Zwierzaki

stat

Strażacy pomogli wstać czterotonowej słonicy

By pomóc jej wstać, trzeba było użyć specjalnych strażackich poduszek pneumatycznych i pasów. Już drugi raz w przeciągu dwóch lat strażacy interweniowali w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Powodem nietypowej akcji była pogarszająca się kondycja jednej z mieszkanek zoo: wiekowej słonicy afrykańskiej Katki. Czterotonowe zwierzę po nocy nie było w stanie podnieść się o własnych siłach.Znajdujesz na ulicy ranne zwierzę, co robisz?

Zobacz wyniki (1466)
- Po przyjściu do pracy zaobserwowaliśmy, że słonica nie jest w stanie zgiąć prawej, tylnej nogi, na której leżała, a to skutecznie uniemożliwiało jej podniesienie się. Leżąc w ten sposób, Katka zaczynała mieć problem z krążeniem i oddychaniem - mówi dr n.wet. Mirosław Kalicki, lekarz weterynarii w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.
Weterynarz tłumaczy, że słoń ma odmienną budowę klatki piersiowej niż inne zwierzęta. Tym samym gdy zwierzę ma uciśniętą klatkę piersiową, bezpośrednio naciskane są także płuca.

Sprzęt używany przy wypadkach i katastrofachZoo - podobnie jak za pierwszym razem - zwróciło się o pomoc do gdańskich strażaków, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem.

- By pomóc wstać słonicy, użyliśmy specjalnych poduszek pneumatycznych. To urządzenia, które wykorzystywane są np. przy dużych wypadkach drogowych czy katastrofach budowlanych. Są w stanie unieść obiekt ważący kilka ton. To - w połączeniu ze specjalnymi pasami - pomogło zwierzęciu na tyle, by podniosło się o własnych siłach - mówi młodszy brygadier Jacek Jakóbczyk z gdańskiej Straży Pożarnej.
Strażakom pomagała grupa 20 pracowników z gdańskiego zoo. Ostatecznie słonicy ułatwiono złapanie odruchu podniesienia się. Przedstawiciele zoo zapewniają, że po dawce leków Katka czuje się dobrze i prawidłowo stawia zesztywniałą wcześniej nogę.

- Słonie mogą się kłaść na brzuch, na jeden bok i na drugi, lecz muszą mieć możliwość wstania - mówi Kalicki. - Zbyt długie leżenie u słonia może ostatecznie spowodować zakończenie życia z powodu zaburzeń oddychania i krążenia.

"Zwierzęce" akcje strażakówStrażak z Gdańska zaznacza, że - co do zasady - służbami, które powinny reagować na incydenty ze zwierzętami, jest np. Straż Miejska. Zdarza się jednak, że do pomocy wzywani są pracownicy PSP.

- W szczególnych przypadkach, wymagających wykorzystania specjalistycznego sprzętu, np. wspomnianych poduszek czy drabin, staramy się pomóc za każdym razem - podkreśla Jakóbczyk.

Czytaj także

zobacz więcej»

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Forum zwierzęta - ciekawy temat

nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić? (147 postów)

Mój pies bardzo poważnie zachorował. Jest to złośliwy nowotwór, który postępuję w straszliwym tempie. Od kilkunastu dni codziennie jest gorzej - pies stopniowo traci siły. Od kilku dni nie jest już w stanie stanąć na nogach, tylko leży w jednym miejscu i ewentualnie próbuje się czołgać, ale na to też nie ma siły. Nie wiem co robić - znajomy weterynarz stwierdził, że uśpienie psa jest dla niego wielkim stresem i nie jest to takie proste (trzeba znaleźć żyłę, a to stary pies i trudno to zrobić), że lepiej pozwolić mu odejść w spokoju. Teraz część rodziny nie chce go uśpić z tego powodu. A ja nie mogę patrzeć jak tak leży całymi dniami pod domem i pewnie bardzo cierpi. Dodam, że to pies wielkiej rasy i za bardzo nie ma możliwości go gdzieś przenieść itp. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji?

(3 dni temu)

Re: nnt: mój pies umiera - czy lepiej go uśpić?

Ludzi się jakoś nie usypia / musza żyć do końca / dlaczego zabijać psa , stresować go / dlaczego bie pozwolić mu umrzeć powoli godnie przy rodzinie która go kocha / uśpić jest łatwo ale wytrzymać to z nim to już nie każdy zniesie i potrafi

więcej tematów »