyka i leczenie są długotrwałe i wymagają specjalistycznych konsultacji lekarskich.

- Organizmy żywe, zarówno ludzie, jak i zwierzęta, mają swoją florę fizjologiczną. Może się ona składać z bakterii, wirusów, grzybów czy pasożytów właściwych dla danego gatunku - powiedziała dr n. med. Olivia Komorowska, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku. - Ponieważ różnimy się od naszych pupili, nie jest zalecane spanie ze zwierzętami. Mikroorganizmy bytujące na sierści czy w ślinie zwierząt mogą być dla człowieka niebezpieczne. W ten sposób możemy nabawić się m.in. grzybicy odzwierzęcej czy chorób pasożytniczych. Psy przenoszą w sierści także roztocza i kurz, które często uczulają człowieka.
Zobacz także: jak często oraz czy w ogóle można kąpać psy i koty?

Spanie z psem w łóżku: najważniejsze są zasady



Każdy musi samodzielnie postanowić, czy spać ze swoim pupilem, czy od początku przyzwyczajać go do spania wyłącznie w legowisku. Ważna jest konsekwencja. Pies, mimo niewątpliwej inteligencji i wielu zalet, nie potrafi myśleć abstrakcyjnie. Nie będzie mu więc przykro, że musi spać sam - pod warunkiem, że nie będzie się to dla niego wiązało z niezrozumiałą stratą. Najważniejsze jest konsekwentne działanie właściciela.

- Z behawioralnego punktu widzenia zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań - mówi Anna Dyrdowska, trener psów, zoopsycholog i właścicielka hotelu dla psów Psyjaciele. - Teoria dominacji została dawno obalona, zatem argument o ustalaniu hierarchii w tym wypadku nie ma potwierdzenia w badaniach i praktyce. Jednak jeśli opiekun zdecyduje się na zakaz wchodzenia psa do łóżka, to powinien konsekwentnie przestrzegać tej zasady, ponieważ podważanie własnych reguł może nieść za sobą nieprzyjemne skutki w kwestii wychowywania psa.
W życiu z psem najważniejsze jest ustalenie zasad. W życiu z psem najważniejsze jest ustalenie zasad.

Czy kot powinien spać w łóżku?



W domach, w których znajdują się zarówno pies, jak i kot, często panują odrębne zasady dla przedstawicieli obydwu gatunków. Podczas gdy pies bezwstydnie wpakuje się do łóżka świeżo po wytarzaniu w błotnej kałuży, kot jest zwierzęciem nieporównywalnie bardziej czystym.

- Spanie z kotem niewychodzącym z domu nie generuje zagrożenia zdrowotnego dla człowieka - tłumaczy Mieszko Eichelberger, koci behawiorysta znany z naszego cyklu Kocie porady. - To zwierzęta, które spędzają długie godziny na myciu się, a ich ślina ma właściwości antyseptyczne. Zakładając, że kot jest ogólnie zdrowy, a opiekun nie ma zaburzeń odporności, ryzyko jest naprawdę minimalne, o ile w ogóle istnieje. W przypadku kotów wychodzących na dwór sytuacja jest analogiczna do tej, która powstaje, gdy sami wychodzimy na miasto - nigdy do końca nie wiemy, z jakimi patogenami się zetkniemy. To zresztą niejedyny minus decyzji o puszczaniu kota samopas na zewnątrz.
Zobacz także Kocie porady: czy kot powinien wychodzić na zewnątrz?

Z drugiej strony, nawet jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań i spanie ze zwierzakiem nie niesie żadnego zagrożenia, to domowników może irytować kocia (lub psia) sierść w pościeli. A to już poważny argument, z którym trudno się spierać.

Na pytanie o to, gdzie będzie spał nasz pies lub kot, musimy odpowiedzieć sobie sami.
Dla jednych to norma, ale dla innych coś, na co nigdy by się nie zgodzili.

Podsumowując: spanie w jednym łóżku z czworonogiem to niejedyny sposób, aby nawiązywać z nim relację - najważniejsze, aby poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i znaleźć z nim wspólny język. Niekoniecznie podczas wspólnej drzemki.

Miejsca

Opinie (185) ponad 20 zablokowanych

  • Czy gdybym kupił dla kota bilet normalny VIP do kina czy mój kot chodziłby po czerwonym dywanie?

    • 2 1

  • moje zdanie

    Ludzie mający domowe zwierzęta dzielą się na tych co się nie przyznają,że z nimi śpią i tych co to potwierdzają,a wszyscy to lubią.

    • 9 5

  • koty psy i inne czworonogi

    Ja pozwalałam mojemu najukochańszemu psu spać gdzie miał ochotę na łóżku czy swoim legowisku a i tak uważam że za mało korzystał z łóżko już go nie ma dlatego pozwalajcie im na wszystko one tak szybko odchodzą i zostawiają po sobie pustkę

    • 8 7

  • Jeśli pies lubi w dzień spać na kanapie, proponuje położyć w tym miejscu białe prześcieradło.

    Potem po 8 godzinach obejrzeć je i odpowiedzieć na pytanie: czy chcę na nim spać?

    • 9 7

  • Zasypiamy razem

    Moj ukochany Gucio - mieszanka owczarka z bernenskim, spi ze mna. Zasypia w nogach, gdy sie budze lezy przy moim lewym boku. Teraz jednak, gdy sa upaly spi na podlodze, ale z wlasnego wyboru-jak sie schlodzi to hop na lozko. Gdy chce wyjsc na dwor delikatnie stuka mnie lapka, chyba ze mam gleboki sen to dostane buziaka.

    • 11 5

  • psy

    do budy z psami i kotami..... na

    • 5 3

  • Nie spie z kotem, ale nie ze wzgledow higienicznych, tylko wygody.
    Moj kot jest dosc duzy i zwyczajnie jest mi niewygodnie, jak sie tak rozciagnie na pol lozka....

    • 3 0

  • bez tytułu

    Pies,kot, świnia czy też inne zwierzę powinno spać w swoim legowisku, ale ludzie debile myślą że to maskotki i pozwalają na spanie zwierzakowi we własnym łóżku

    • 5 6

  • Zadbany pies świadczy o wlascicielu

    To każdego indywidualna sprawa gdzie pies śpi. Do domu nikt nam nie zagląda i nie ma prawa mówić co wolno co nie- dopuki nikomu krzywdy nie robimy.
    O psa trzeba dbać, na spacerze po sobie nie posprząta, sam pupy sobie nie wytrze, sam nie wykąpie się,nie weźmie jeść.
    O kąpielach psów też są zdania podzielone -a kąpiemy -gdy uznamy, ze już śmierdzi, nieodprowadzamy by ręce przy głaskaniu były brudne. Z siercią u psa jest jak z włosami na głowie, głowa tez wydziela łój do którego klei się kurz i brud gotowy.
    Zadbany pies świadczy o właścicielu.

    • 4 1

  • W świecie przyrody nie ma czegoś takiego jak "przyjaźń" każde stado

    Zwłaszcza wilcze opiera się tylko i wyłącznie na dominacji i każdy pies to doskonałe rozumie a jak widać część ludzi nie chce tego przyjąć do wiadomości ale co tam

    • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Uroczysta gala z okazji 70-lecia Gdańskiego Zoo

gala, jubileusz

Stacja Kultura | Przystanek Zwierzęta #1

wykład, warsztaty, spotkanie

70-lecie Gdańskiego Zoo

30 zł
w plenerze, pokaz, gry

Gdański Charytatywny Spacer z Chartami - Chartoterapia

imprezy i akcje charytatywne, spacer

Najczęściej czytane