Zwierzaki

Światowy Dzień Psa. Czworonogi, które dają nam siebie

Najnowszy artukuł na ten temat

Pracownicy Zakładu Utylizacyjnego uratowali małego kota wyrzuconego na śmietnik

Światowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku.
Światowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku. Jozef Polc/123rf.com

Dzień Psa został ustanowiony w Polsce stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Celem tego święta jest przede wszystkim poszerzanie świadomości o roli psa w życiu człowieka i odpowiedzialności, jaką bierze na siebie każdy opiekun czworonoga. Co roku w czasie wakacji wiele psów trafia do schronisk lub jest wyrzucanych na ulice. Dziś życzymy wszystkim psom, aby do końca swoich dni były najlepszymi przyjaciółmi swoich ludzi. A ludziom z przymrużeniem oka przypominamy, jak wiele "twarzy" potrafi mieć pies...Szkolenia psów w Trójmieście


Czy masz psa?

tak 80%
nie, ale chciał(a)bym mieć 14%
nie i nie chcę 6%
zakończona Łącznie głosów: 528
"Psy mogą sobie być najlepszymi przyjaciółmi człowieka, ale kot nigdy nie pokaże policji, gdzie są schowane narkotyki". Żarty opisujące różnice pomiędzy psami i kotami oblegają internet, jednak nie ulega wątpliwości, że wszystkie zwierzaki domowe mają swój niepowtarzalny urok i ogrom zalet.

Dziś, z racji psiego święta, skupimy się na walorach tychże. Pies bowiem całym swoim psim jestestwem chce oferować swojemu człowiekowi jak najwięcej. Z powodzeniem zastępuje więc całą gamę artykułów gospodarstwa domowego i jeszcze, w zależności od potrzeb, bezpłatnie świadczy wiele pożytecznych usług...

Jak pies z kotem - czy przyjaźń jest możliwa?Pies jako odkurzacz wielofunkcyjnyPies wie, że przy robieniu kolacji spadł nam pod lodówkę kawałek pomidora. Nawet jeśli pies nie lubi pomidora, nie spocznie, zanim nie sprawdzi na własnych kubkach smakowych, czy aby na pewno nie lubi tego pomidora, który jest pod lodówką. Jego długi pysk sięgnie w najbardziej zapomniane zakamarki mieszkania, a jeśli nie sięgnie - błagalny psi wzrok sprawi, że sięgniemy tam my. Już współczujemy tych znalezisk.

Adopcje psów w TrójmieściePies jako termoforZimą zaproszenie psa pod kołderkę sprawi, że poczujemy się tak, jak gdybyśmy przytulili się do kaloryfera. Co więcej, w żadnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego nie dostaniemy termoforu, który w ciągu nocy zwiększa swoją powierzchnię trzykrotnie. To potrafi tylko pies. Po zaśnięciu, nasz mały, grzeczny kłębuszek wydłuża się jak wąż i rozrzuca odnóża po całym łóżku niczym stawonóg.

Światowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku.
Światowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku. fot. Joanna Skutkiewicz

Pies jako zmywarkaŻaden model zmywarki nie oferuje programu mycia wstępnego z usługą odbioru naczyń ze stołu. A pies owszem! Trzeba jednak uważać, bo wzrok tej czworonożnej zmywarki twierdzi, że ma znacznie, ZNACZNIE większą przepustowość, niż ustalił producent. Chętnie przyjmie wszystko i bez wybrzydzania, ale niestety może się zatkać, a wówczas nie wystarczy odkamieniacz.

Zwierzęta pomagają przy pracy zdalnejŚwiatowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku.
Światowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku. theycantalk.com

Pies jako bieżnia elektrycznaSkończył nam się karnet do fitness klubu? W naszej ulubionej siłowni bieżnie są ciągle oblegane? Żaden problem - spacer z psem po lesie jest zupełnie darmowy, a krajobrazy, w przeciwieństwie do tych z bieżni i orbitreka, nieustannie się zmieniają. Weźmy swojego czworonoga i idźmy z nim poznawać nowe tereny - w Trójmieście tras nam nie zabraknie. Rozglądajmy się wokół, bawmy się z psem i podziwiajmy widoki - czas minie niespodziewanie szybko, a my wrócimy zrelaksowani i dotlenieni. A zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na przykład na 127. piłkę dla psa. Przecież jak na razie potykamy się o psie zabawki tylko kilka razy dziennie - gdy zwiększymy tę liczbę, będziemy częściej ćwiczyć propriocepcję, czyli czucie głębokie, a także skoczność oraz szybkość. Cóż za kompleksowy trening!

Pies jako dietetykWiemy, że czekolada jest trująca dla psa, nie zostawiamy jej więc w zasięgu psiego wzroku. Zwykle w ten sposób znika ona także z zasięgu naszego ramienia. A jako że w zbyt dużej dawce wszystko jest trucizną, w ogóle nie wystawiamy na biurko żadnych przekąsek. Pies nie jest tym faktem ukontentowany, za to my, w sezonie plażowym, bardzo!

Nie karm zwierzaka resztkami ze stołuŚwiatowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku.
Światowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku. fot. Joanna Skutkiewicz

Pies jako mediator parNic tak nie godzi zwaśnionej pary jak pies. Z nim mogłoby się równać tylko dziecko, które również, jako bezstronny obserwator sporu, wymaga uwagi i opieki ze strony pokłóconych. Czworonóg jednak nigdy, przenigdy nie zaogni sprawy, gdy nagle niewinnie powie: "Mama, ale tata powiedział...".

Pies jako projektant modyPodobnie jak kilkulatkowie marzą o zostaniu piłkarzami, aktorami lub weterynarzami, tak psy w młodym wieku często odkrywają w sobie smykałkę do zawodu stylisty. Te wszystkie zjedzone buty to wcale nie przypadek - nasz czworonóg zrobił to dla naszego dobra, abyśmy nigdy więcej nie wychodzili z domu w tak obciachowym obuwiu. Dziury wygryzione w spodniach i poszarpane rękawy to również celowe, przemyślane działanie. Nawet jeśli nasz pies nie jest seterem, to czuje się trendsetterem!

Światowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku.
Światowy Dzień Psa to inicjatywa polska, obchodzona od 2007 roku.

Pies jako PSYchologCzy zawód psychologa zawdzięcza swoją nazwę psu? To wątpliwe, ale związana z tą specjalizacją bezstronna, nieoceniająca, empatyczna umiejętność wysłuchania człowieka właściwa jest także naszym czworonogom. Pies zawsze słucha, co mamy mu do powiedzenia. I nawet jeśli nic a nic nie zrozumie, to zaoferuje nam to, co przy wielu smutkach pomaga najbardziej: swoją szczerą obecność. I choćbyśmy mieli wrażenie, że cały świat wali się nam na głowę, to dla tej radosnej istoty niezmiennie będziemy całym, ukochanym światem.